30 листопада 2011 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» презентував діяльність української громади Польщі, Комплексу загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича у Перемишлі та історичного нарису про цей навчальний заклад під назвою «Перемиська Шашкевичівка».

Презентація, до організації якої долучились ще декілька інституцій, а саме: Національний університет «Львівська політехніка», Перемиське відділення Об’єднання українців Польщі, Комплекс загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича у Перемишлі та Товариство «Просвіта» Львівської політехніки, відбулась з нагоди 200-ліття від дня народження Маркіяна Шашкевича та 100-річчя присвоєння його імені Українській школі Перемишля.

Розповісти про український освітній осередок Перемишля та представити його творчі здобутки до Львова завітали: Марія Туцька, голова Перемиського відділення Об’єднання українців Польщі, Юліан Бак, перший директор відродженої Української школи у Перемишлі, Ірина Спольська-Онишко, вчитель Комплексу загальноосвітніх шкіл Перемишля ім. Маркіяна Шашкевича №2, вчителі та учні цієї школи.

З вітальними словами на зустріч прибули представники владних структур Львова, керівники вищих навчальних закладів: Андрій Бокотей, академік, ректор Львівської національної академії мистецтв, Павло Хобзей, проректор Українського католицького університету, Надія Оксенчук, радник міського голови Львова з питань освіти, Катерина Гороховська, в. о. начальника управління освіти Львівської міської ради.

Від ректорату Львівської політехніки гостей вітав Богдан Моркляник, проректор з науково-педагогічної роботи і питань соціального розвитку.

Розмову про Українську школу Перемишля розпочала Марія Туцька, голова Перемиського відділення Об’єднання українців Польщі та вчитель цієї школи, яка разом з колегами брала участь у її відродженні 1991 року. Гостя з Перемишля поділилась спогадами про період відновлення Шашкевичівки, її подальше функціонування. У її виступі прозвучало багато щирих слів подяки людям, які протягом 20-річної історії підтримували школу. Серед них – В’ячеслав Чорновіл та Атена Пашко, Ірина Ключковська, Ігор та Ірина Калинці, Богдан Стельмах, Павло Хобзей, Михайло Брегін, Катерина Горошковська, Володимир Середа. Марія Туцька подякувала також учителям – Наталії Якимець та Володимирові Сороці, які упродовж десяти років приїжджали до школи зі Львова, щоб навчати юних українців Перемишля гри на бандурі, танцю та музики. Слова особливої вдячності пролунали для ректора Львівської національної академії мистецтв Андрія Бокотея, який допомагає учням Шашкевичівки розвивати свої мистецькі таланти. Згадуючи про те, що презентація відбувається напередодні Державного свята України – Відзначення річниці Референдуму, який ствердив існування Незалежної України, п. Туцька зазначила: «Якби не ваше рішення, не було би й нас». І, мабуть, найтепліші слова Марії Туцької прозвучали в адресу учнів школи, яких вона назвала найдорожчим, що у них є. «Вони виняткові, вони працюють сім днів на тиждень, бо тоді, коли не вчаться, вони працюють на сцені, вони працюють серед української громади Польщі. Кожну суботу або неділю вони займаються або просто виступають перед українцями в Польщі, перед поляками, щоби їм презентувати українське мистецтво. Вони є в першій трійці шкіл Підкарпаття, вони є першими серед шкіл у Перемишлі. Це не тільки за танець і спів, це також за знання і працю. Вони поступають у вузи України та Польщі і за це я їм дуже вдячна, що гордо несуть ім’я українця».

І дійсно, учні Шашкевичівки заслуговують на таку оцінку, у чому переконалися присутні у залі гості. На зустрічі з вражаючою виставою за творами Василя Стуса виступила театральна група «Попривсе», режисером-постановником якої є Анна Леськів. Це було направду проникливе читання поезії з інсценізацією життєвих сторінок поета, з відповідними декораціями, які допомагали глядачеві глибше відчути зміст вистави. Важливим досягненням учнів Української школи у Перемишлі є ретельне вивчення творчості покровителя-патрона цього навчального закладу, українського письменника та зачинателя нової української літератури у Галичині Маркіяна Шашкевича. До 200-літнього ювілею письменника школярі приготували літературно-музичну композицію «Незабутнє слово Шашкевича», яку й подарували усім присутнім на зустрічі у Львові.

Як вступ до презентації історичного нарису «Перемиська Шашкевичівка» і продовження спогадів звучали слова Юліана Бака, першого директора відродженої Української школи. Пан Бак до того, як стати директором Української школи, 30 років пропрацював у польській освіті – початковій та середній як директор, заступник директора, начальник обласного відділу сільськогосподарської освіти. У 1991 році до п. Бака звернувся з пропозицією відродити Шашкевичівку покійний доктор Станішевський, тоді депутат міської ради Перемишля, який був українцем і в дитинстві мав можливість навчатись в українській школі. За два тижні роботи в українські громаді назбирали 130 потенційних учнів і представили цю інформацію владі. Відкриттю школи посприяло й те, що будинок колишньої Шашкевичівки пустував. Проте до другого відкриття школи повинно було пройти ще півроку перемовин з польською владою. Важливу роль тоді відіграло проголошення Незалежної України. Пан Бак, якого обрали директором із 70 вчителів Перемишля, вирішив, що школа успадкує традиції довоєнної Шашкевичівки і буде навчати учнів української мови, культури, традицій. Сьогодні це, за словами пана Бака, цілий освітній комбінат, який складається з дошкільної групи, основної школи, гімназії та ліцею. Навчальний процес тут триває 13 років.

На презентацію гості з Перемишля привезли також щойно видану книгу «Перемиська Шашкевичівка». За станом здоров’я не зміг прибути автор першої частини нарису професор Степан Заброварний, колишній випускник школи. Про працю над книгою, зокрема про збір архівних матеріалів, яких було надто обмаль, розповіла авторка другої частини та вчитель Комплексу загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича Ірина Спольська-Онишко.

Львів’яни захоплено вітали кожен виступ українців з Перемишля, особливо виступи юних українців. А зустріч завершилась словами вдячності як організаторам – Міжнародному інститутові освіти, культури та зв’язків з діаспорою, Національному університету «Львівська політехніка», Комплексові загальноосвітніх шкіл №2 ім. Маркіяна Шашкевича у Перемишлі, Перемиському відділенні Об’єднання українців у Польщі, Товариству «Просвіта» Львівської політехніки, так і усім, хто вітав гостей з Польщі та був присутній на презентації.

На згадку про візит до Львова Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою подарував Українській школі Перемишля невелику добірку видань та плакатів.
Сподіваємось на нові зустрічі з освітянами та школярами Перемишля і працюємо для них.

Молодший науковий співробітник Галина Шміло