13 вересня 2011 р. в Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» відбулася зустріч з керівництвом ВБФ «Запорука», представниками UniCreditFoundation (Італія) та благодійної асоціації Soleterre Onlus (Італія) з метою підведення підсумків співпраці в рамках проекту «Транснаціонального батьківства та соціально-економічної реінтеграції  репатріантів». Керівництво ВБФ «Запорука» було представлене в особі директора Фонду – Наталії Оніпко, та директора представництва Фонду «Запорука» у Львівській області – Ярини Хомцій. Барбара ґживач і Лінда Фальсіроллі представляли корпорацію UniCreditFoundation. Організацію Soleterre Onlus представив директор Алессандро Бальдо.

Ірина Ключковська розповіла гостям, що сфера зацікавлення МІОК щодо міграції дуже широка починаючи від питань, що стосуються діаспори, і закінчуючи вивченням проблем четвертої хвилі еміграції – трудової міграції. Робота з трудовими мігрантами є одним з пріоритетів МІОК. Спільно з ВБФ «Запорука» МІОК реалізував ряд заходів. Зокрема, у червні 2010 року організовано секцію «Новітні явища світового українства в контексті східної діаспори та нової хвилі еміграції» в рамках ІІІ Міжнародного Конгресу «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: сучасний вимір, проекція в майбутнє». В роботі цієї секції взяли участь  представники державних органів влади, громадських організацій у сфері міграції з країн ЄС, Росії та США, науковці та представники духовенства. Ухвала секції увійшла до загальної ухвали ІІІ Конгресу і була надіслана до найвищих органів законодавчої та виконавчої влади України.

Чому МІОК співпрацює з Фондом «Запорука»? Пріоритетним об’єктом дослідження проблематики трудової міграції МІОК вбачає насамперед у виявленні проблем дітей та сімей трудових мігрантів. Саме цей напрямок підтримки мігрантів розвиває ВБФ «Запорука» у Львівській області. За фінансової підтримки Фонду МІОК видав збірник наукових статей і виступів за матеріалами 8 круглих столів, що пройшли у 8 регіонах України протягом 2008-2009 рр. у рамках проекту МІОК «Діти емігрантів про себе» під назвою «Новітня еміграція: проблеми соціального і національного сирітства». До участі у роботі цих круглих столів було залучено понад півтисячі фахівців різних галузей з різних регіонів України. Основний результат цих напрацювань – Рекомендації були надіслані до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства закордонних справ, Міністерства сім’ї, молоді та спорту, Міністерства освіти та науки України. Наступним кроком у цій сфері стало окреслення проблем дітей трудових мігрантів та пошук шляхів їх регулювання на круглому столі «Дитина українського мігранта: виклики та перспективи» (серпень 2011 р.), співорганізатором якого був МБФ «Запорука».

Окрім обговорень проблем дітей та сімей трудових мігрантів, МІОК проводить наукові соціологічні дослідження. Зокрема, у рамках спільного проекту «Підтримки транснаціонального батьківства та соціально-економічної реінтеграції репатріантів» було проведено соціологічні дослідження у Львові з метою виявлення потенційної міграції, дослідження проблем і потреб реемігрантів (які повернулися з Італії) та транснаціональних родин трудових мігрантів, які перебувають в Італії.

Ірина Ключковська також розповіла про подальші напрямки співпраці МІОК та ВБФ «Запорука», зокрема про можливу співпрацю в реалізації майбутньої програми підтримки мігрантів ЛОДА. Також було підкреслено важливість продовження співпраці у сфері розробки шляхів подолання проблем транснаціональних родин.

Зі свого боку, Ярина Хомцій поділилася своїми позитивними враженнями про співпрацю з МІОКом та висловила щиру подяку кожній особі, та керівництву зокрема, за ефективну та професійну роботу. «Для нас МІОК – це насамперед хороша наукова база, оскільки наша робота не може бути відірвана від процесів, що відбуваються в міграційній сфері, і саме МІОК професійно відслідковує ці процеси», – зазначила п. Ярина. Також вона розповіла, що окрім науково-дослідницького напрямку, співпраця Запоруки та МІОК реалізовується в сфері обговорення актуальних проблем мігрантів у формі круглих столів чи конференцій. Цей напрямок також виявився дуже дієвим, оскільки МІОК залучає до дискусій представників громадських організацій не лише з України, але й з-за кордону, державні органи влади усіх рівнів, науковців та духовенство, що дає змогу комплексно оцінити проблему та знайти ефективні шляхи її розв’язання.

Алессандро Бальдо виявив інтерес до наявності окремих соціологічних досліджень щодо виявлення ставлення до міграції в українському суспільстві та дослідження повернення українських трудових мігрантів. п. Ключковська відзначила, що цією тематикою МІОК займається в даний момент і розповіла про проведення МІОКом пілотного соціологічного  дослідження особливостей повернення мігрантів та виявлення чинників, що можуть вплинути на цей процес.

Представники UniCreditFoundation поцікавилися, яким чином МІОК веде співпрацю з трудовими мігрантами, як вивчає їх потреби, окрім проведення наукових досліджень. П. Ірина розповіла, що робота МІОК – відповідь на запит мігрантів. Трудові мігранти сьогодні структурувалися та сформували громадські організації, школи, спілки тощо. МІОК безпосередньо контактує з українськими громадами за кордоном, вивчає їх потреби та проблеми і відповідно реалізовує свою діяльність для задоволення цих потреб.

Під час зустрічі було також обговорено напрямки співпраці між Університетом Павії (Італія) та МІОКом, зокрема у сфері обміну науковими спеціалістами і дослідженнями у міграційній галузі. Пан Алессандро зазначив, що в подальшому фонд Soleterre Onlus має намір подати цей напрямок співробітництва МІОК та університету Павії на розгляд Комісії ЄС.

На завершення Пан Алессандро окреслив історію розвитку Міжнародного фонду Soleterre Onlus та основні напрямки його роботи, зокрема розповів про великий досвід підтримки транснаціональних сімей, які виникли внаслідок міжнародної трудової міграції, в країнах Латиської Америки та Азії. «Ваш досвід в цій галузі є надзвичайно важливий для нас і ми будемо мати за честь, якщо Ви зможете поділитися ним під час нашої майбутньої конференції, що присвячена проблемам транснаціональних сімей в Україні», – зазначила Ірина Ключковська.