13 березня 2013 року в актовій залі Львівської політехніки відбулася зустріч професора, відомого українця-шістдесятника з Пряшівщини, письменника та публіциста, активного учасника українського національно-культурного руху в Чехословаччині Юрія Бачі з академічною спільнотою університету. Зустріч організував Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків  з діаспорою спільно з Товариством «Просвіта» ім. Т. Шевченка Національного університету «Львівська політехніка» у рамках проекту «Відкриймо для України українську діаспору».

Зі вступним словом про Юрія Бачу виступив лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Ігор Калинець, який привітав гостя у стінах Львівської політехніки та коротко ознайомив присутніх з його біографією. Як ілюстрацію до життєвого шляху Юрія Бачі Ігор Калинець зачитав уривки з його автобіографічної книги «Листи самому собі», яку письменник написав у час, коли йому було заборонено друкуватися.

Першу частину свого виступу Юрій Бача присвятив розповіді про себе – зокрема, що в дитинстві йому пророкували кар’єру священика, але він вибрав філологію. Важливе світоглядне значення в його житті відіграв візит до Львова, коли він навчався в аспірантурі в Києві. Тут він став свідомим українцем. Згодом за перевезення через кордон та розповсюдження знаменитої праці Івана Дзюби «Інтернаціоналізм та русифікація» Юрій Бача був засуджений та ув’язнений на 4 роки, і на 20 років позбавлений викладацької праці і можливості публікуватися.

У другій частині професор зосередився на питаннях літератури – зізнався, що дуже любить публіцистичні жанри і публіцистика йому добре вдається. Розповів про власну творчість,  про зв’язки з Україною, про визначну роль в українській історії Т. Шевченка та І. Франка.

На завершення слухачі мали змогу поставити гостеві запитання, на які він лаконічно і професійно відповів.

молодший науковий співробітник МІОКу
Богдан Сиванич