КОЖНОМУ ВІКУ І КОЖНОМУ СМАКУ – НАРОДНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «САМООСВІТА ONLINE» ГАЗЕТИ «ДЕНЬ»

На запрошення Ректорату  Національного університету «Львівська політехніка» і Міжнародного інституту освіти, культури (МІОК) та зв’язків з діаспорою 26 квітня у Головному корпусі університету  відбулася непересічна подія – «День «Дня» у Львівській політехніці». Захід зібрав не лише студентську молодь і викладачів внз, а й широку представницьку аудиторію інтелектуалів з інших навчальних закладів, бібліотек, музеїв, книгарень, гімназій, громадських організацій Львова. Подія містила дві важливі частини – відкриття фотовиставки «День–2011», присвяченої 15-ій річниці газети «День», і представлення гуманітарної програми «Самоосвіта online».

Відкрив зустріч перший проректор Львівської політехніки Володимир Павлиш. У вітальному слові головному редакторові Всеукраїнської газети «День» Ларисі ІВШИНІЙ, заслуженому журналістові України, членові Наглядової ради НУ «Львівська політехніка» та інших престижних академічних установ України, він наголосив, що газета «День» є дієвим партнером університету у питаннях освіти та виховання креативної молоді країни. Ведуча зустрічі, директор МІОКу Ірина Ключковська, привітала усіх присутніх і представила поважних гостей події – лауреатів Національної премї України імені Тараса Шевченка: Романа Лубківського, Федора Стригуна, Андрія Бокотея, Василя Пилип’юка, Василя Отковича, а також Героя України Юрія Шухевича. Потім ведуча надала слово Ларисі Івшиній, яка, зокрема, розповіла про важливість фотовиставки «Дня» для візуального сприйняття читачами реалій сучасного життя країни. Про естетичну і світоглядну цінність фотовиставки говорили президент фотогалереї «Світло і тінь» Василь Пилип’юк, проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців, головний режисер Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Федір Стригун.

У першій частині події відбулася уже традиційна  акція газети «День» – «Подарунок рідній школі». В акції взяли участь: проректор Національного університету «Львівська політехніка» Богдан Моркляник, депутат обласної ради, керівник Громадської організації «Фронт змін» Степан Кубів, голова Асоціації випускників НУ «Львівська політехніка» Олег Сергеєв, керівник швейного підприємства українського товариства глухонімих «Силует» Олександр Слободянюк.

Лариса Івшина та Ірина Ключковська здійснили приємну місію: вручили переможцям і учасникам «Студентського конкурсу мистецького плаката до 15-ліття газети «День» від газети і МІОКу подяки, сертифікати на підписку «Дня» і грамоти Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка». Подяки і сертифікати отримали учні Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша за виготовлення вітальних Новорічних і Різдвяних поштівок для читачів газети «День».

Першу частину зустрічі супроводжувала класична музика у чудовому виконанні камерного оркестру  НУ «Львівська політехніка» під орудою Назарія Яцківа.

У перерві учасники зустрічі мали можливість оглянули фотовиставку «День–2011», проголосувати за кращу роботу і зафіксувати своє враження у Книзі відгуків.

Ведуча Ірина Ключковська відкрила конференцію «Самоосвіта online» і надала слово для доповіді Ларисі Івшиній. Головний редактор «Дня» пояснила присутнім, чому програма названа саме як «самоосвіта», а не «просвіта», чи просто «освіта». Головна ідея програми – залучити якнайширше коло українців до знань про свою історію, про своє коріння, про свою культуру та традиції, зацікавити їх українськими духовними джерелами, спонукати до пошуку і вивчення творчих скарбів, залишених нашими пращурами. Пізнати і проаналізувати найважливіші «больові точки» сьогодення, які дісталися нам у спадок від минулого.

Мета програми – допомогти українцям віднайти національну ідентичність, утвердити людську гідність і гордість за свою країну. А значить – стати господарями на своїй власній землі, у своїй державі, які знають, як її модернізувати і зробити комфортною для своїх громадян і цікавою для світу.

Видання, підкреслила Лариса Івшина, фактично протягом десятиліття втілює програму «Самоосвіта online», приділяючи особливу увагу історичним та просвітницьким темам в рубриці «Україна Incognita», які об’єктивно та по-новому висвітлюють маловідомі сторінки з історії України. Ці публікації лягли в основу власної Бібліотеки газети «День», що налічує вже 11 видань.

