17 квітня 2018 року в Актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» (НУ «ЛП») з нагоди 85-ої річниці Голодомору відбулася організована Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) спільно з Народним домом «Просвіта» Львівської політехніки зустріч зі Стефаном Романівим (Мельбурн, Австралія), головою Міжнародного координаційного комітету у справі Голодомору, генеральним секретарем Світового Конґресу Українців (СКУ), президентом Союзу українських організацій Австралії, головою Проводу ОУН (р).

Ця подія стала продовженням традиції Львівської політехніки, адже  25 років тому саме в її стінах вперше у Львові відбувся захід, присвячений пам’яті жертв Голодомору (на честь 60-их роковин трагедії), і відтоді в нашому університеті такі зустрічі відбуваються щороку.

У своєму виступі Стефан Романів узагальнив досвід СКУ (з 1967 до 1993 – СКВУ) та всього закордонного українства, яке в умовах бездержавності поширювало у світі правду про Голодомор. Він наголосив, що це питання поряд зі здобуттям Української Самостійної Соборної Держави та збереженням національних і релігійних традицій завжди було в переліку ключових для української діаспори. Вагомим результатом її діяльності стало створення (1985 р.) і подальша активна дослідницька робота очолюваної Джеймсом Мейсом Комісії США щодо голоду в Україні (з англ. – Commission on the Ukraine Famine). Як наслідок, висновки Комісії про безпосередню роль Сталіна в організації цього страшного злочину проти української нації склали основу для подальшого визнання Голодомору геноцидом у парламенті США.

Також Стефан Романів поділився з авдиторією особливостями часто невидимої роботи, яку проводив і проводить СКУ в питанні розголосу інформації про злочин Голодомору. Зокрема, 2008 року в Австралії започаткували естафету Незгасимої свічки пам’яті, яку пронесли 33-ома країнами світу на честь невинно убієнних жертв Великого Голоду: «Так розпочалася кампанія «Україна пам’ятає – світ визнає», суть якої полягала в роботі за двома напрямами. З одного боку, у самій Україні потрібно було говорити більше про Голодомор, адже там мало знали про нього, а якщо знали, то лише версію радянської влади. З іншого боку, ми почали роботу з міжнародною спільнотою, парламентами різних країн, ООН, щоб домогтися визнання Голодомору геноцидом».

Щодо подальших кроків СКУ в цій справі пан Романів зазначив: «Разом із Міністерством закордонних справ та Верховною Радою України ми створюємо базу матеріалів і будемо координувати роботу в кожній країні, щоб знову і знову торкатися цього питання в парламентах різних країн. Відтак, розпочали цю розмову в Австралії, аби впродовж 2018 року ухвалити резолюцію щодо визнання Голодомору геноцидом». Також СКУ створює нову організацію, що покликана об’єднати нащадків, чиї родини пережили Голодомор.

Під час зустрічі з першим проректором НУ «ЛП», професором  Володимиром Павлишем та проректором із науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків НУ «ЛП», професором Олегом Матвійківим, пан Романів висловив подяку «політехнікам» за систематичну підтримку діяльності СКУ і проведення низки заходів, присвячених діяльності світового українства.

Своєю чергою Володимир Павлиш зазначив: «Світ не чув голосів українців з України, поки вони не злилися в унісон із потужним голосом світового українства. Сьогодні інтереси України за кордоном представляє впливова структура – Світовий Конґрес Українців, у складі якої багато комітетів і комісій із вирішення різних питань, що стосуються України».   

Ірина Ключковська, кандидат педагогічних наук, доцент, директор МІОКу, наголосила на важливості діяльності СКУ та особисто пана Романіва у справі донесення світові інформації про найбільшу трагедію українців у ХХ столітті. Згадуючи постать Джеймса Мейса, вона сказала: «Сьогодні наші мертві обрали всіх нас, аби ми поширювали правду про Голодомор, бо світ повинен знати, а ми не маємо права забути».

Приємно, що до участі в події долучилася представниця львівської обласної влади Маріанна Вільшинська, керівник апарату Львівської обласної державної адміністрації. Вона висловила вдячність Стефанові Романіву за його «численні зустрічі та поїздки», що «вилилися у визнання Голодомору геноцидом українського народу парламентами 17-и країн світу».

Людмила Бордюк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри прикладної лінгвістики Інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій НУ«ЛП», чиї студенти були учасниками проекту Українсько-канадського дослідчо-інформаційного центру (англ. – UCRDC) і перекладали спогади нащадків тих, які пережили Голодомор, розповіла присутнім історію своєї родини в ті страшні роки. Вона наголосила на тому, як сильно ця трагедія вплинула на ментальність наступних поколінь нашого народу. Зворушливо доповнив виступ своєї викладачки один із магістрантів, що перекладали ці спогади.

Молодь Політехніки взяла активну участь у заході. Зокрема, Марта Хархаліс, студентка-журналістка другого курсу, презентувала відзнятий у співпраці з МІОКом фільм про діяльність СКУ і закордонних українців у справі дослідження Голодомору і поширення правди про нього у світі, а учасники народного театру-студії «Хочу» Народного дому «Просвіта» НУ «ЛП» показали публіці музично-літературну композицію на честь жертв Голодомору.

З нагоди події та 85-ої річниці Голодомору МІОК підготував серію матеріалів, зокрема виставку «Україна пам’ятає – світ визнає» із цитатами представників української діаспори про Голодомор. Із цією виставкою присутні мали нагоду ознайомитися у фойє перед Актовою залою головного корпусу Політехніки.

Фото Наталії Павлишин та Йосипа Марухняка