20 листопада 2013 року науковий співробітник Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ „Львівська політехніка” к.е.н., Оксана П’ятковська, взяла участь Комітетських слуханнях Комітету Верховної ради України з питань європейської інтеграції „Нормативне регулювання зовнішньої трудової міграції в контексті євроінтеграції”.

Ініціатором проведення цих слухань виступив Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань трудових мігрантів та національно-культурної співпраці Комітету ВРУ з питань євроінтеграції – Олег Панькевич.

Оксана П’ятковська виступила доповідачем на тему „Шляхи забезпечення сприятливих умов для зворотної міграції та реінтеграції трудових мігрантів в українське суспільство”. Вона представила результати напрацювань МІОКу у сфері регулювання міграційних процесів, коротко охарактеризувала Регіональну програму співпраці із закордонними українцями, трудовими мігрантами та реемігрантами на період до 2015 року, схваленої Львівською обласною радою 26 квітня 2013 р., співрозробником якої був МІОК, а також відзначила позитивні сторони цієї програми та відзначила необхідність забезпечення належного фінансування для повноцінної реалізації запланованих заходів, що передбачені Регіональною програмою. Крім того, О. П’ятковська виклала своє бачення основних концептуальних засад побудови рееміграційної політики на загальнодержавному рівні та наголосила на необхідності врахування їх при розробці окремої Програми зворотної міграції та реінтеграції трудових мігрантів в українське суспільство.

Серед інших аспектів, що обговорювалися на слуханнях, були: перспективи доопрацювання та внесення до Верховної ради України проекту закону „Про зовнішню трудову міграцію” (доповідачі: Н. Зінкевич – Директор департаменту праці та зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, Г. Селещук – Голова комісії УГКЦ у справах мігрантів), робота дипломатичних та консульських установ за кордоном у сфері забезпечення прав та інтересів трудових мігрантів, зокрема виборчих прав громадян України, що перебувають за кордоном (доповідачі: А. Олефіров – заступник Міністра закордонних справ України, Л. Пономаренко – Голова асоціації українців регіону Мурсія (Іспанія), О. Черненко – Голова всеукраїнської громадської організації „Комітет виборців України”), проблеми дітей трудових мігрантів, які проживають в Україні, зокрема питання запровадження тимчасової опіки (доповідачі: І. Бережна – перший заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань адаптації українського законодавства до законодавства ЄС, О. Ващук-Огданська – програмний директор громадської організації „Інформаційно-правовий центр „Наше право””).

Міжнародний інститут вважає, що висунуті питання для обговорення на Комітетських слуханнях, є надзвичайно актуальними, оскільки вирішення проблем у сфері нормативно-правового регулювання зовнішньої трудової міграції дасть можливість активізувати процес інтеграції України в ЄС.