У рамках проекту в редакції «Дня» стартувала серія щомісячних круглих столів-online. Тема першої відкритої дискусії – «Новий порядок денний: опозиція – суспільству», що пройшла за участі опозиційних політиків та представників громадянського суспільства. Далі був круглий стіл, присвячений 200-літтю Олександра Герцена за участі науковців і публіцистів. 18 квітня відбулася зустріч на тему «Інтелектуальна спадщина української еміграції», серед учасників якої були такі провідні вчені й публіцисти, як Іван Дзюба, Оксана Пахльовська, Володимир Панченко, Сергій Грабовський, Володимир Бойко.

Також до свого 15-ліття газета «День» запустила масштабний веб-проект «Україна Incognita» (incognita.day.kiev.ua) та видала чергову книгу з серії «Бібліотека газети «День» – «Сила м’якого знака, або Повернення руської правди». Остання, за словами головного редактора «Дня» Лариси Івшиної, заслуговує на статус  «підручника» для всього суспільства. Не дарма наразі вона тримає перші позиції за читацьким попитом та з вересня 2011 року пройшла вже друге перевидання!

«Сила м’якого знака» – це знакові статті відомих вчених, публіцистів — авторів, експертів і журналістів «Дня». Це книга про боротьбу за ім’я та спадщину як боротьбу за майбутнє. У розділах «Витоки», «Постаті», «Московські збирачі земель», «Русь і Москва: нащадки» автори говорять про києворуську державотворчу, культурну та духовну спадщину; про те, як її привласнювали та перекроювали, як ці спроби повторюються сьогодні;  як Сила м’якого знака щоразу пробивається, а Руська правда залишається непорушною.

В обговоренні доповіді Лариси Івшиної «Нові ініціативи газети «День». Програма «Самоосвіта online»» взяли участь відомі науковці, культурологи, мистецтвознавці, історики, громадські діячі, учнівська і студентська молодь, зокрема директор Інституту гуманітарних і соціальних наук Ярина Турчин, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Роман Лубківський, професор Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка Любов Кияновська, директор Львівського музею історії релігії Зоряна Білик, радник голови облдержадміністрації Ігор Держко, аспірантка кафедри соціології НУ «Львівська політехніка» Надія Домбровська. Особливо зворушив присутніх і Ларису Івшину щирий виступ учениці 11 класу Першої львівської гімназії Марти Слободи, яка постійно читає англомовний варіант газети і знаходить там дуже багато нового і цікавого в царині культури та історії. На пам’ять про подію гімназистка отримала від головного редактора мистецьку хустку як символ поєднання мистецтва слова з мистецтвом малюнка і дизайну, які знаходять відображення в концепції газети «День». Усі виступаючі не лише дякували Ларисі Івшиній і колективу газети «День» за її творчу й інтелектуальну щоденну роботу, але також висловлювали побажання, щоб газета стала ще улюбленішою і завоювала мільйони читачів в Україні і поза нею. Зокрема, професор Любов Кияновська побажала, щоб газета висвітлювала ширше проблеми саме української музики – як класичної, так і сучасної.

Друга частина конференційного засідання пройшла у формі запитань і відповідей. Молодий сегмент аудиторії буквально засипав питаннями Ларису Івшину, яка не втомлювалася дуже ґрунтовно на них відповідати. Питання були найрізноманітніші: від якості газети і її відповідності кращим європейським і світовим зразкам до суто практичних запитань: як потрапити на навчання в школу журналістики газети «День».  За браком часу значну  частину питань п. Івшина забрала із собою для подальшого опрацювання і публікацій відповідей (на найцікавіші з них) у газеті «День».

Завершила цю інтелектуально насичену розмову ведуча Ірина Ключковська, яка від імені усіх присутніх подякувала Ларисі Івшиній і її колективу за таку велику справу, яку робить це дивовижне видання, за цю високу творчу планку, за ті смислові орієнтири і сигнали, які газета щодня посилає суспільству для його оздоровлення через самоосвіту, через щоденну кропітку працю розуму і серця.

провідний фахіфвець МІОК
Наталія Гумницька