Канарські острови – невеликий архіпелаг в Атлантичному океані із населенням понад 2 мільйони осіб, на якому також мешкають українці. Після Революції Гідності на острові Ґран Канарія Олеся Лилак-Чижович заснувала Асоціацію українців на Канарських островах «Дві Землі, Два Сонця», яка з перших днів повномасштабного вторгнення рф на територію України взяла не себе провідну роль й активізувала діяльність наших співвітчизників на Канарських островах для допомоги Україні.

Так, уже 6 березня 2022 р. організація «Дві Землі, Два Сонця» опублікувала та поширила звернення (українською, російською та іспанською мовами), в якому оприлюднила правду про війну, що розгорнула росія.

Загалом інформаційний фронт став одним із пріоритетів діяльності українців на Канарських островах. Зокрема, уже від початку березня активісти розпочали регулярне проведення мітингів і тематичних акцій. Варто лише пригадати масштабну ходу 13 березня (Ґран Канарія), мітинг на підтримку Україні «Paz para Ukrania» (26 березня, Ґран Канарія), а також акції «Діти за мир», що відбулися за участю дітей українських біженців (2 квітня на о-ві Ґран Канарія та 3 квітня на о-ві Тенерифе).

«Від початку війни українці Ґран Канарії щосуботи збираються на мітингах та ходах на підтримку України! Цього тижня світ здригнувся після репортажів зі стратами в Бучі! Та жахи продовжуються кожного дня у багатьох містах та містечках України! 9 квітня о 12:00 у Парку Сан Тельмо у Лас Пальмасі відбудеться особливий захід – демонстрація проти ГЕНОЦИДУ УКРАЇНЦІВ!» – наголосили організатори у соцмережах, а після проведення маніфестації додали: «Мітинг присвячений жертвам війни в Україні. Всім, хто помер від рук рашистів: дітям, жінкам, чоловікам, цивільним та військовим. Ми вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. А також пройшли маршем, згадуючи окуповані міста України, бо сьогодні кожен має знати, що коїться на нашій землі. Кожен з нас Буча і Маріуполь, Ірпінь і Харків, та всі інші окуповані та знищені міста/села. Світ повинен знати про всі ці криваві злочини, бо врешті-решт винні будуть за це відповідати!»

Такі акції та маніфести не залишилися непоміченими з боку місцевої влади, що сприяло вияву солідарності з Україною як муніципалітету, так і низки інших організацій, які активізували діяльність задля підтримки нашої держави.

Першим кроком вияву такої підтримки стало освітлення фасаду будівлі Кабільйо де Ґран-Канарія кольорами українського прапора (27 лютого 2022 р.). Тоді ж Антоніо Моралес Мендес (Antonio Morales Méndez), очільник Кабільйо де Ґран-Канарія, на своїй сторінці у Facebook наголосив: «Ми наполягаємо на своєму неприйнятті російського вторгнення, війни, порушення міжнародного права та прав і свобод чоловіків і жінок цієї країни».

У березні 2022 р. мерія міста Сан Бартоломе де Тірахана (Ґран-Канарія) та Асоціація «Body Point Art» організували своєрідний культурний захід на підтримку миру в Україні. Основна ідея, яку намагалися донести організатори, – «Make Art, Not War» (з англ. «Творіть мистецтво, а не війну»). До події також долучилися представники української громади на Канарських островах, на чолі з Олесею Лилак-Чижович.

Також варто згадати, як під час церемонії святкування Великодньої п’ятниці мер міста Лас Пальмас Ауґусто Хідальґо (Augusto Hidalgo) та інші видатні особи Ґран Канарії на підтримку України почепили до одягу стрічки з українськими символами.

Крім того, 19 квітня 2022 р. Департамент транспорту міської ради Лас Пальмасу (Ґран Канарія) та компанія «Sagulpa» підписали важливий договір про співпрацю з Асоціацією Українців на Канарських островах «Дві Землі, Два Сонця». У межах такої співпраці передбачено акцію на підтримку українського народу: містом їздитимуть велосипеди синьо-жовтого кольору з лозунгом «Ні – війні». До того ж організація «Sagulpa» пожертвувала українським біженцям 10 річних бонусів на користування велосипедами. Радник Міської ради з питань транспорту Хосе Едуардо Рамірес (José Eduardo Ramírez) заявив, що фірма «Sítycleta» розпочала акцію проти вторгнення росії та її війни з Україною. «Це засудження вторгнення росії в Україну. Ми хочемо показати нашу підтримку українському народу, зокрема тим, хто живе в нашій столиці Лас Пальмас, Ґран Канарія».

Попри віддаленість від материка та логістичні особливості українці на Канарських остовах не залишилися осторонь збору гуманітарної допомоги для України. Так, уже 12 березня 2022 р. їм вдалося відправити на Батьківщину першу гуманітарну допомогу. «Я вітаю всіх нас! Ми це зробили! Перша машина з гуманітарною допомогою поплила до України з одного найбільших портів Європи, Лас Пальмас, Ґран Канарія. Дякую сердечно всім, хто допоміг в цій нелегкій справі. Ми перебуваємо дуже далеко і зовсім не просто переправити допомогу на материк. Але, дякуючи волонтерам Благодійної організації «Karuna», перша машина з найнеобхіднішим уже прямує до українського кордону» – наголосила у свій сторінці у соцмережах Олеся Лилак-Чижович.

Звісно, окрім пунктів прийому допомоги, для збору пожертв на медичну та гуманітарну допомоги Україні українська громада Канарських островів активно проводить благодійні концерти на підтримку України та інші культурні заходи, а також налагоджує співпрацю з органами місцевого самоврядування.

Ще один напрям діяльності української громади на Канарських островах – допомога в інтеграції українських вимушених переселенців, які сюди прибувають після початку російської агресії. Насамперед діяльність організацій спрямована на вивчення іспанської мови. Зокрема, були започатковані спеціальні безоплатні курси для дорослих та діток з України. Ця ініціатива набуває популярності.

Після загострення війни у 2022 р. задля розширення своєї діяльності Асоціація українців на Канарських островах «Дві Землі, Два Сонця» відкрила своє відділення на одному з найбільших островів Канарського архіпелагу – Тенерифе. Шкода, що активність і розвиток громади дається такою важкою ціною, однак дуже важливо, що навіть у таких екзотичних і малозаселених регіонах світу українці гуртуються та об’єднують свої зусилля задля допомоги Батьківщині.

Використані джерела:

https://www.facebook.com/groups/2273596052707172

https://www.grancanariatv.com/2022/04/el-ayuntamiento-muestra-su-apoyo-al.html