Широкомасштабне вторгнення росії в Україну, що відбулося 24 лютого 2022 р., зумовило потоки мільйонів українських жінок і дітей до найближчих країн ЄС. Згідно з даними Агентства ООН у справах біженців, станом на 16 березня 2022 р. чисельність українських біженців становила майже 3,2 млн осіб, з яких більше 1,9 млн знаходиться у Польщі. Загалом у цій країні зосереджена найбільша кількість українських шукачів притулку відносно усіх інших країн ЄС.

Визначальну роль в організації допомоги українцям, які прямують до Польщі, зіграли саме українські діаспорні організації, адже роботи самих лише державних структур при такій кількості біженців виявилося недостатньо.

Українські організації у Польщі зайняли практично всі ніші у сфері надання допомоги українським біженцям: починаючи від волонтерства в пунктах обігріву, забезпечення гарячою їжею та необхідними речами до структурованого інформаційного супроводу.

Так, організація «Український дім у Варшаві», керівником якої є Мирослава Керик, створила спеціальний інформаційний портал та розробила відео інструкції для зручного використання; запустила телефонну інфолінію, що працює щодня й приймає понад 2000 дзвінків у день.

«Ми шукаємо тимчасові квартири, підтримуємо інші організації та установи, дякуємо нашим волонтерам!» – зазначають очільники організації у соціальних мережах.

Окрім цього, українські організації, а саме Фундація «Наш вибір» та «Український дім у Варшаві», стали партнерами окремої платформи «Пошук безкоштовного житла».

Важливо підкреслити, що в так званих «рецепційних центрах», які розгорнув Департамент з питань іноземців у Польщі, розповсюджують інформаційні листівки, де «Український дім у Варшаві» та Фундація «Наш вибір» вказані як рекомендовані центри для отримання юридичної та психологічної допомоги, а також безкоштовного житла.

Також ці організації працюють як центри збору гуманітарної допомоги для ЗСУ. Зокрема, на своїй сторінці у Facebook, Мирослава Керик подякувала за збір коштів та закупівлю 1500 аптечок, які вже доставлені в Україну, а також автомобіля швидкої медичної допомоги, що має усе необхідне оснащення для рятування життя. Збірка коштів відбувалася в рамках акції «Солідарні з Україною». До неї також доєднався фонд братів Шептицьких.

Додатково ведеться збір гуманітарної допомоги для українських жінок, які прибули до Польщі з дітьми та потребують найнеобхідніших речей.

Ще один важливий напрям діяльності українських організацій у Польщі – проведення інформаційних кампаній, протестів, мітингів та інших масштабних публічних заходів. Варто згадати мітинги під гаслом «Україна в ЄС негайно!» (9–10 березня 2022 р.), що відбулися біля Міністерства закордонних справ Польщі, Посольства Федеративної Республіки Німеччина, посольства Франції у Польщі; триденну акція із закликом «Закрийте небо над Україною!» (4–6 березня 2022 р.), що відбувалася у Варшаві біля Палацу культури і науки. Її мета – привернути увагу до нагальної необхідності створення безповітряної зони над Україною задля збереження життів мирних жителів, які гинуть в Україні від ракетних обстрілів російськими літаками.

Зокрема, 06 березня 2022 р. на цій події із промовами виступили очільники таких українських організацій:

  • «Związek Ukraińców w Polsce» (Об’єднання українців у Польщі)
  • Fundacja «Nasz Wybór» (Фонд «Наш вибір»)
  • Euromaidan-Warszawa (Євромайдан-Варшава)
  • Ukraiński Dom w Warszawie (Український дім у Варшаві)

Важливо підкреслити, що такі масштабні акції отримують широке висвітлення в польських ЗМІ, а українські громадські активісти беруть активну участь в ток-шоу та обговореннях подій, що відбуваються в Україні на телеканалах Польщі.

Попри європейські санкції щодо росії та заяви про зупинення торгівлі з країною-агресоркою, на польсько-білоруському кордоні вільно курсують вантажівки з європейським товаром, які прямують до рф. Українська громада в Польщі вирішила втрутитися в цю ситуацію. Ініціаторкою акції «Blokujemy rosyjsie tiry» («Блокуємо російські вантажівки») стала Наталія Панченко, очільниця організації «Євромайдан-Варшава». Уже за перші дні акції організаторам та учасникам вдалося утворити 40-кілометровий затор вантажівок. Попри те, що 14 березня 2022 р. польська поліція розігнала протестувальників, однак акцію продовжили вже 19–20 березня 2022р. «Ми створили резонанс. Однозначно. Нашу акцію транслювали усі головні польські телеканали та радіостанції. Про нас написали майже всі польські ЗМІ та багато закордонних. Як, наприклад, «Нью Йорк Таймс. На цю тему офіційно відреагували спочатку речник, а потім і сам прем’єр Польщі Матеуш Моравєцкі. Нас почали підтримувати свідомі поляки. Нам вдалось пояснити деяким жителям ЄС чому торгівля з Росією під час війни – це пряма підтримка країни-агресора, і чому ці дії можна вважати співучастю у війні на боці Росії. Багато з них прямо зізнавались, що «ніколи про це не думали. І можна було б на цьому закінчити й сказати, що все прекрасно. Але ні. Не прекрасно і ми не збираємось зупинятись. Зупинимось лише тоді, коли фури з ЄС перестануть їхати до Росії й підтримувати її армію та економіку», – наголосила у своїй сторінці Facebook організаторка акції Наталія Панченко.

Тим часом Польщу відвідала офіційна делегація Світового Конґресу Українців на чолі з президентом – Павлом Ґродом. Зокрема, 13 березня 2022 р., за участю представників української діаспори відбулася зустрілися у Варшаві з Послом України в Польщі Андрієм Дещицею для обговорення поточної ситуації з українцями, що полишили батьківщину. За повідомленням, Павло Ґрод похвалив Польщу за її відповідь на вторгнення росії. «Польща провадить життєво важливу працю у відповідь на цю кризу. Відтоді, як Росія напала на Україну, за  нашими оцінками, понад 1,4 мільйона українців перетнули кордон Польщі – це найбільша криза біженців у Європі з часів Другої світової війни, і ми в СКУ працюємо цілодобово, щоб надавати їм всю можливу підтримку», – зазначив він.

І наостанок не можемо не згадати маленькі приклади великих справ. Дочка Мирослави Керик у своїй польській школі поширює знання про війну в Україні та демонструє гарний приклад людяності, взявши на себе опіку над дівчинкою-біженкою з України: «Я пишаюся своєю Ханою! Вона зробила презентацію про Україну для молодших класів у своїй школі та опікується дівчинкою-біженкою з України!», – написала у своїй сторінці Facebook очільниця Фундації «Наш вибір».