12 березня 2008 р. на запрошення спільноти “Пієта” (м. Івано-Франківськ) представники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» відвідали відкриття виставки, присвяченої 4-й хвилі еміграції, що відбулося у приміщенні Першої української гімназії м. Івано-Франківська.
Експозиція розмістилась на 30 стендах – це фотоматеріали, листи, вишивки, періодика.
Вечір відкрила п. Світлана Уварова, головний спеціаліст міського управління освіти і науки Івано-Франківської облдержадміністрації. Вона наголосила на важливості проведення такого заходу саме у школах, адже багато заробітчан в Італії – це матері, чиї діти зараз навчаються у різних закладах освіти. Організатори виставки п. Оксана Пронюк і п. Ігор Лазоришин розповіли про історію створення виставки та про її завдання.
Пані Оксана Пронюк – керівник спільноти “Пієта”, що об’єднала колишніх заробітчан, які зараз намагаються заново адаптуватися на рідній землі – не з розповідей знає про заробітчанські будні: вона сама три роки пропрацювала в Італії, а тепер, повернувшись, доносить до громадян України відверту інформацію про роботу за кордоном. “Наша мета – донести правду до людей”, – говорить п. Оксана. У її розповіді – не лише темні сторінки емігрантських буднів – нелегальний перетин кордону, пошук роботи, моральна в’язниця, в яку потрапляють наші жінки, працюючи біля важкохворих і неповносправних людей – але й те світле, добре, що розкрилося у душах відірваних від рідного краю і своїх родин жінок. На виставці представлені творчі роботи заробітчан – вишивки, малюнки, літературні твори. Їх, цих зойків зболілих душ, найбільше: деякі з них зібрані у двотомній “Антології творчості заробітчан” (“Світло на чужих стежках” і “Гавдеамус по-еміґрантськи”).
Пан Ігор Лазоришин, журналіст газети “Галичина” і теж колишній заробітчанин, розповів про громадську роботу, в яку задіяні українці в Італії, про щоденні подвиги простих людей, які творять Україну далеко за її межами, утверджують позитивний образ своєї Батьківщини у світі.
Центральна світлина виставки, її символ – це материнські руки. Молоді, доглянуті руки, але вони вже роз’їдені екземою, спрацьовані на тяжкій, нежіночій роботі. Ці руки заробляють шматок хліба для всієї родини, і вони ж мережать клаптики паперу нерівними, часом незграбними рядками. Листи дітям, послання у вічність…
Твори заробітчан лунали на відкритті виставки – їх читали діти, учні гімназії. І це вражало найбільше: важка жіноча сповідь, виголошена дитячими голосами. Вчителі та адміністрація гімназії, передусім в особі директора п. Ігоря Дейчаківського та заступника директора з питань виховної роботи п. Ернеста Інкіна, глибоко прониклись ідеями, закладеними виставкою, і посприяли тому, щоб і діти замислилися над проблемами, які поставило заробітчанство перед нашим суспільством.
Тиждень виставка перебуватиме у гостинному приміщенні Першої української гімназії, а потім мандруватиме школами та іншими навчальними закладами Франківщини. Завдання організаторів виставки – доносити правду про заробітчан. Думаємо, вони достойно впоралися з цим нелегким завданням.
Представники Інституту та організатори виставки домовились про те, що виставка буде представлена також у Львові у червні 2008 року, у рамках ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті», яку проводить Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою.