Українських дипломатів в умовах війни, беззаперечно, можна назвати воїнами та героями. Український дипломат сьогодні – це той, хто доносить світу правду про звірства росіян та геноцид українського народу, цілодобово працює для запровадження санкцій проти росії, комунікує з урядами країн про прийняття біженців. У цьому матеріалі хотіли б закцентувати на синергії Посольства України у США та української громади.
У літописі «Українська діаспора Україні. Час війни», який формує МІОК, точно будуть сторінки про співпрацю Оксани Маркарової, Надзвичайного і Повноважного Посла України у США, та її команди з українськими громадами цієї країни. Розвиваючи взаємодію та комунікацію з представниками однієї з найпотужніших українських спільнот світу, пані посол засвідчує не лише про своє особисте розуміння ролі і значення діаспори для збереження української ідентичності людей за кордоном, їхньої ролі для розбудови сильної України, неоціненного вкладу в перемогу нашої держави. Пані посол фактично транслює у США політику нашої держави щодо взаємодії зі світовим українством.
Попри щільний графік роботи у цей надскладний для України період в умовах війни, зумовлених необхідністю комунікації з посадовцями найвищого рівня, президентом, членами уряду, керівниками збройних сил, бізнесом, науковцями і ще тисячами важливих для нашої країни справ, в Оксани Маркарової завжди знаходиться час для української діаспори. Вже з перших днів роботи на дипломатичній посаді пані Посол визначила пріоритети своєї діяльності. Перший – активізація роботи з обома палатами Конгресу США, із сенаторами і законодавцями. І другий – посилення роботи з нашою діаспорою. «Часто буває, що українські емігранти та друзі нашої держави більше прагнуть залученості до окремих процесів, аніж Україна залучає їх. Посольство має тут відігравати провідну координаційну роль», – зазначає вона. (LB, від 15 березня 2021).
«Великого бажайте!», – таке враження, що ці слова Патріарха Йосипа Сліпого стали справжнім життєвим кредо Оксани Маркарової. Так здійснилася її велика мрія – відкрити у Вашингтоні Український дім (Ukrainian House) – місце, яке б стало «головним майданчиком для просування українського наративу, місцем зустрічі, обміну ідеями всіх друзів України, місцем дискусій і просування української культури». Знайшли чудову локацію, орендували будівлю в самому центрі Вашингтона, в районі Калорама, де знаходяться численні посольства, штаб-квартири закордонних медіа, резиденції. Урочисте відкриття Українського дому відбулося в серпні минулого року за участі Президента України та його дружини.

З цього часу Український дім фактично став центром України у США, що відкрило нові перспективи не лише для української діаспори, але й дало нові можливості для залучення великої кількості американців до подій, які там відбуваються. Діяльність цього осередку – приклад справжньої синергії зусиль Посольства, української громади із залученням американців, де твориться нова якість взаємодії, а для українських громад є ще потужним мотиваційним фактором. Сотні зустрічей, благодійних акцій, подій культурної дипломатії побачив Український дім за цей короткий період часу.
Після 24 лютого, дати, з якої розпочинається новий виток світової історії, співпраця з українською діаспорою і командою Посольства активно розвивається. Так, 11 травня відбулася зустріч у Посольстві з Президентом Світового Конґресу Українців Павлом Ґродом, виконавчою директоркою СКУ Сонею Соутус та віцепрезидентом Українського Конґресового Комітету Америки Майклом Савківим, яка дала можливість координації діяльності для допомоги Україні.

Оксана Маркарова та її команда – активні учасники акцій, які організовує українська діаспора США. Адже мітинги, акції та демонстрації – це дієвий спосіб достукатися до пересічних громадян та американських високопосадовців. Українські громадські організації (організатори: Razom for Ukraine, US Ukrainian Activists, Nova Ukraine, Український Конґресовий Комітет Америки та ін). 27 березня 2022 року відбувся велелюдний мітинг біля Меморіалу Лінкольна, який був приурочений 1 місяцю від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. До протестантів через відеозв’язок звернувся президент України Володимир Зеленський, а також з трибуни виступили посол України в США Оксана Маркарова, яка своїй промові зазначила, що такі зібрання є допомогою дипломатії у просуванні українського питання, оскільки конгресмени, сенатори, представники Білого дому США так чи інакше дізнаються про вимоги протестувальників.
