Уже наступного дня після повномасштабного вторгнення рф на територію України, а саме 25 лютого 2022 р., уряд Ірландії у відповідь на таку поведінку москви терміново скасував візовий режим з Україною. «Я вражена російським вторгненням в Україну та невиправданим і неспровокованим нападом на демократичну суверенну державу в Європі. Ми солідарні з Україною та її народом і, працюючи з нашими партнерами в Європейському Союзі, відіграватимемо свою роль, допомагаючи їм у скрутну хвилину. Тому я негайно скасовую візовий режим між Україною та Ірландією», – заявила очільниця Міністерства юстиції Гелен Макенті.

Ірландія, як і низка інших країн світу, доєдналася до підтримки України і важливу роль у цьому відіграла українська громада в цій країні. Після скасування візового режиму значна частина вимушених українських мігрантів попрямувала до Ірландії. Так, станом на середину березня для отримання міжнародного захисту в Ірландії офіційно зареєструвалося понад 10 тис. українців. Притому заступник прем’єр-міністра припускає, що до кінця квітня ця цифра може сягнути 40 тис. осіб. За таких обставин українці Ірландії розгорнули активну діяльність, спрямовану на знайомство та об’єднання з новими мігрантами, а також надання допомоги в їхній адаптації до ірландського суспільства. Пріоритетною діяльністю стало проведення регулярних інтеграційних заходів, організація спільних ознайомчих поїздок для українських дітей та їхніх батьків. Зокрема, організація Swan Leisure (Дублін) проводила заходи, на яких українці змогли зустрітися у безпечному комфортному середовищі та згуртуватися в локальну спільноту. «Ми допоможемо в отриманні будь-яких ресурсів, які посприяють краще пристосуватися до життя в Дубліні, надамо багато інформації про місцеві клуби, спортивні секції, групи за інтересами, різні заклади тощо», – зазначили в соціальних мережах організатори. Українські активісти також виступили з ініціативою створити щотижневу групу «Мама і малюк», уроки плавання, різноманітні тренування та низку інших речей, що, на думку української громади, дозволить українцям, які через московсько-українську війну вимушено оселилися в Дубліні, регулярно зустрічатися та спілкуватися разом. Активним поширенням інформації про такі заходи, а також інші ініціативи для українців Ірландії, займається «Ірландська Хата» – новинний та інформаційний електронний часопис Української громади в Ірландії.

Вагому роль у сфері підтримки, об’єднання та гуртування українців в Ірландії відіграє українська церква в м. Дубліні. Так, зокрема, 15 та 29 березня 2022 р. церква організувала поїздки для українських дітей та їхніх матусь до Дублінського зоопарку; 19 та 26 березня – поїздки для прибулих з України на західне узбережжя Ірландії (Cliffs of Moher); 26 березня – до рибацького містечка Howth; 1 квітня 2022 р. – на ферму з тваринами у парку St.Anne’s, що у Дубліні. Крім того, 30 березня при церкві організували Шкільний день відкритих дверей, під час якого директори з різних шкіл Ірландії ознайомили українських батьків з освітніми можливостями.

Також після богослужінь українська громада при церкві почала організовувати часті інтеграційні заходи й так звану «ранкову каву». Окремо варто згадати 27 березня, адже цього дня в Ірландії відзначають Свято матері. Традиційно під час цього свята діти дарують мамам квіти і виконують за них хатню роботу. «Сьогодні в Ірландії дуже багато жінок із дітьми, які прибули з України, а їхні чоловіки залишилися захищати домівки, нашу Батьківщину… У нашому житті, у хвилини тривоги та неспокою, ми хочемо, щоб нас обійняли та пригорнули. Через обійми ми відчуваємо себе, немов у лоні своєї матері, у спокою та захисті… Тож бережімо наших матусь і цінуймо час, проведений разом з ними», – наголосив у своїй промові о. Василь. Опісля святкової меси усім українським матерям подарували квіти.

Ще один приємний інтеграційний захід, який навіть висвітлили в у відомому медіа міжнородного масштабу «IrishTimes», стала «Зустріч за тарілкою борщу» в Дубліні. Організатором заходу виступив Український кризовий центр в Ірландії.

До слова, Український кризовий центр – одна з новостворених громадських організацій, що виникла у відповідь на виклики, пов’язані з подіями 2022 р. й об’єднала українських волонтерів у їхніх прагненнях допомогти Україні в цю важку годину. У заяві товариства зазначається: «Ми допомагаємо не тільки українцям, а й іноземним громадянам, що проживали в Україні і постраждали від війни, українським вимушеним переселенцям в Ірландії». Активісти взяли на себе чималу частину інформаційної роботи, розробивши для цього спеціальний електронний ресурс, який містить корисну інформацію щодо різних видів допомоги, організаційних і юридичних питань, налагодження побуту в Ірландії тощо. Також Український кризовий центр в Ірландії проводить вебінари для осіб, які щойно приїхали до Ірландії, стосовно отримання корисної та найсуттєвішої інформації.

