Із першого дня відкритої війни росії з Україною українська громада Італії розгорнула активну кампанію на підтримку України у її боротьбі за свободу та демократію. Разом із Посольством України в Італії (Ambasciata d’Ucraina in Italia) діаспоряни організовують антивоєнні акції у різних містах країни та долучаються до збору гуманітарної допомоги, інформаційної допомоги біженцям та розповсюдження правдивої інформації.
Так, 24 лютого українські українські та італійські громадські активісти пікетували російське посольство у Римі, засуджуючи російську агресію, а Колізей і Венеція гордо вдягнули кольори прапору України.
25 лютого за ініціативи мера Риму пана Енріко Летта відбувся “Марш за мир в Україні”, у якому взяли участь численні представники діаспори, громадські активісти, духовенство, віряни, українські студенти, а також дипломати, політики, журналісти та активісти Італії різних національностей. Надзвичайно важливою справою стала мобілізація місцевих осередків українців Італії на маніфестації із вимогою відключити росію від SWIFT – діаспоряни у багатьох містах Італії закликали не зраджувати цінності свободи і людяності заради бізнесу та ️захистити українське небо.
Велелюдні маніфестації пройшли у Неаполі, Палермо, Болоньї, Мілані та у багатьох великих містах Італії – проти військової агресії росії в Україні протестують міста Турин, Флоренція, Венеція, Орвієто, Салерно, Верона, Катанія, Равенна, Портогруаро, Модена, Вербанія, Мантово, Бергамо, Пескара, Сондріо, П’яченца, Іврея, Падова, Трієст, Кальярі, Сассарі, Ріміні та Республіка Сан-Марино. Гасла учасників усіх маніфестацій: «Стоп путінському терору», «Руки геть від України», «Стоп російській агресії», «Ні війні в Україні».
27 лютого, 6 та 20 березня у Неаполі на головній площі розгорнули гігантський прапор України на підтримку України, а 6, 12 і 13, 17 березня відбулися масштабні акції у Римі, Мілані, Флоренції, Неаполі, Барі, Генуї у рамках глобальної ініціативи #CitiesStandWithUkraine. І на усіх маніфестаціях бескрайний потік людей скандував: “Слава Україні! Героям слава!”.
10 березня у Римі та інших містах Італії відбулися велелюдні демонстрації на підтримку членства України в ЄС. У демонстраціях взяли участь італійські урядовці, дипломати, журналісти, активісти та представники української громади в Італії. Люди на найбільших площах італійських міст скандували “Україна сильна – Європа сильна” та “Незалежна Україна – Європа вільна”.
27 березня відбувся благодійний телемарафон-концерт “Save Ukraine” на підтримку України, присвячений українському спротиву російській окупації через місяць від початку. За подією слідкували глядачі з усього світу – понад 20 країн ретранслювали марафон на своїх телеканалах і стрімінгових платформах, а на підтримку України виступили топові артисти з усього світу. Під час та після трансляції збирали кошти на гуманітарну допомогу Україні. В Італії Марафон #SaveUkraineStopWar транслювався наживо на сторінці Посольства України в Італії у Facebook та на YouTube.
Мешканці Мілану мали нагоду потрапити до фан-зони на центральній площі (piazza del Duomo), а у Римі марафон розпочався з демонстрації на Республіканській площі і продовжився як ще один Марш Миру. Тисячі активістів вийшли на одну із центральних площ Рима, щоб сказати своє рішуче «Ні» міжнародним компаніям, що продовжують свій бізнес в РФ.
Діаспоряни активно допомагають тимчасово переміщеним українцям, які потрапили до Італії, знайти житло, отримати медичну допомогу. Зокрема, асоціація “Допомога мамі” разом з українською школою “Престиж” у Римі 10 березня організували зустріч, де надавали усю необхідну інформацію щодо прав, процедури оформлення дозволу на проживання, соціальної та медичної підтримки українців в Італії, запису дітей в українські та італійські школи та дитячі садочки. Українська суботня школа “Сонячні промінці” у місті Тревізо та й усі інші численні українські суботні школи гостинно відчинили двері для діток з України.
Усі акції на підтримку України широко висвітлюються італійськими ЗМІ. Активні діячі української діаспори беруть участь у телепрограмах, дають інтерв’ю газетам та інтернет-виданням, допомагають боротися із всюдисущою російською пропагандою та озвучити на італійському інфопросторі політичну позицію України. Зокрема, українська журналістка Маріанна Сороневич, яка проживає у Римі, взяла участь у програмі “Frontiere із Franco di Mare” на загальнонаціональному каналі RAI3, а також у програмі “Controcorrente”на каналі Rete4, де її опонентами були знані в Італії пропагандисти “русского міра”.
Олесь Городецький – президент Української Християнської Асоціації в Італії – у численних прямих ефірах відверто свідчить про російську агресію проти України.
Ректор Патріаршої Прокатедри в Римі о. Ярослав Семеген, у своєму інтерв’ю для італійського національного прес-агентства «Dire», розповів про діяльність прокатедрального собору Святої Софії в Римі на підтримку України в часі війни.
