Українська антологія: Ігор Калинець

12 вересня у рамках 15-ого Форуму видавців у приміщенні Порохової вежі відбулася зустріч з відомим поетом-шістдесятником Ігорем Калинцем. Хоча письменник уже не пише нових творів, зазначаючи, що його поетичне слово вичерпало себе у 1981 році, однак охочих послухати поезію з уст автора завжди знаходиться чимало. І, незважаючи на численні літературно-мистецькі події, які у той самий час відбувалися в інших залах Львова, на зустріч з п. Ігорем прийшли справжні поціновувачі його творчості.

Модератор зустрічі Андрій Содомора розпочав вечір розмовою про видання поезій Ігоря Калинця «Слово триваюче», яке побачило світ у Харкові 1997 року. Назва книги була своєрідним іспитом для самого письменника: чи справді його слово ще триває? У 2004 році київське видавництво «Факт» опублікувало двотомник поезії І.Калинця (т.1 – «Пробуджена муза», т.2 – «Невольнича Муза»), що досі успішно продається. До певної міри це і є відповідь на поставлене вище питання.

Прелюдією до читання поезії (і ключем до її розуміння) стали спогади Ігоря Калинця про події громадсько-культурного життя 1960-70-тих років. Емоційна авторська декламація циклу віршів з «Пробудженої Музи» полонила публіку. Написаний ще перед арештами 1972 року, «Верлібровий вирок» і сьогодні вражає силою та образністю поетичного слова, витонченістю метафор. Цитуючи Горація, Андрій Содомора зазначив: «Важко по-своєму сказати те, що є спільним надбанням», однак саме це є ознакою високої поезії.

Увазі публіки Ігор Калинець представив опубліковані раніше книги: «Про декого, про дещо» – нариси-спогади про окремих людей; «Аромат Євшан-зілля» – збірник вибраних статей з позацензурного альманаху «Євшан-зілля», який виходив і під редакцією автора у 1987-1989 рр.; релігійну поетичну книгу для старшокласників «Ісус», видану за сприяння отця Якуба з Австрії українською мовою та в німецькому перекладі. У найближчих планах письменника – якісне видання двох книжок для дітей.

Відповідаючи на запитання аудиторії, Ігор Калинець поділився своїми думками з приводу відзначення 100-річного ювілею з дня народження Б.-І.Антонича у 2009 році. Як член журі Всеукраїнського конкурсу «Привітання життя», письменник зазначив, що серед молоді є справді талановиті автори, за якими майбутнє української поезії. Коментуючи слова письменника, Андрій Содомора вкотре процитував Горація: «Я вже не пишу. Я є бруском, який вигострює інших».