20 жовтня 2017 р. команда Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» презентувала мандрівну виставку «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра» у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці. Захід відбувся за сприяння Інституту журналістики та масової комунікації Класичного приватного університету. 

Відкриття виставки розпочалося виступом ансамблю бандуристів «Божена» Запорізької обласної філармонії, після чого до присутніх із вітальним словом звернулася Вікторія Ковпак, доцент кафедри журналістики і соціальних комунікацій Інституту журналістики та масової комунікації.

Представники МІОКу Андрій Яців, Оксана П’ятковська та Юрій Марусик презентували присутнім на зустрічі студентам, школярам, співробітникам освітніх і культурних установ м. Запоріжжя концепцію та структуру виставки, розповіли про Світовий Конґрес Українців та ключові напрями діяльності СКУ, які детально висвітлені у проекті. Також МІОК‑івці розповіли про проекти Інституту, що реалізовані у співпраці з СКУ та спрямовані на поширення інформації про українську діаспору, її історію та сучасну діяльність на підтримку держави Україна. Зокрема, присутні отримали інформацію про проекти за участі українських дітей та молоді з України і з-за кордону, які реалізовує Інститут, а саме «Відкриймо для України українську діаспору», «Назустріч новій хвилі», «Культура єднає» та ін. Гості презентації дізналися про заходи з відзначення 50‑ліття СКУ в Україні та світі, переглянули відеоролики, створені студентами НУ «Львівська політехніка» у рамках проекту «Молодь про Світовий Конґрес Українців».

Представники Класичного приватного університету м. Запоріжжя, а саме Олег Богуславський – проректор з навчальної роботи Класичного приватного університету, директор Інституту журналістики та масової комунікації КПУ, Вікторія Ковпак – доцент кафедри журналістики і соціальних комунікацій Інституту журналістики та масової комунікації та Алла Кліщ – старший викладач кафедри журналістики, реклами і соціальних комунікацій, презентували свою роботу у напрямку дослідження та  підтримки надбань української діаспори. Важливою складовою презентації стало представлення унікального проекту – Електронної бібліотеки «Diasporiana», метою якого є збереження та поширення інтелектуальної спадщини української еміграції. Була представлена унікальна експозиція архівних матеріалів із фондів «Diasporiana» про Гаврила Гордієнка, видатного козака, громадсько-політичного діяча діаспори із Запоріжжя, тодішнього Олександрівська, який брав участь у національно-визвольних змаганнях 1917-1921 рр. Зокрема, в експозиції можна було переглянути мемуари, архівні документи та унікальні фото. Також присутні змогли ознайомитись із колекцією вітальних листівок, що зліталися в Запоріжжя з усіх куточків світу – Канади, Америки, Австралії, Європи, несучи в собі потужні символи і коди.

Марина Дядюн – завідувач відділом документів з гуманітарних наук Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, від імені колективу висловила побажання, щоб мандрівна виставка повернулася до них на триваліший термін для того, щоб ще більше відвідувачів змогли познайомитися зі Світовим Конґресом Українців.

Завершилася презентація оригінальним музично-інформаційним перформансом від Тараса Білки, журналіста, музиканта, фронт-мена гурту «Крапка», володаря однієї з найбільших колекцій українських етнічних музичних інструментів.

Після презентації, усі присутні мали можливість взяти участь у майстер‑класі із Петриківського розпису, який провела Катерина Прохорова, багаторазова переможниця мистецьких конкурсів, талановита майстринія Петриківського розпису, студентка освітнього напряму «Дизайн» Інституту журналістики і масової комунікації КПУ м. Запоріжжя.

Фото МІОК та Алли Даниленко (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека)

ДОВІДКА

Метою виставки «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра» є поширення знань про Світовий Конґрес Українців та популяризація діяльності СКУ серед широкого кола громадськості в Україні та світі. Організатори прагнуть ознайомити українців з роботою найавторитетнішої української організації у світі (СКУ) та долучити молодь й інші середовища громадськості до поширення інформації про історію та діяльність Світового Конґресу Українців, а також до участі у просвітницьких проектах, спрямованих на співпрацю зі світовим українством.

У матеріалах виставки висвітлено історію та діяльність Світового Конґресу Вільних Українців (1967–1993 рр.) та Світового Конґресу Українців (1993–2017 рр.), представлено найвагоміші проекти СКУ, подано біографії відомих діячів СКУ та української діаспори, унікальні архівні документи, історичні фотографії та відеофільми. Виставку створили працівники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» за підтримки Світового Конгресу Українців з нагоди 50-ліття СКУ. Архівні матеріали були надані Світовим Конґресом Українців та Центральним державним архівом зарубіжної україніки.

Старт проекту відбувся 17 жовтня 2017 р. в Києві у приміщенні Верховної Ради України, після чого виставка «помандрувала» до Полтави (18 жовтня)Дніпра (19 жовтня) та Запоріжжя (20 жовтня).