15 грудня 2016 р. відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Міграція між Україною та ЄС: виклики безвізового режиму», яку провів Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» за сприяння Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції. Конференцію було присвячено Міжнародному дню прав людини та Міжнародному дню мігранта.

У конференції взяли участь фахівці у галузі права, економіки, державного управління, політології, філософії та інших сфер. Учасниками Конференції стали понад 80 осіб, з яких 10 докторів наук, 36 кандидатів наук, 14 науковців НАН України. Засідання відбулися у форматі пленарного засідання та дискусії за круглим столом.

Відкриваючи Конференцію, Ірина Ключковська, директор МІОКу, наголосила, що «Консолідована думка законотворців та науковців, які представлять глибокий аналіз та свої дослідження є найбільш конструктивною».

Із вітальним словом до учасників Конференції звернулися Володимир Павлиш, Перший проректор Львівської політехніки; Валерій Пацкан, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин; Ярослава Хортяні, представник української меншини в угорському парламенті, голова Європейського Конгресу Українців; Оксана Юринець, голова підкомітету з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами ЄС Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції; Маріанна Вільшинська, заступник голови-керівник апарату Львівської обласної державної адміністрації; В’ячеслав Войнаровський, представник МЗС України у Львові, та Олександр Мазур, начальник оперативно-розшукового управління Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Під час пленарного засідання учасники заслухали доповіді ключових спікерів. Ярослава Хортяні у своєму виступі розкрила основні виклики, зумовлені сучасними міграційними процесами українців до країн ЄС, наголосивши на тому, що основним важелем міграційної політики України в сучасних умовах має стати розробка програми повернення українських мігрантів на батьківщину та їхньої соціально-економічної реінтеграції на зразок тих програм, які сьогодні успішно працюють у країнах Східної Європи.

Глибокий статистичний та аналітичний зріз сучасної міграції українців до Польщі представила Мирослава Керик, голова фундації «Наш вибір». Доповідачка окреслила структурну характеристику українських мігрантів на польському ринку праці у регіональному та кваліфікаційному розрізі, а також динаміку української студентської мобільності до Польщі.

Завантажити презентацію

«Візовий режим і міграція – не пов’язані між собою явища» – цією ключовою фразою розпочала свій виступ Олена Малиновська, головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, яка у своїй доповіді ставила за ціль продемонструвати вплив візової лібералізації на міграційну поведінку українців.

Завантажити презентацію

Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Олексій Позняк зосередив увагу на трудовій міграції українців та її переорієнтацію на країни ЄС, виокремивши при цьому чинники, що сприяють цьому процесу, та очікувані трансформації трудової міграції у довгостроковій перспективі.

Завантажити презентацію

Тарас Доронюк, незалежний аналітичний експерт, охарактеризував міграційні квоти та три припустимі сценарії їх реформування в контексті безвізовго діалогу Україна – ЄС.

Завантажити презентацію

Уляна Садова, завідувач відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М.В. Долішнього» у своїй доповіді на основі досвіду візової лібералізації між Україною та Ізраїлем, а також Молдовою та ЄС представила SWAT-аналіз регіональних ринків праці в умовах безвізового режиму з ЄС та оцінку міграційних ризиків.

Завантажити презентацію

На завершення пленарного засідання Анастасія Винниченко, спеціаліст з питань трудової міграції Представництва МОМ в Україні, розповіла про роль трудової міграції в контексті місцевого розвитку. Як ефективно використати міграцію для розвитку – основне кліше, за яким сьогодні працює МОМ. Із використанням результатів останнього дослідження МОМ Винниченко продемонструвала готовність українських трудових мігрантів вкладати кошти у розвиток своїх громад, а також навела приклади політик інших країн, які ефективно використовують такі настрої трудових мігрантів.

Завантажити презентацію

У рамках проведення конференції було представлено результати соціологічного дослідження міграційних орієнтирів студентської молоді, яке було проведене командою науковців МІОКу під керівництвом Ірини Ключковської.

Завантажити презентацію

На завершення відбулося обговорення виголошених доповідей і результатів дослідження МІОКу та підведення підсумків роботи цього насиченого заходу. Ярослава Хортяні наголосила на необхідності проведення схожих конференцій за кордоном, а усі учасники щиро подякували МІОКу за винесення на обговорення Конференції такого вкрай важливого питання.