Слово, моя ти єдиная зброє,

Ми не повинні загинуть обоє!

Може, в руках невідомих братів

Станеш ти кращим мечем на катів.

 

Ці слова Лесі Українки Спілка українок Росії обрала епіграфом для роботи Міжнародного круглого столу з нагоди 150-ліття поетеси, який відбувся 21 лютого 2021 року. На заході Ірина Ключковська, директорка, та Юрій Марусик, науковий співробітник Інституту, представили проєкт МІОКу «Леся – Українка і ми – Українці».

Метою заходу, за словами ініціаторів, було «вшанування творчої спадщини поетеси, а також виховання в молодого покоління прагнення до збереження національної ідентичності, поваги до українського слова, традицій українського народу на прикладі життєвого та творчого шляху Великих поетес – Христини Алчевської, Атени Пашко, Ліни Костенко та їхньої ролі в суспільстві різних епох».

У заході взяли участь представники українських представництв за кордоном та громадські діячі з Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Росії, а також шанувальники української культури, представники української діаспори з різних куточків світу.

Організатором круглого столу виступила Спілка українок Росії за підтримки РГО «Об’єднання українців «Провісник», Українського музично-драматичний театру-антрепризи «Еней», Громади українців на Уралі, МГО КОО «Український Конгрес Росії».

МІОК, пріоритетом якого до війни з Росією була співпраця зі Східною діаспорою, зокрема з українцями РФ, стоїть на позиції необхідності неухильної підтримки тих патріотичних сил, яким вдається в умовах ескалації воєнних дій з боку країни-агресора, на території якої вони живуть, тримати проукраїнський курс діяльності. Це вимагає неабиякої мужності і відваги від українців, що за різних обставин опинилися у РФ. Тому, на наше глибоке переконання, участь у таких заходах представників з України є виявом моральної підтримки тих діячів українського руху, хто не боїться публічно демонструвати свою українськість.