Глибоко символічною була зустріч 23 грудня, якою ми завершуємо 2011 рік, з отцем Василем Поточняком, який не лише поспілкувався з колективом Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» (MIOK), але, на наше прохання, вділив благословення на здоров’я, натхнення та Божу опіку.

Отця Поточняка знаємо давно і глибоко шануємо як людину, яка долучилася до розбудови української церкви в Італії та до згуртування заробітчан. Отець Василь частий гість Інституту, брав участь у наших конгресах, круглих столах, зустрічах.

Отець Василь розповів про те, що його призначили працювати у Вишгороді та про основну місію УГКЦ. Зокрема отець наголосив, що сьогодні ключовим аспектом функціонування католицької церкви є її відкритість. До середини 90-х років церква більше працювала «внутрішньо» над своїм відновленням та розбудовою: відбудовою монастирів, оформленням громад, парохій тощо. Але прийшов час і церква почала працювати назовні. У зв’язку з активізацією міграції, масовим виїздом українців за кордон, стараннями блаженнійшого Любомира УГКЦ розпочала пошук загублених вірних по цілому світі. Сьогодні можна виділити три основні кроки у цьому напрямку: перший – створення Комісії УГКЦ у справах мігрантів, другий – призначення владики Діонісія Ляховича куріяльним єпископом, який опікуватиметься нашими українцями за кордоном, де немає структур греко-католицької церкви, третій – створення у 2009 році пасторально-місійного відділу при патріаршій курії, головою якого є владика Йосиф Мілян, а отець Поточняк – виконавчим секретарем відділу. Згідно зі статутом, цей відділ займається українськими мігрантами у тих країнах, де відсутні структури УГКЦ, тобто у країнах, де немає «старої» міграції, де не утворено українські громади. На даний час це 37 країн, до яких входять Греція, Ізраїль, Японія, Сінгапур, Тайвань, Бенін, деякі країни Африки. Крім того, великий акцент сьогодні ставиться на українську діаспору, зокрема церковну, оскільки багато українських церковних діячів за кордоном уже не знають української мови і потребують підтримки.

Отець Василь підкреслив значну роль церкви у збереженні національної ідентичності українців за кордоном. Наголосив на тому, що громадський сектор та церковні структури мають діяти спільно для ефективної підтримки українців за кордоном.

На зустрічі також обговорювалися напрями подальшої співпраці МІОКу та УГКЦ у сфері підтримки закордонних українців. Директор Ірина Ключковська запросила отця Поточняка взяти участь у конференціях, що планує Інститут у 2012 році, а також у роботі IV Конгресу 2013р.

Крім того, директор МІОКу запропонувала проведення спільного заходу для відзначення 120 річниці смерті Йосифа Сліпого, зокрема організацію презентації українських церковних громад та основних напрямків їх діяльності у європейських країнах, зокрема в Італії.

Ірина Ключковська відзначила, що МІОК повністю відкритий до співпраці, а також висловила вдячність за активну участь отця Василя у заходах Інституту. На згадку пані Ключковська подарувала книгу «МІОК 2005-2010» (хронологію діяльності Міжнародного інституту) та збірник наукових статей і матеріалів круглих столів «Новітня еміграція: проблеми соціального і національного сирітства». Ігор Калинець подарував о. Василю книги «Собор св. Юра. Документи і спогади», «Казки зі Львова», «Казки іграшкового телефону» та збірку віршів для дітей «Тут ангели чудяться».

Отець Поточняк висловив вдячність за подарунки, а також відзначив важливість видання хронології діяльності Інституту, оскільки це дає можливість у майбутньому донести до наступних поколінь спогади про важливі події, які відбувалися з ініціативи Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

н.с. Оксана П’ятковська