19 листопада 2019 року в приміщенні Міжнародного інституту освіти, культури і зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» відбулася зустріч із представницею новозеландської діаспори Ольгою Фрю.

Директорка МІОКу Ірина Ключковська подякувала п. Ользі за те, що вона відгукнулася на запрошення Інституту і погодилася розповісти про діяльність українських громад Нової Зеландії та ті проблеми і труднощі, з якими стикаються наші співвітчизники у цій далекій країні.

На початку розмови Ольга Фрю розповіла, що є випускницею механіко-технологічного факультету Національного університету «Львівська політехніка», навчання закінчила у 1989 році за спеціальністю «Технологія машинобудування. Металорізальні верстати та інструмент», а тому з радістю прийняла запрошення МІОКу.

Розповідаючи про життя українців у Новій Зеландії, гостя зосередила свою увагу на ключових аспектах. За словами п. Ольги, у країні налічується три-чотири українських громади у найбільших містах. Їхня діяльність особливо важлива в контексті того, що новозеландці та австралійці все ще не розмежовують Україну як окрему державу, а сприймають її як частину Росії. Українці Нової Зеландії досить активні, вони виходили на мітинги, щоб підтримати громадське суспільство в Україні під час Помаранчевої революції та революції Гідності, тим самим демонструючи, що ми – самостійна, незалежна, волелюбна країна.

Щодо діяльності самих громад, то, окрім об’єднавчих та просвітницьких завдань вони взяли на себе також роль консультантів, адже прямі офіційні зв’язки України з Новою Зеландією ускладнені відсутністю українських консульських чи дипломатичних установ у цій країні. Сьогодні громадян України у Новій Зеландії обслуговує українське консульство, яке знаходиться в Сінгапурі.

Однією з найбільш активних є українська громада міста Веллінгтона,  заснована у 2011 році, де українці проводять різноманітні етнофестивалі і так звані «святкові пікніки», концерти, вечори-реквієми, організовують українські суботні школи. Члени громад збирають і відправляють допомогу українським воїнам.

В Окленді, найбільшому місті Нової Зеландії, є греко-католицька церква, служби у якій відбуваються українською мовою, там збираються українці з усіх околиць.

Ольга Фрю наголосила, що діяльність етнічних громад Нової Зеландії закріплена законодавством країни, держава підтримує їх, звільняючи від оподаткування. Українці Нової Зеландії дуже потребують підтримки уряду своєї Батьківщини. Вони там покинуті самі на себе, бракує урядової програми, яка б сприяла поверненню емігрантів в Україну. Особливо гостро стоїть невирішене питання подвійного громадянства.

На завершення розмови гостя закликала співгромадян: «Не виїжджайте за кордон! Ви там будете завжди чужими! Повірте, там дуже важко знайти друзів і однодумців! Залишайтеся на Батьківщині! Поважайте ЇЇ і себе! Гордіться своїм народом і своєю історією так, як це роблять інші нації! Не дозволяйте чужоземцям керувати на нашій землі!»