У важливий для України день, коли 17 травня 2017 р. було підписано безвізовий режим з Європейським Союзом у Європейському парламенті, директор МІОКу Ірина Ключковська та с.н.с. Оксана П’ятковська взяли участь у комітетських слухання на тему: «Україна в міграційних процесах до ЄС: втрати та здобутки», які були організовані Комітетом з питань європейської інтеграції Верховної Ради України.

У заході взяли участь Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко, заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль, Перший заступник Голови Державної міграційної служби Діна Пімахова, а також представники Міністерства соціальної політики, Міністерства освіти і науки та Міністерства юстиції України, інші представники центральних органів законодавчої та виконавчої влади, громадських організацій, наукових установ та вищих навчальних закладів України.

Ірина Геращенко під час свого виступу наголосила на важливості обговорення зазначеного питання, а також зазначила, що тема міграційної політики стає дедалі актуальнішою в контексті отримання Україною безвізового режиму.

Олена Сотник підкреслила, що кількість українських емігрантів постійно збільшується. Візова лібералізація збільшить можливість українців подорожувати, отримувати і ділитися досвідом із закордонними партнерами, а також зменшить витрати, необхідні для відвідання країн ЄС, зокрема на виготовлення віз. Але поряд з перевагами є і втрати для України, зокрема збільшення відтоку працездатних українців до країн-членів ЄС.

Олена Зеркаль зауважила, що «безвіз – це розуміння того, що таке Європейський Союз та європейські країни для школярів та студентів. У зв’язку з значною кількістю молоді, яка їде отримувати освіту за кордоном, ми втрачаємо наше майбутнє». У зв’язку з цим заступниця Міністра наголосила на важливості розробок програм повернення студентської молоді після завершення навчання з-за кордону.

Варто зазначити, що загалом питання відтоку інтелектуальної молоді за кордон було визначено усіма доповідачами як найбільш актуальна проблема у сфері міграції між Україною та ЄС. У цьому контексті виступ Ірини Ключковської та Оксани П’ятковської на тему «Міграція кваліфікованих фахівців з України до ЄС: потенційні ризики чи можливості для розвитку?» викликала великий інтерес серед усіх учасників слухань. Насамперед Ірина Ключковська наголосила, що «відплив кваліфікованої молоді за кордон є вагомим фактором загрози національній безпеці України». У ході виступу було представлено результати дослідження, проведеного МІОКом вкінці 2016-початку 2017 рр., метою якого було виявлення міграційних настроїв студентської молоді в умовах візової лібералізації. Зокрема, було окреслено основні міграційні чинники, рівень заробітної плати, який міг би удвічі скоротити обсяги міграції кваліфікованої молоді за кордон, а також репрезентовано рівень поінформованості студентської молоді про безвізовий режим загалом. Зважаючи на прогнозовані міграційні тренди в умовах візової лібералізації, з метою перетворення потенційних ризиків міграції кваліфікованих фахівців у можливості для розвитку держави, було подано низку рекомендацій у доповнення до запропонованого проекту рекомендацій комітетських слухань.

Серед експертів-науковців свої доповіді на слуханнях також озвучили Голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський, Головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Олена Малиновська, завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Олексій Позняк. Громадський сектор, зокрема, був представлений Міжнародною організацією з міграції, Управлінням верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, Світовим Конгресом Українців, організацією «Європа без бар’єрів».