Сучасний український студент живе в час доленосних викликів, з-поміж яких захист Батьківщини від агресора, еміґрація чи праця в Україні, політична турбулентність і фінансова нестабільність. Саме тому вкрай важливо, перебуваючи в пошуку правильних відповідей, застановитися над найсуттєвішим у житті людини – духовністю. З метою дати молоді нагоду поспілкуватися з глибоко духовними людьми Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) організовує діалоги зі знаковими церковними діячами різних конфесій, запрошуючи на них усіх охочих поміркувати про цінності, незалежно від віросповідання.

11 грудня 2019 року у головному корпусі Львівської політехніки у форматі духовних бесід «за кавою» відбулася зустріч із Владикою Глібом (Лончиною), Апостольським адміністратором Паризької єпархії святого Володимира Великого УГКЦ для українців-греко-католиків Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу та Швейцарії, Головою Патріаршої літургійної комісії УГКЦ. Діалоги зі студентством та міською громадою відбулися на тему «Чому служіння – сила?».

Перед початком події Владика Гліб (Лончина) зустрівся з Юрієм Бобалом, доктором технічних наук, професором, ректором Національного університету «Львівська політехніка». Ректор підкреслив важливість візиту Його Преосвященства, наголосивши на тому, що Політехніка радо вітає духовні зустрічі зі студентами, адже це формує в молоді правдиві ціннісні орієнтири, без яких у сучасному світі можна загубити свій потенціал і природні таланти.

Організатори задумали цей захід як неформальну розмову у теплому передріздвяному колі – в авдиторії можна було почастуватися кавою, чаєм, солодощами. Разом із Андрієм Яцівим, заступником директора МІОКу, співмодерував подію Роман Медвідь, студент-«політехнік», а на сцені поряд із Владикою та ведучими сиділи студенти.

На початку зустрічі Андрій Яців наголосив, що цим заходом МІОК продовжує добру традицію духовних бесід із церковними достойниками. Пріоритетом таких подій є спілкування з молоддю.

Ірина Ключковська, директорка МІОКу, у вітальному слові зазначила: «Ми вирішили на завершення року, коли викладачам і студентам не дають спокою заліки та іспити, а всім нам, громаді – передсвяткові клопоти, провести духовну зустріч із Владикою Глібом, звернувши наші погляди на найважливіше. Адже саме духовність – це наша основа, яка наповнює нас усіх справжньою силою».

У своїй промові Владика Гліб (Лончина) сказав, що радо погодився зустрітися з молоддю, закцентувавши на ролі служіння в житті людини:

«Служіння – одне з найважливіших понять християнства. Через служіння Бог хоче, щоб ми були щасливими. Може, це парадоксально для нашого буденного менталітету, але ні гроші, ні слава, ні розваги, ні алкоголь і наркотики, ні будь-які інші матеріальні речі, не роблять людину по-справжньому щасливою, а навпаки узалежнюють її від впливу ззовні, позбавляють її внутрішньої свободи. А служити – це один із найважливіших способів стати вільними.

Ми, люди, є настільки великими й глибокими, що ніхто й ніщо не може зробити нас щасливими, крім самого Господа Бога. Коли ми підкорятимемося Богові, тоді знайдемо істинне щастя.

Спитаєте, як слухати Бога? Ми ж його не чуємо й не бачимо. Як ми можемо мати з ним стосунки? Дуже просто. Служачи одні одним. У цьому є вся суть християнства. Бо служачи одні одним, любимо Бога всім серцем.

Отже, служити означає любити, бажати добра іншим. Коли ми клопочемося про добро ближніх, ми самі ростемо. Коли служимо одне одному, стаємо справжніми людьми».

У межах дискусії пролунало багато запитань із зали. Відповідаючи на них, Владика пояснив відмінність душпастирської праці в Україні та в еміґрації й діаспорі (закордоном значно менші парафії, більшість дітей та молоді вже не розуміють українську мову, тож проводяться двомовні літургії), різницю між юліанським (старим) та григоріанським (новим) календарями в контексті святкування Різдва 25 грудня (Владика висловив сподівання, що українські греко-католики та православні спільно перейдуть на астрономічно правильніший календар), наголосив на важливості оборони Батьківщини від російського агресора, водночас із молитвою про його покаяння та навернення, аби навіть після нашої перемоги, він не замислював помсти і нових нападів.

Наприкінці зустрічі Владика Гліб (Лончина) вділив громаді пастирське благословення, після чого зала заспівала духовний славень України «Боже Великий Єдиний».

  

Світлини Наталії Павлишин.