31 серпня 2011 року з ініціативи Міжнародного інституту освіти, культури та зв’яків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» та Українсько-бразильської центральної репрезентації в актовій залі Львівського палацу мистецтв відбулася прем’єра фільму «Іван – назад у минуле» Гуто Пашка – бразильського кінорежисера українського походження, президента Асоціації відео та кінематографії штату Парана, національного директора бразильської Асоціації документального кіно, власника студії та акторської агенції GP7 Cinema.

Цьогоріч українська громада Бразилії відзначає 120-ту річницю першого поселення українців у цій південноамериканській країні. Зважаючи на це, МІОК провів низку акцій, зокрема зустріч з Вірою Вовк – українською поетесою, прозаїком, перекладачем, лауреатом Національної премії ім. Т. Шевченка, презентацію діяльності українців Бразилії. У Саду світового українства було посаджено дерево українців Бразилії. Кінопоказ прем’єри фільму бразильського режисера українського походження – це ще один крок у відкритті талановитих українських постатей, яких доля закинула в далеку Бразилію.

Перед презентацією фільму відбулася прес-конференція за участю режисера та автора сценарію Гуто Пашка, президента Українсько-бразильської центральної репрезентації Віторіо Соротюка, директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Ірини Ключковської та Почесного консула України в Бразилії Мар’яна Чайковського. Гуто Пашко розповів історію створення фільму: «У 2005 році я мав можливість особисто познайомитися з Іваном Бойком під час роботи над іншим фільмом, пов’язаним із історією української імміграції. Тоді він зворушено простягнув мені два рукописні зошити українською мовою. Це були щоденники його життя, де зображені жахи, які він і його сім’я пережили під час комуністичного режиму, та його страждання в часи Другої світової війни в руках нацистів. Зізнаюся, я був наляканий і моєю першою реакцією було відмовитися… Отримавши рукопис із рук Івана Бойка, я зрозумів, що на мене покладена місія – передати цю історію. Тоді я вирішив дати йому можливість, ще за життя, оповісти світу свою власну історію та історію свого народу через цей документальний фільм».

Показ фільму розпочався з короткого слова Віторіо Соротюка, який підкреслив важливість і актуальність фільму. Опісля Гуто Пашко представив громадськості Львова продюсера кінострічки Андрею Калабоа та внука Івана Бойка. Ірина Ключковська подякувала гостям заходу – представникові Міністерства закордонних справ України у Львові В’ячеславові Войнаровському й проректорові з науково-педагогічної роботи Національного університету «Львівська політехніка» Дмитрові Федасюку за увагу до заходу та подарувала головним винуватцям події видання про п’ятилітню діяльність Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою під назвою «МІОК 2005-2010: Хроніка діяльності». Президентові української громади у Бразилії Віторіо Соротюку п. Ключковська урочисто передала електронний варіант навчального посібника з української мови як іноземної «Крок-1» (автори: Олеся Палінська, Оксана Туркевич), виданого за фінансової підтримки Благодійного фонду Fondation Vidrodgenia та його засновника Богдана Гаврилишина. Книга буде перевидана у Бразилії, адже там на сьогоднішній день проживає близько 500 тисяч етнічних українців, які мають велику потребу у вивчені рідної мови.
Після перших кадрів фільму в переповненій залі запанувала особлива атмосфера. Кожен спільно з головним героєм переживав його повернення в рідне село та свою домівку, зустріч з рідними й односельцями через 68 років розлуки.

Закінчилась презентація фільму бурхливими оплесками. Глядачі стоячи вітали кінорежисера Гуто Пашка.

фахівець МІОКу Ольга Пташник