У рамках відзначення 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка Національний університет «Львівська політехніка», Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) 27 лютого 2012 року провели зустріч заступника голови Верховної Ради України Микола Томенка із студентською молоддю,  викладачами  університету та громадськістю Львова.

Відкриваючи зустріч і вітаючи поважного гостя, директор МІОКу Ірина Ключковська підкреслила, що сьогоднішня розмова є продовженням низки заходів Ювілейної Шевченкіани, яку Інститут розпочав Міжнародною науково-практичною конференцією «Тарас Шевченко та кобзарство» у 2010 році. Саме тому акцент зустрічі був спрямований на знайомство з паном Томенком в іпостасі Президента Фонду «Рідна країна» і доробку Фонду, зокрема факсимільного відтворення «Альбом Тараса Шевченка 1845 року». У своєму вступному слові Ірина Ключковська наголосила, що Львівська політехніка як один з найстаріших технічних вузів Європи значну увагу надає гуманітарній освіті студентів, постійно ініціює зустрічі з цікавими представниками цієї сфери діяльності, до яких належить пан Томенко, який відповідає у Верховній Раді України за гуманітарний напрям законотворчості.

У своєму слові-презентації Микола Томенко чітко і конкретно представив значний доробок Фонду «Рідна країна», окреслив концепцію, стратегію і тактику діяльності цієї громадської інституції, головна мета якої – створення нестандартних оригінальних просвітницьких проектів, здатних діткнути серця молоді різного віку і повернути їх до своїх національних цінностей у контексті загальнолюдських. Завдання проектів – виховання широкого прошарку високоосвіченої україноцентричної молоді, здатної до об’єднання України навколо беззаперечних авторитетів, зокрема Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка. Просвітницькі проекти мають три основні напрями: культурологічний, історичний і висвітлення знакових постатей нашої культури. Широкої популярності серед педагогів і молоді різного віку(від дошкільного до студентського) набули видання Фонду Миколи Томенка «Рідна країна». Серед них – диски «Головні пісні та мелодії України», «Класика української літератури. Живі голоси», «Слуханка для української малечі», збірки «Класика української літератури. Живі голоси» та «Лебеді материнства: Живий голос Василя Симоненка». Особливо порадував пан Томенко львів’ян першою академічною бібліографією Михайла Драгоманова, у яку увійшло 6 000 джерел, 1500 з яких підготував відомий львівський бібліограф, член НТШ Мирослав Мороз. Розлого Микола Томенко зупинився на проектах до 200-ліття Великого Кобзаря. За сприяння Фонду була перевидана перша біографія Тараса Шевченка авторства товариша його останніх років Михайла Чалого «Життя і твори Тараса Шевченка» (1882), диски з голосом Марка Кропивницького, який читає вірші Тараса Шевченка (запис 1906 року). Особливою гордістю Фонду стало факсимільне видання «Альбом Тараса Шевченка 1845 року». Презентуючи видання, Микола Томенко сказав:

«Альбом Тараса Шевченка 1845 року» – це другий альбом із п’яти альбомів, які розпочав Шевченко у запланованій ним серії «Мальовнича Україна». Це частина того, що довелося побачити і замалювати художнику Київської археографічної комісії тогочасного Київського університету св. Володимира Тарасу Шевченку під час його подорожей по містах і селах Київської і Полтавської губерній у 1845 році. Малюнки аквареллю і сепією, зарисовки олівцем та фрагменти фольклорних записів – це те, що зафіксував мистець впродовж кількох місяців своїх мандрівок. Окрім ілюстрацій, «Альбом» також містить науковий коментар відомого вченого, літературознавця, заступника директора Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України Сергія Гальченка». Видавець – Видавничий дім «Андрій». За словами Томенка, «Альбом» буде подаровано лише музеям і бібліотекам України, оскільки тираж у 1000 примірників (з них лише 500 належить Фонду) не дозволяє забезпечити шкільні фонди. Критично відгукнувся Микола Томенко про державну програму відзначення 200-річчя Кобзаря. Зокрема, на його думку і на думку шевченкознавців, державні кошти слід вкласти у 12-титомне академічне видання творів Шевченка, де представити багатогранні таланти нашого геніального попередника як дослідника, митця, поета.

У другій частині зустрічі пан Томенко лаконічно і по суті відповів на численні запитання аудиторії, які стосувалися духовної сфери, його законодавчої діяльності, а також деяких політичних проблем розбудови нашої держави. Зокрема, стосовно виховання патріотичних почуттів у нашої молоді, утвердження національної гідності та самоповаги він запропонував творити креативні культурологічні й модерні проекти, розраховані на залучення якнайширшого кола зацікавленого молодіжного сегменту нашого суспільства. Стосовно діаспори висловив думку, що найбільш думаючу і розумну її частину слід залучати до спільної праці на благо України, вважати українське зарубіжжя єдиним цілим нашої держави. Щодо меценатства підтвердив орієнтацію найбагатшого прошарку країни не на українську культуру і українські цінності. Закликав до конкретної щоденної праці для суспільності. Нагадав присутнім слова Івана Франка: «Патріотів в нас багато, робітників – мало». Тому ще раз привернув увагу до створених фондом масових креативних проектів: «Сім чудес України», «Українського щорічника» (1 000 персоналій, 366 афоризмів), які охопили мільйони українців і, можливо, стануть для багатьох з них поштовхом вийти на дорогу своєї української ідентичності, свого самопізнання. Жартома пан Томенко називає себе із своєю подругою і однодумцем Анжелікою Рудницькою «масонською ложею щоденних українських патріотів». Тобто йдеться про щоденну конкретну справу, а не мрії і розмови. Бо інакше, на переконання гостя, найбільшими ворогами Української держави стануть самі українці. Ідеологічним заповітом для українців Томенко назвав поетичний твір Тараса Шевченка «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні і поза Україною сущим». Назвав пан Томенко деякі із зініційованих і підготовлених ним законопроектів, зокрема із заборони алкогольних напоїв, реклами тютюнопаління. На завершення зустрічі подякував організаторам і присутнім, а ректорові Львівської політехніки Юрію Бобалу вручив набір презентованих дисків і книжок, в т.ч. факсимільне видання «Альбом Тараса Шевченка 1845 року» у фонд бібліотеки університету. Микола Томенко закликав молодь, усіх присутніх заходити на сайт Фонду «Рідна країна» і скачувати будь-які книги, що викличуть у них зацікавлення і потребу.

У завершальному слові директор МІОКу Ірина Ключковська подякувала Миколі Томенку від усієї академічної громади за велику і плідну працю, яку він робить як громадський і законотворчий діяч для виховання патріотичної української молоді різного віку на найкращих зразках української історії та культури шляхом ініціювання і реалізації креативних інформційно-культурологічних проектів. Такі проекти, за переконанням Ірини Ключковської, поступово формують український гуманітарний простір високого європейського зразка. Цей досвід вартий наслідування і поширення.

Наталя Гумницька
провідний фахівець МІОКу