14 вересня в актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» відбулась урочиста зустріч студентської молоді та професорсько-викладацького колективу університету із Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом, ініційована Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

Відкриваючи зустріч зі Святійшим Філаретом, директор МІОКу Ірина Ключковська зазначила, що попри похмуру погоду, у стінах Львівської політехніки панує радісна, світла та святкова атмосфера, адже для університету є великою честю приймати Патріарха. У вступній промові ректор НУ «Львівська політехніка» професор Юрій Бобало підтвердив, що доброю традицією для університету стало проведення зустрічей студентів та викладачів з духовними й інтелектуальними провідниками української нації, авторитетними наставниками молоді, яким, без сумніву, є Патріарх Філарет.

Постать предстоятеля Української православної церкви Київського Патріархату, Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета багато українців, представників різних конфесій воліли б бачити не лише у ролі глави церкви, але й державного мужа. Розбудовуючи відокремлений від держави інститут церкви, Патріарх завжди вважав, що вона не повинна стояти осторонь життя суспільства та зобов’язана не лише пропагувати духовні і моральні цінності, але й стимулювати щоденний суспільний вибір на користь добра. За словами Святійшого, громадяни держави є членами церкви і саме церква має навчати їх як жити в державі, як досягати правди та свободи, що необхідно для того, щоб чинити добро, відстоювати власну ідентичність, національні культурні цінності, боронити державність.

Розпочинаючи розмову зі спільнотою університету, Патріарх Філарет висловив щиру радість від можливості у цей визначний для українського соціуму час зустрітися зі студентами Львівської політехніки. Специфіка сьогоднішнього моменту, на думку Святійшого, полягає у випробуваннях та викликах, які постали як перед кожним зокрема, так і перед українським суспільством та державністю. На рівні особистому, сучасна духовна криза, за словами Патріарха, зароджується у самій людині і спричинюється зниженням рівня духовних цінностей та втратою правдивих орієнтирів, що в результаті призводить до спотворення людини як такої. На рівні ж суспільному для українців існують інші небезпеки, наслідком яких може стати втрата ключових елементів національної ідентичності і, відповідно, державності. Чи не основною з цих небезпек є втрата мови – фундаменту Української держави. Чіткий і сміливий вибір на користь власної мови – крок до свободи і добра, натомість байдужість, на думку Патріарха, є зрадою та вибором зла. Водночас, Святійший залишається оптимістом – за його словами весь досвід історії людства свідчить про те, що ніколи, ні при яких умовах зло не переможе добро. Яскравим свідченням цієї тези є миттєвий розпад атеїстичної радянської державної системи, яку, здавалося б, неможливо було перемогти. Прикладом жертовності та мучеництва для Святійшого є українці-в’язні радянської тоталітарної системи, замордовані в концентраційних таборах Сибіру, Соловків, Біломорського каналу. «Вони перемогли, хоч і померли», констатує Патріарх, а їхніх убивць ганьбитиме історія.

Один із ключових механізмів боротьби із суспільними викликами сьогодення Патріарх Філарет вбачає у консолідації інститутів Церкви та освіти. На його думку, така співпраця допоможе українському суспільству сформувати ціннісні орієнтири, а в умовах суспільної кризи ці інститути спроможні виконати об’єднавчу функцію, захистити національну культуру, надати поштовх для національного поступу та утвердження української державності. У цьому процесі вагоме місце належить молоді, адже вона, за словами Патріарха, не обтяжена минулим, діє активно та енергійно.

Відповідаючи на численні питання університетської спільноти Львівської політехніки Святійший зазначив, що в Україні не повинно існувати ані державної церкви, ані панівної конфесії. Натомість церкви різних конфесій повинні прагнути до об’єднання у єдину помісну українську церкву – потужну національну консолідаційну силу. У центр світоглядних орієнтирів для молоді Патріарх поставив віру в Бога та у вічне життя, а також необхідність пам’ятати про суд Божий. Святійший закликав молодь керуватися у своїх рішеннях любов’ю та взірцями діяльності блаженних мучеників за віру.

На зустрічі Святійший Патріарх Філарет нагородив ректора Львівської політехніки професора Юрія Бобала орденом св. Кирила і Мефодія.

На честь Патріарха університетський чоловічий хор «Орфей» підготував урочистий виступ. Патріарх щиро подякував хористам за естетичну насолоду отриману від їхнього виконання.

Андрій Яців, провідний фахівець МІОК