8 червня 2016 р. команда МІОКу у складі директора інституту Ірини Ключковської, наукового співробітника Оксани П’ятковської та молодшого наукового співробітника Юрія Марусика взяла участь у роботі Парламентських слухань на тему «Транскордонне співробітництво як чинник євроінтеграційних процесів України».

Працівники МІОКу активно долучилися до організації та проведення Парламентських слухань, провівши семінар з питань транскордонного співробітництва (7 квітня 2016 р.), опрацювавши великий масив інформаційних матеріалів, склавши списки учасників та надавши свої пропозиції до Рекомендацій Парламентських слухань.

Ініціатором слухань виступила Оксана Юринець, голова підкомітету регіонального розвитку і транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету з питань європейської інтеграції. Народний депутат наголосила на важливості комплексного підходу до поглиблення транскордонного співробітництва між Україною та країнами-членами ЄС. Подякувала працівникам МІОК за плідну співпрацю з комітетом Верховної Ради та конструктивні напрацювання, які лягли в основу ряду законодавчих актів, які вже прийняті в цьому парламенті.

У сесійній залі Верховної Ради України були присутні народні депутати України, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, сусідніх держав та науковці.

Відкрила парламентські слухання перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко. Головуюча звернула увагу на роль транскордонного співробітництва у процесі євроінтеграції України, зокрема, з огляду на перспективи децентралізації.

У своєму виступі віце-прем’єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила потребу подальшого посилення законодавства та окреслила основні напрями, які обирає український уряд для розвитку транскордонного співробітництва.

Оскільки транскордонне співробітництво між Україною та її сусідами-членами ЄС має значний потенціал до покращення, доповідачі приділили увагу недолікам функціонування єврорегіонів, до яких залучені українські області, та надали рекомендації щодо покращення загальнодержавної та регіональної політики у цій сфері.

Представники іноземних інституцій висловили занепокоєння тим, що органи місцевого самоврядування часто не виявляють бажання до співпраці з іноземними інвесторами, практика рейдерських захоплень залишається актуальною в Україні. Але наша держава та окремі державні структури повинні це виправити, а також активніше включатись у роботу численних європейських програм розвитку.

Учасники підкреслили, що транскордонне співробітництво також відіграє роль своєрідного «полігону» для адаптації європейського законодавства та європейських механізмів фінансової підтримки. Тому посилення транскордонного співробітництва відповідає пріоритетам політичного розвитку нашої держави.

Серед результатів заходу варто відзначити схвалення проекту Рекомендацій Парламентських слухань.