30 травня 2018 р. у приміщенні Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» відбувся науково-практичний круглий стіл «Міграція і ринок праці: чи можливий транснаціональний захист українських трудових мігрантів?», організований МІОКом спільно з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Запорука»».

Метою організаторів заходу було об’єднати зусилля науковців, експертів, представників державного та громадського секторів для аналізу проблем функціонування вітчизняного ринку праці, порушення прав працівників і практики посередництва у працевлаштуванні за кордоном з метою пошуку шляхів транснаціонального захисту прав українських трудових мігрантів.

Відкриваючи круглий стіл, модератор заходу Оксана П’ятковська наголосила, що «тема дискусії не є новою, однак в сучасних умовах вона набирає все більшої актуальності, оскільки, з одного боку, відбуваються істотні зміни міграційних трендів та міграційної поведінки населення, а з іншого – економічна криза в Україні, різке падіння доходу населення та проблеми формування ринку праці зумовлюють нові виклики, які вимагають пошуку нових механізмів їх подолання».

У вступному слові директор МІОКу Ірина Ключковська зазначила, що запропонована для обговорення тема лежить у площині професійного інтересу працівників МІОКу. «Вважаємо, – підкреслила Ірина Ключковська – що науково обґрунтовані висновки щодо трудової міграції – це та основа, на якій повинні базуватися рішення, що ляжуть в основу нормативно-правових актів захисту прав українських працівників та трудових мігрантів».

Під час круглого столу було презентовано українську частину результатів дослідження, здійсненого в рамках проекту «Назустріч посиленню транснаціональної співпраці у сфері трудового права з питань трудової міграції» (STRONGLAB) щодо трудової міграції з України та інших європейських країн до країн Вишеградської четвірки, який був реалізований міжнародним консорціумом у складі Multikulturni centrum Praha (Чехія), Fundacja «Nasz Wybór» (Польща), Centrum pre výskum etnicity a kultúry (Словаччина), AnBlokk Kultúra- és Társadalomtudományi Egyesület (Угорщина), Благодійна організація «Благодійний фонд «Запорука»» (Україна).

Презентувала дослідження одна з його авторів Вікторія Володько, к. соц. н. викладач кафедри соціології Львівського національного університету ім. І. Франка та дослідник БО «Запорука». Серед спікерів круглого столу були експерти, які брали участь у виконанні цього дослідження, а також представники управління держпраці у Львівській області та Всеукраїнського об’єднання солідарності трудівників «Воля».
Цікаві запитання та відповіді, жвава дискусія та різносторонній підхід забезпечили ефективність, інформаційну насиченість та високу продуктивність заходу. Учасники не лише поділилися своїми науковими напрацюваннями, заслухали практиків у сфері зайнятості та захисту прав працівників, обговорили проблемні питання, зокрема «чи можливий транснаціональний захист українських трудових мігрантів», але й напрацювали нові ідеї для проведення подальших досліджень.