Увага всіх італійських ЗМІ зараз прикута до військової агресії росії в Україні. 8 березня італійська газета “La Stampa” повністю присвятила свій випуск подіям в Україні та жінкам, які “воюють в Україні, шукають притулок, їжу, дихання”.
Цього ж дня у Квірінальському Палаці у Римі відбулася офіційна церемонія з нагоди Міжнародного дня боротьби за права жінок, у якій взяла участь Оксана Линів на запрошення Президента Республіки Італії Серджо Матарелли. Українська диригентка привітала всіх українок та відзначила їх особливу роль в теперішній боротьбі з російською агресією. Більша частина вітальної промови Президента Італії також була присвячена темі боротьби за демократію та суверенітет України і важливій дипломатичній та культурній місії в світі Оксани Линів. Церемонія транслювалася в прямому ефірі на італійському телебаченні.
Мистецтво стало ще одним фронтом боротьби України на міжнародній арені. 12 березня у Палермо розпочався фестиваль української культури “Ucraina. La terra di confine”, що триватиме до 10 квітня. У програмі – документальні та ігрові фільми, роботи українських фотографів і художників. У рамках фестивалю буде здійснено збір коштів для запобігання гуманітарній кризі в Україні.
Ансамбль «Київських солістів» разом з провідним музикантом Оркестру Національної Академії Святої Сесиліі Франческо Ді Роза у Римському Парку Музики зіграли спільний благодійний концерт дружби на підтримку України. Музична програма, що складалася з творів Мирослава Скорика, Максима Березовського, Антоніо Вівальді та Ніно Рота вразила глядачів та зірвала не одну хвилю аплодисментів.
Спільнота «UA Diaspora Italia» створили проєкт «Мамо, я бачу війну», щоб показати всьому світу, як українські діти переживають війну у своїй країні. Вже зібрано понад 5000 малюнків дітей, збір робіт продовжується. Учасники проєкту створюють благодійний фонд, який надаватиме допомогу дітям, які постраждали від війни.
“АПС Мімесі” та “Multiplex Augustus Velletri” у Римі організували акцію на підтримку Українського Кіно. Під час заходу покажуть два документальні фільми: «Земля блакитна, як апельсин» Ірини Цилик (найкращий міжнародний документальний фільм на кінофестивалі Sundance) та Postcards From Ukraine Sieva Diamant.
Італійський фотограф Silvio Incocciati організував фотопроект на підтримку України, в якому взяли участь українки, які кажуть: “Не вітайте нас із 8 березня! Привітайте із перемогою. Наша сила – у нашій вірі та незламності”.
Один із найпотужніших осередків допомоги Україні сформувався у прокатедральному соборі Святої Софії в Римі – храм став центром збору гуманітарної допомоги для українців.
Поруч з інтенсивною молитвою відбувається активна волонтерська діяльність, до якої долучаються навіть діти. Українська громада отримує потужну підтримку від різних людей, груп, асоціацій та організацій. В актовому залі, котрий знаходиться під собором Святої Софії, волонтери приймають, упорядковують та упаковують отриману допомогу. Скаути Риму допомагають сортувати та вантажити багатотонні машини з гуманітарною допомогою та медикаментами для України. Українцям, які приїхали сюди, надають медичну допомогу, організовують курси італійської мови.
6 березня Патріарший Собор відвідав Президент Італійської Республіки Серджо Маттарелла, який спільно помолився із українським народом за припинення війни. А 11 березня сюди навідався і мер Риму Роберто Гуальтьєрі та президент 13-мого муніпаліцитету Сабріна Джузеппетті. Неодноразово тут був і Андрій Юраш – Надзвичайний і Повноважний Посол України у Ватикані. Таким чином представники влади міста виразили солідарність, підтримку та співчуття усьому українському народові, який потерпає від війни, розпочатої Росією.
11 березня в ефірі італійського телеканалу Rai1 Оксана Линів сказала слова, які передають почуття чи не кожного українця:
“Я не можу уявити своє життя без своєї Батьківщини. Адже вона є моєю ідентичністю. Мій талант, моя освіта, моя душа, моє серце – цим всім я завдячую своїй землі. Цим всім я можу ділитися через музику зі всім світом. Але якщо б я не мала більше свого коріння, це забрало б в мене всю силу, яку я маю. Я думаю, такі сильні почуття має зараз кожен в Україні.
Ці ж відчуття передає також текст нашого гімну: що ми можемо битися і будемо захищати свою країну до останньої краплі своєї крові.
Я сподіваюся і я вірю, що ми переможемо, насамперед через цю силу боротися за цінності гуманізму, заради всього світу.”
Джерела:
Посольство України в Італії/ Ambasciata d’Ucraina in Italia
Фейсбук-сторінка “UA Diaspora Italia – Сторінка української діаспори в Італії”
Фейсбук-сторінка “Basilica minore di Santa Sofia – Прокатедральний Собор Святої Софії в Римі”
Фейсбук-сторінка “Oksana Lyniv – conductor”
Спільнота UA Diaspora Italia – www.uadiasporaitalia.com
Фейсбук-сторінка Marianna Soronevych
Фейсбук-сторінка “Top One Production”