У четвер, 10 жовтня 2019 року, з ініціативи Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) у Львівській політехніці гостював доктор Аскольд Лозинський, відомий громадський діяч української діаспори США, адвокат, Президент Світового Конґресу Українців (СКУ) у 1998–2008 рр.

На початку візиту Аскольд Лозинський зустрівся з проф. Юрієм Бобалом, ректором Національного університету «Львівська політехніка». Очільник Політехніки в розмові з гостем наголосив на вагомому значенні партнерства з українською діаспорою: «Львівська політехніка, і МІОК зокрема, відіграли й продовжують відігравати важливу роль у налагодженні продуктивної комунікації й порозуміння діаспори з Україною та України з діаспорою».

Аскольд Лозинський також зустрівся зі студентами-«політехніками» Інституту права, психології та інноваційної освіти й Інституту гуманітарних та соціальних наук, і прочитав їм лекцію на тему «Роль юристів у громадянському суспільстві». Знаний юрист звернувся до молоді мотиваційними словами: «Ви можете перевернути світ! І я цього не перебільшую, бо маєте для цього усі можливості».

У своєму виступі промовець виокремив три сектори, які впливають на суспільство: владу, бізнес та громадянське суспільство; звернув особливу увагу на колосальний міжнародний вплив війни, яка відбувається на сході України; проаналізував юридичні аспекти геополітичних угод, укладених за участю України, зокрема так званого Будапештського меморандуму та важливості перебування в Організації об’єднаних націй (ООН).

Студенти запитували Аскольда Лозинського про його найцікавіші справи як юриста та мотиваційні чинники у фаховій діяльності, цікавилися різницею в юридичних площинах між Україною та США, диспутували з гостем про так звану «формулу Штайнмайєра».

Діалоги з Аскольдом Лозинським продовжилися на зустрічі з академічною спільнотою Політехніки та громадою Львова, темою якої стала «СКУ – Україна – ООН». На заході пан Лозинський розповів про досвід діяльності СКУ у відстоюванні державної незалежності та забезпеченні прав українців на світовій арені.

Модерувала подію Оксана П’ятковська, заступниця директорки МІОКу, яка ознайомила авдиторію з біографією гостя.

Ірина Ключковська, директорка МІОКу, у вітальному слові наголосила: «Аскольд Лозинський прийняв керівництво СКУ в дуже складний час, коли Україна як незалежна держава робила перші кроки, а українські громади структурувалися, передусім на пострадянському просторі. Аскольд Лозинський – це людина, яка тримає руку на пульсі української справи. Авторитет України сприймається через авторитет таких людей, як Аскольд Лозинський – професійних та активних».

В’ячеслав Войнаровський, представник МЗС України у Західному реґіоні, сказав, що «лише консолідація українців в Україні і нашого другого крила – діаспори, є тим фронтом, який відстоює нашу цілісність та ідентичність. Міністерство закордонних справ України дуже цінує підтримку нашої діаспори».

Привітав гостя Роман Шепеляк, голова Департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва ЛОДА, зазначивши, що пан Лозинський розглядає українську мову як основу нашої національної безпеки, і побажавши йому наснаги в подальшій боротьбі за утвердження України.

У своїй промові Аскольд Лозинський показав історію становлення СКУ (від 1967 до 1993 рр. – СКВУ – Світового конґресу вільних українців) через цитати першого Президента СКВУ о. Василя Кушніра та «шістдесятницьких» дисидентів–політв’язнів на противагу пасквілям радянських пропагандистів. Гість наголосив, що завдяки здобуттю незалежності Україна стала справжнім суб’єктом геополітики, і це допомогло діаспорі. Зокрема, СКУ як найбільша координаційна надбудова українців у світі набув консультативного статусу в Економічній та соціальній раді ООН (від 2003 р.) саме завдяки клопотанням держави Україна.

З-поміж іншого, Аскольд Лозинський підкреслив: «Щотретій українець живе поза Україною. Нас єднає українські мова і дух. Я не менший українець, ніж ви. Ми всі – однакові українці, бо українська родина не закінчується кордонами Української держави». Тож він не заперечує надання громадянства представникам діаспори, але винятково з держав-партнерів України, передусім з країн ЄС та зі США.

Почесний гість висловив бажання та готовність брати участь у нових проєктах МІОКу.

Світлини Наталії Павлишин.