16 квітня 2022 року у Вашингтоні відбулося аж 4 заходи на підтримку України: перший – демонстрація під будівлею російського посольства проти воєнних злочинів росіян. У протесті взяли участь жінки у білих сукнях, заплямованих червоною фарбою як символ військових злочинів російської армії проти мирного населення. Другий – акція з висадження символів України соняхів навпроти російського посольства. Оксана Маркарова особисто долучилася до цього заходу. Третій – мітинг під Білим домом, організований Razom for Ukraine та US Ukrainian Activists, із закликом допомогти українському народові і надати Україні всі засоби для одержання перемоги. Четвертий захід – марш від Білого дому до резиденції посла росії в США.
А 10 квітня 2022 року у Вашингтоні провели символічну акцію, учасники якої лежали долілиць під стінами Білого Дому на знак нагадування про воєнні злочини окупантів (https://www.facebook.com/watch/?v=353433180158431). Основна мета цього заходу – закликати владу США якнайшвидше надати Україні військову допомогу для перемоги.
Оксана Маркарова в інтерв’ю для «НВ» підкреслила важливість таких ініціатив для формування громадської думки та підтримки України конгресменами та зазначила:
«Ми відчуваємо безпрецедентну підтримку на рівні всієї Америки, мабуть, вперше за весь час з 2014 року, коли почалася наша війна. Вперше ставлення американського суспільства та американських політиків до подій в Україні однозначне. Всі розуміють, що Росія — брутальний злочинний агресор, і захоплюються нашим президентом Зеленським, українським народом, та нашими ЗСУ.
Це проявляється в тому, що люди ходять в жовто-блакитних футболках, в тому, що в багатьох інших містах, не тільки в Вашингтоні, на кожному кутку можна почути слова підтримки Україні. Це проявляється в небачених акціях і зборах коштів для України, які ми отримуємо. Це проявляється у дзвінках, листах, які звичайні американці пишуть своїм конгресменам та сенаторам, телефонують у Білий дім.
Цей величезний підйом в американському суспільстві, пов’язаний із тим, що Україна вразила всіх своєю біблійною історією, бо насправді наша війна — це боротьба Давида та Голіафа. Історія, яку весь світ переживає сьогодні, демократична мирна країна, яка бореться вже місяць проти тих, кого вважали другою за потужністю армією світу, яку боялися в багатьох країнах, і кожен день ми боремося і, враховуючи навіть всі жахливі сцени цієї війни, ми не зупиняємося, не припиняємо і не здаємося».
Благодійні заходи
Американсько-український фонд у Вашингтоні на підтримку операції «Ukraine AirLIFT» організував благодійний захід «Вашингтон з Україною» («Washington Stands With Ukraine Fundraiser»). Кошти, зібрані під час нього, переказали на гуманітарну допомогу та медичні товари. Під час події очільниця Посольства України у США виступила з промовою, у якій подякувала за всесторонню підтримку України у час жахливої та страшної російської війни. Ця підтримка відчувається всюди від політичних рішень, військової допомоги та лідерства у санкційній політиці проти тоталітарного агресора, до суто людських виявів співпереживання, пожертв на користь Збройних Сил України, відправки медичних та гуманітарних вантажів, волонтерства, донесення до світу правди, виявів громадянської солідарності і багатьох інших виявах.
6 квітня 2022 року у приміщенні Українського дому у Вашингтоні відбувся благодійний концерт за участю української виконавиці Злати Огневич. На запрошення Посольства України у США та Українського дому до події долучилися дипломати з інших країн: Аудра Плепите – постійна представниця Литви при Організації Об’єднаних Націй, Надзвичайний і Повноважний Посол Литви у США, Крістіан Прікк – Надзвичайний і Повноважний Посол Естонії у США, Міко Гаутала – Надзвичайний і Повноважний Посол Фінляндії у США, Робін Дунніґан – заступниця помічника Державного секретаря США з питань Європи та Євразії. Варто зазначити, що Український дім у Вашингтоні сьогодні є місцем зосередження друзів України, другим домом далеко від дому для американських українців. Тут регулярно організовують не лише благодійні концерти, а й фандрайзингові заходи для збору коштів, як от: виставка «Враження війни», під час якої продемонстровали роботи 40 українських художників; виставка «З вогню до життя», присвячена молодими українкам, які народжували чи чекали дитину під час бомбардувань українських міст.