Від початку війни в Ірландії, як і в інших країнах, українська діаспора створила окремі центри для збору гуманітарної допомоги. Яскравими такими прикладами є започаткування центру благодійності «Паляниця», де відбувається збір коштів та різних засобів для новоприбулих українців; збірки, які регулярно організовує церква для українських шукачів притулку, а також низка окремо організованих заходів зі збору коштів та центри, що зосередилися на наданні допомоги для України та ЗСУ. Серед наймасовіших доброчинних заходів можемо виокремити:

  •     Міжнародний кінофестиваль Корка (CIFF) – перший і найбільший міжнародний кінофестиваль     в Ірландії, який організував спеціальний благодійний показ фільму «Донбас». Показ відбувся 7 квітня 2022 р. у The Gate Cinema (м. Корк) а всі зібрані кошти пішли на підтримку українських кінорежисерів;
       
  •     Концерт у Корку для збору коштів «Ніч для України»      
       
  •     Молитва за Україну під час Late Late Show, де було зібрано 2 200 000 євро на допомогу Україні.

Окрему успішну роботу із залучення ірландських компаній-доброчинців та збору гуманітарної допомоги для України розгорнули українські активісти в Дубліні та Корку. Так, уже 21 березня 2022 р., за повідомленням «The Irish Times», з м. Россларе (Ірландія) виїхали вантажівки з гуманітарною допомогою розміром понад 1 млн євро.

«Загалом 11 вантажівок, повністю завантажених допомогою для України, виїхали з Россларе та Вексфорда (Ірландія) вчора й попрямували до Польщі. Ці зусилля були підтримані добротою та щедрістю від IRHA (Irish Road Hauliers Association), підкріплені та високо оцінені AURI (Асоціація Українців Республіки Ірландія, зареєстрована Віктор Данилюк та Віталій Мак), а також українським Посольством в Ірландії (передусім Дмитро Щедрін, Перший секретар). Наша велика подяка всім, хто допоміг це здійснити, і ще багатьом таким конвоям! Слава Україні!!!» – написала одна з організаторок цієї масштабної гуманітарної допомоги Тетяна Рудавець-Бухера, додавши перелік ірландських організацій-благодійників.

Українські масові акції, протести та мітинги на підтримку України теж стали візитівкою Ірландії. Варто лише згадати багатолюдний мітинг у Дубліні, зокрема під Посольством рф. (25 лютого 2022 р.); акцію «Тримаємо український прапор» (7 березня 2022 р.); марш єдності з Україною в Корку (13 березня 2022 р.), до якого, окрім українців, доєдналися представники центрально-Європейських країн та Ірландії; акції на підтримку звільнених із Бучі в центрі Дубліна та в центрі Вотерфорда (6 квітня 2022 р.); а також акцію під посольством рф (10 квітня 2022 р.).

Особливої уваги заслуговує підтримка України під час відзначення Дня святого Патрика, де в межах загальних святкувань презентували й українську спільноту. «Всі нас підтримують, включно з Лорд-мером міста Корка та Саймоном Ковені, міністром закордонних справ Ірландії» – написала на своїй сторінці у фейсбуці Тетяна Рудавець-Бухера (м. Корк).

Цю активну допомогу відзначила й Оксана Маркарова, Надзвичайний і Повноважний Посол України в США, повідомивши, що в День святого Патрика українці відчувають велику підтримку з боку Прем’єр-міністра Ірландії Міхала Мартіна та Посла Ірландії Деніела Малхолла. «Чудові слова сина та онука Джона Г’юме, ірландського націоналіста і архітектора миру в Північній Ірландії. Громадянин Ірландії, журналіст П’єр Закжевський, якого вбили російські окупанти сьогодні під Києвом, просто за те, що він висвітлював правду про злочини росіян у моїй країні. У 2022-му Ірландія ближча до України ніж будь-коли», – зазначила Оксана Маркарова.

Також пані Посол поділилася чудовим відео Ірландського МЗС до Дня Святого Патріка 2022, у якому любов до Ірландії переплелася з підтримкою України.

Відео на підтримку України до дня св. Патріка, уряд Ірландії

Не можливо оминути увагою й акцію підтримки, яку організувала українська громада під час віддаленого виступу Президента України Володимира Зеленського в парламенті Ірландії (6 квітня 2022 р.). Цю акцію висвітлили у вечірньому випуску Sky News у Великій Британії. 

Джерела:

Ukrainian Crisis Center in Ireland https://www.facebook.com/IamUkrainian.ie та https://help-ukraine-ireland.notion.site/help-ukraine-ireland/Ukrainian-Crisis-Centre-in-Ireland-015a19325d1d434db975cd77ec47f36f

Ірландська Хата https://www.facebook.com/xata.ie

Ukrainian Catholic Church in Ireland https://www.facebook.com/UGCCIreland

From Ukraine to Crosshaven and nearby https://www.facebook.com/groups/359777236036682

Ukrainian hub in Crosshaven https://www.facebook.com/groups/359777236036682

АрміяInform https://armyinform.com.ua

Суспільне мовлення України suspilne.media