15 травня 2013 року, в Актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою організував творчу зустріч з одним із найвідоміших у світі сучасних українських митців Анатолієм КРИВОЛАПОМ під гаслом «Життя як подорож…».

Анатолій Криволап – знаний український художник, що своєю творчістю презентує сучасне українське мистецтво на найвищому міжнародному рівні, утверджуючи тим самим високу якість та елітарність національної культури. У його послужному списку Національна премія України ім. Тараса Шевченка за цикл творчих робіт «Український мотив» (2012), премія «Людина року» (2011), безліч виставок та мистецьких заходів, які щоразу привертають увагу української та міжнародної мистецької спільноти. Крім того, Анатолій Криволап відомий як неодноразовий рекордсмен від України на всесвітньому арт-ринку.

У вступній промові директор МІОКу Ірина КЛЮЧКОВСЬКА зазначила, що попри те, що зазвичай Анатолія Криволапа позиціонують як найдорожчого художника України, для нас він насамперед є питомо українським митцем із міцним національним корінням, яке вибухає на його полотнах дивовижними барвами. А ще, історія життєвого успіху Анатолія Криволапа переконливо свідчить про те, що успішним можна бути й у нас, в Україні, треба лише впевнено йти своїм шляхом. Саме тому, надзвичайно приємним фактом стала присутність величезної кількості студентів Львівської політехніки та інших університетів Львова на зустрічі з художником. За словами пані Ірини, на таких прикладах, як історія успіху Анатолія Криволапа ми можемо переконати студентів, що для кожного з них є місце в Україні та можливість побудувати тут свій особистий успіх.

Творчу зустріч вітальним словом відкрив Ректор Національного університету «Львівська політехніка» професор Юрій БОБАЛО. На його думку, українське художнє мистецтво, яке увібрало в себе спадщину віків у ХХІ столітті має стати міцним знаряддям для утвердження та поширення української культури в Україні і світі. У цьому контексті чи не найважливішим є те, що на картинах Анатолія Криволапа, які подорожували по багатьох країнах світу та продавались на різноманітних аукціонах, відтворена Україна, зокрема українські пейзажі. У свою чергу, гість заходу Ректор Львівської національної академії мистецтв Андрій БОКОТЕЙ привітав академічну спільноту Львівської політехніки з тим, що саме у стінах цього університету відбулась перша творча зустріч із Анатолієм Криволапом у Львові.

Аналізуючи творчість митця, проректор Львівської національної академії мистецтв мистецтвознавець Роман ЯЦІВ зазначив, що Анатолій Криволап, на противагу пошуку своєї професійної ніші у комерційному секторі шоу-бізнесу, що часто сьогодні випереджує мистецький процес, пішов шляхом заглиблення у підставові речі малярства як такого, традицію українського пейзажу, проникнення у фундаментальні особливості української специфіки та душі. За словами мистецтвознавця, ми маємо можливість подякувати А.Криволапу за те, що він відстоює критерії духовності та моральності мистецтва, адже художник стоїть на ґрунтовних засадах мистецтва як такого і саме тому він цікавий не лише для українців, але й у світі.

Із запропонованих форматів зустрічі Анатолій КРИВОЛАП обрав такий, що дозволив максимально поспілкуватися з аудиторією та відповісти на численні питання студентів та гостей заходу. Подякувавши організаторам та присутнім за організовану зустріч, митець висловив захоплення з того, що академічна спільнота саме технічного вузу зацікавилась розмовою з художником та обміном думками на тематику українського мистецтва.

Анатолій Криволап звернувся до молоді з цікавими міркуваннями стосовно ретроспективи власного творчого шляху. На думку митця, його творче життя видалось непростим, однак надзвичайно цікавим і саме перетин успіхів і провалів по-своєму створив його характер, необхідний для мистецької людини.

За словами А.Криволапа, народження художника – несподіване і некероване. Мистецька людина, отримавши професійну освіту, перебуває у творчому русі і їй потрібно в тому русі відмовитися від виключно осмислених розумом дій, оскільки мистецтво йде від інтуїції, а інтелект лише контролює і допомагає реалізувати ті іскорки, які виникають в інтуїції і доводити їх до більш точного завершення. На думку художника, натхнення та мета, які супроводжують людину в житті, закладені у її генетичному коді вже з народження. Також художника надихають природа і люди, які його оточують. Мистецтво ж, за словами Криволапа, – це космос, який не має кінця і жоден фахівець не здатен його у повній мірі осягнути.

На думку Анатолія Криволапа, авторський стиль – це індивідуальність і якщо вона сильна і яскраво виражена і автору вдається закласти певний енергетично-емоційний посил у свій твір, то глядач відчуває цей гіпноз та магнетизм і це його приваблює.

Цікавою несподіванкою стало те, що одна із гостей зустрічі продемонструвала присутнім одну із робіт Анатолія Криволапа із власної колекції.

На закінчення зустрічі фольк-гурт «Марвінок» підготував для маестро вишуканий співочий подарунок.

 

Найближчим часом МІОК опублікує відповіді Анатолія Криволапа на численні питання учасників зустрічі.

Андрій Яців, молодший науковий співробітник МІОКу

 

ДОВІДКА

Проект «Культура єднає», започаткований Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» у грудні 2012 року, має на меті створення об’єднавчої інтелектуальної платформи для представників навчальних, наукових та культурних середовищ України та української діаспори, яка б уможливила презентацію на високому академічному рівні досягнень національної культури та обмін культурними досвідами. У рамках проекту від часу його заснування було проведено ряд культурно-мистецьких заходів, зокрема презентацію антології мистецтвознавця Романа Яціва «Ідеї, смисли, інтерпретації образотворчого мистецтва: Українська теоретична думка ХХ століття» та серію виставок «Едвард Козак мандрує Україною».