13 лютого з нагоди 125-ліття від дня народження Йосифа Сліпого в актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» відбулася зустріч громадськості, студентства та професорсько-викладацького колективу університету із владикою Борисом Ґудзяком, організована Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою.

Відкриваючи зустріч, директор МІОКу Ірина Ключковська зазначила, що ця зустріч особлива тим, що відбулася з нагоди 125-ліття від дня народження Йосифа Сліпого – величної постаті, але не до кінця оціненої. Владика Борис, який знав Йосифа Сліпого особисто, також поклав своє життя для служіння Богові та Україні. Незважаючи на те, що владика служить у Франції, він продовжує працювати на благо України, інтегруючи українські традиції в європейське середовище. Ректор НУ «Львівська політехніка» професор Юрій Бобало у своїй промові зауважив, що вітати визначних духовних й інтелектуальних провідників української нації у стінах Львівської політехніки вже стало доброю традицією і висловив сподівання на те, що бесіда сприятиме утвердженню у вірі, допомагатиме у виборі правильних життєвих і цивілізаційних орієнтирів.

Владика Борис під час навчання у Римі проживав у тому ж будинку, що і Йосиф Сліпий, тому мав нагоду щодня його бачити. Владика зауважив, що мотто, написане  на гербі патріарха – «Per aspera ad astra (Крізь терни до зірок)» повністю характеризує його життєвий шлях. 18 років у таборах не завадили йому написати у тих страшних умовах багатотомну історію української греко-католицької церкви. І коли завдяки клопотанню Папи Римського сімдесятиоднорічного Йосифа Сліпого випускають, але не дозволяють оселятися у Львові, він продовжує працювати у Римі: відшукує елементи української культурної спадщини по цілому світу (зокрема пошуки поховання митрополита Ісидора у соборі святого Петра) та проводить безліч зустрічей зі світовою українською громадою, які об’єднують українців незалежно від їхнього місця проживання. Владика Борис зауважив: «Постать Йосифа Сліпого – джерело натхнення. Нам потрібно менше себе жаліти, більше вимагати від себе та відкритися для інших».

Борис Ґудзяк відповів на запитання присутніх та зазначив, що Україні потрібно підтримувати українців за кордоном та перестати думати, що діаспора має допомогти Україні. Відповідаючи на питання про фінансування науки сказав: «Приклад Йосифа Сліпого – це приклад максимального використання можливостей. Ми вперше за 25 років маємо змогу це робити. Ніколи наші студенти не мали нагоди такою кількістю стажуватися за кордоном. Ніколи ми не мали такого високого загального рівня освіти. Є певні проблеми, але треба дивитися на цю склянку з водою і сказати, що вона напівповна. Ми маємо взяти відповідальність за Україну, за нашу науку, за нашу культуру». На запитання про те, чого нам варто навчитися у Заходу зауважив, що позитивом є існування законного порядку, який стосується всіх, а недоліком є крайній індивідуалізм, коли людина не потребує іншої, владика узагальнив: «Нам треба йти тим шляхом щодо рівності перед законом, але є зупинки, на яких нам не потрібно виходити».

Висока виконавська майстерність колядок чоловічим хором «Орфей» Народного дому «Просвіта» НУ «Львівська політехніка» викликала у присутніх святкову та піднесену атмосферу. На завершення зустрічі пролунала «Молитва за Україну».

Фото Андрія Савчишина Прес-служба Національного університету “Львівська політехніка”