У середу, 26 вересня 2012 року, в аудиторії №204 головного корпусу Львівської політехніки відбулася презентація книги Еви Гати «Ave Eva».  Організатором заходу, який відбувся в рамках «Тижня книги» у Львівській політехніці, став Міжнародний інститут освіти культури та зв’язків з діаспорою.

Книга «Ave Eva» є двомовним українсько-польським виданням. На польську мову її переклад здійснила Ольга Кіх-Маслей, доктор Яґеллонського університету, яка спільно з Евою Гатою презентувала книгу у стінах Львівської політехніки.

Як зазначила авторка, «Ave Eva» – це романтична новела, події якої відбуваються у міжвоєнному Львові. Джерелом до написання цього твору стали спогади її бабусі, яка була оперною співачкою. Окрім того, пані Ева висловила сподівання, що двомовна книга стане в пригоді полякам, які вивчають українську мову, адже мають змогу, читаючи, порівнювати два тексти.

Ольга Кіх-Маслей розповіла, що зараз у Польщі існує помітне зацікавлення сучасною українською літературою, а така книжка буде корисною для студентів-україністів, зокрема молодших курсів, які тільки починають знайомитися із українською мовою та культурою.

Директор МІОКу Ірина Ключковська відзначила літературні досягнення Еви Гати, а також важливість того, що сучасна українська книжка виходять іноземною мовою.

Окрім можливості поговорити про книжку та роботу над її перекладом, працівники відділу україністики Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою скористалися можливістю запитати гостю з Польщі про українознавчі студії в Кракові, адже пані Ольга Кіх-Маслей працює на кафедрі українознавства в Яґеллонському університеті.

Пані доктор розповіла про діяльність своєї кафедри, яка є єдиною в Польщі. Кафедру очолює відомий професор Володимир Мокрий. Навчаючись на цій кафедрі, студенти мають змогу вивчати не лише українську мову, а й історію, культуру, політику. Після закінчення навчання багато з випускників цієї кафедри їдуть на дипломатичну роботу в Україні.

Оптимістичною нотою на завершення зустрічі стало запитання до гостей про власний секрет щастя. Для пані Ольги – це просто вміти жити, а пані Ева сказала, що іншої формули, ніж любов, не може бути.

Богдан Сиванич,
молодший науковий співробітник МІОКу