У понеділок, 5 серпня, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) провів акцію «Читання імен. Сандармох» на пам’ять про жертв Великого терору, коли в урочищі Сандармох (Карелія) радянська влада знищила 6 241 людину 60 національностей, серед яких  – 677 українців. Саме цього дня 82 роки тому в СРСР вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи». З-поміж убитих, діячі «Розстріляного відродження» Микола Куліш, Павло Филипович, Антін Крушельницький та його сини Богдан та Остап, Валер’ян Підмогильний, Лесь Курбас…

Аналогічні акції, приурочені цим трагічним подіям, відбулися в багатьох місцях світу: в урочищі Сандармох, у Владивостоці, Гельсинкі, Вашингтоні, Празі, Берліні, Софії, Москві.

Львівська акція відбулася у фойє головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка».

Ірина Ключковська, директорка МІОКу, у своїй промові зазначила, що «1937 рік досі триває в Росії та на сході України, де не припиняється війна, адже репресовано дослідників трагедії Сандармоху, зокрема Юрія Дмітрієва, а також сотні українців, серед яких наші політв’язні та військові моряки».

Проф. Юрій Бобало, ректор Львівської політехніки, у своєму виступі наголосив: «Наш Університет чи не найперший у далекому 1997 році, довідавшись про віднайдене місце розстрілу соловецьких в’язнів, провів мітинг реквієм. З того часу для повернення пам’яті та вивчення цих трагічних сторінок української історії розпочалася  наша власна історія співпраці з українцями Карелії, зокрема з головою української громади Петрозаводська Ларисою Скрипніковою.

А це – численні зустрічі, академія з нагоди 75-ліття трагедії у Сандормосі, візити громадських діячів Карелії до нас і делегацій Львівських політехніків для вшанування пам’яті замордованих Українців до Карелії, презентація виставки та наукової розвідки Лариси Скрипнікової “Убієнним синам України”».

Імена замордованих у Сандармоху українців читали: проф. Юрій Бобало, ректор Львівської політехніки; Оксана Муха, заслужена артистка України; Ігор Калинець, поет, політв’язень, провідний фахівець МІОКу; Ігор Ожиївський, заступник директора музею «Тюрма на Лонцького; Ірина Гринь, голова товариства «Холмщина»; Олександр Волошинський, заступник голови товариства «Холмщина», Іван Сварник, директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки; Володимир Середа, голова об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння»; Соломія Риботицька, голова товариства «Надсяння»; Богдан Парадовський, голова товариства «Любачівщина»; Богдан Горбовий, громадський діяч; Надія Любомудрова, заступниця голови товариства «Просвіта» Львівської політехніки; доц. Тетяна Крушельницька, фізик, громадсько-політична діячка; Ольга Гончар, директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» при Львівській міській раді; працівники МІОКу.

Молитву за невинно убієнних виголосив о. Ігор, студентський капелан Львівської політехніки.

Світлини Наталії Павлишин.