Організація гуманітарної та військової допомоги – ще один аспект допомоги Україні у якому надзвичайно злагоджено спільнодіють українські дипустанови, громадські організації (Ukrainians United, Help Razom, Nova Ukraine та ін.) та український бізнес у США (корпорація Meest). Волонтери щотижнево відправляють такі необхідні для біженців і воїнів медикаменти та засоби захисту. Ось лише 14 квітня 2022 року до України з Чикого та Нью-Йорка надіслали два літаки з гуманітарною допомогою Україні сумарною вантажністю 178 тонн. Це медикаменти, медичне устаткування, індивідуальні водяні фільтри, продукти харчування тривалого зберігання, машина швидкої допомоги.
Окрім цього, архіважливим досягненням для закупівлі військової амуніції є отримання Посольством ліцензії на експорт шоломів та бронежилетів третього типу за американською класифікацією (4 клас за українською системою). Пані посол прокоментувала це досягнення у своєму фейсбуці так: «Надзвичайні часи вимагають нестандартних рішень… Наша команда працює на усіх можливих та неможливих напрямах щоб допомогти нашим збройним силам, нацполу, та рятівникам та всім захисникам ефективно захищати нас і якнайшвидше перемогти».
Не залишаються осторонь й активно допомагають на всіх фронтах Україні долати ворога й Почесні консули України у США, зокрема Ірина Мазур, Почесна консулка України у Філадельфії долучається до збору гуманітарної допомоги, індивідуальних засобів захисту, організації мітингів та демонстрацій, а також працює з американськими сенаторами. В інтерв’ю для телеканалу «Перший Західний» пані консул запевнила, що сенатори добре розуміють, яка зараз ситуація в Україні та шукають шляхи для допомоги поза офіційними каналами. Це стосується отримання ліцензій на закупівлю бронежилетів, передання медичного забезпечення в Україну. Також Ірина Мазур акцентувала на важливості організації акцій на підтримку України як можливості прямого контакту американських виборців та сенаторів, тому що таким чином другі отримують реальну картину російсько-української війни. Консулка підкреслила: «Ми є з вами, ми відчуваємо біль, який відчуває український народ, бо ми є з вами, ми єдині, незалежно від того, де ми проживаємо».
Бойкот компаній, які працюють у росії
Українські активісти у США у соцмережах та під час демонстрацій закликають міжнародні компанії відмовитися від роботи у країні-терористці. А 4 травня 2022 року Посольство України у США письмовим листом підтримало петицію Наталії Яресько, Дори Хом’як та Вікторії Кулик до Комісії фондового ринку США (U.S. Securities and Exchange Commission) з пропозицією вимагати оприлюднення даних про ведення бізнесу в росії американськими публічними компаніями.

Насамкінець хотіли б підкреслити, що Посольство України у США підтримує та цінує зусилля українських громадських організацій. Про це свідчить рубрика #YouCanHelpUkraine на офіційній фейсбук-сторінці Посольства. Дописи під цим хештегом розповідають про громади та окремих волонтерів США, які зосередили свою роботу на допомозі Україні у цей страшний час.
Віримо і знаємо, що завдяки такій єдності українців світу, жертовній цілодобовій праці українських дипломатів, політиків та неоціненному внеску українських воїнів перемога зовсім близько. Слава Україні! Героям слава!
Джерела
https://www.facebook.com/oksana.markarova
https://www.facebook.com/ukr.embassy.usa/
https://usukraine.org/washington-stands-with-ukraine-event/
https://usa.mfa.gov.ua/ukrayin…/osvitni-mozhlivosti-v-ssha
https://www.radiosvoboda.org/a/news-posolstvo-ssha-bronezhylety/31792712.html
https://usukraine.org/washington-stands-with-ukraine-event/
https://lb.ua/world/2021/03/15/479887_oksana_markarova_ukraini.html