Українських дипломатів в умовах війни, беззаперечно, можна назвати воїнами та героями. Український дипломат сьогодні – це той, хто доносить світу правду про звірства росіян та геноцид українського народу, цілодобово працює для запровадження санкцій проти росії, комунікує з урядами країн про прийняття біженців.  У цьому матеріалі хотіли б закцентувати на синергії Посольства України у США та української громади.

У літописі «Українська діаспора Україні. Час війни», який формує МІОК, точно будуть сторінки про співпрацю Оксани Маркарової, Надзвичайного і Повноважного Посла України у США, та її команди з українськими громадами цієї країни. Розвиваючи взаємодію та комунікацію з представниками однієї з найпотужніших українських спільнот світу, пані посол засвідчує не лише про своє особисте розуміння ролі і значення діаспори для збереження української ідентичності людей за кордоном, їхньої ролі для розбудови сильної України, неоціненного вкладу в перемогу нашої держави. Пані посол фактично транслює у США політику нашої держави щодо взаємодії зі світовим українством.

Попри щільний графік роботи у цей надскладний для України період в умовах війни, зумовлених необхідністю комунікації з посадовцями найвищого рівня, президентом, членами уряду, керівниками збройних сил, бізнесом, науковцями і ще тисячами важливих для нашої країни справ, в Оксани Маркарової завжди знаходиться час для української діаспори. Вже з перших днів роботи на дипломатичній посаді пані Посол визначила пріоритети своєї діяльності. Перший –  активізація роботи з обома палатами Конгресу США, із сенаторами і законодавцями. І другий – посилення роботи з нашою діаспорою. «Часто буває, що українські емігранти та друзі нашої держави більше прагнуть залученості до окремих процесів, аніж Україна залучає їх. Посольство має тут відігравати провідну координаційну роль», –  зазначає вона. (LB, від 15 березня 2021). 

«Великого бажайте!», –  таке враження, що ці слова Патріарха Йосипа Сліпого стали справжнім життєвим кредо Оксани Маркарової. Так здійснилася її велика мрія – відкрити у Вашингтоні Український дім (Ukrainian House) – місце, яке б стало «головним майданчиком для просування українського наративу, місцем зустрічі, обміну ідеями всіх друзів України, місцем дискусій і просування української культури». Знайшли чудову локацію, орендували будівлю  в самому центрі Вашингтона, в районі Калорама, де знаходяться численні посольства, штаб-квартири закордонних медіа, резиденції. Урочисте відкриття Українського дому відбулося в серпні минулого року за участі Президента України та його дружини.

Президент України на відкритті Українського дому у США. Джерело: https://www.facebook.com/141487425905186/photos/a.148326765221252/4254577894596098/?type=3

З цього часу Український дім фактично став центром України у США, що відкрило нові перспективи не лише для української діаспори, але й дало нові можливості для залучення великої кількості американців до подій, які там відбуваються. Діяльність цього осередку – приклад справжньої синергії зусиль Посольства, української громади із залученням американців, де твориться нова якість взаємодії, а для українських громад є ще потужним мотиваційним фактором. Сотні зустрічей, благодійних акцій, подій культурної дипломатії побачив Український дім за цей короткий період часу.

Після 24 лютого, дати, з якої розпочинається новий виток світової історії, співпраця з українською діаспорою і командою Посольства активно розвивається. Так, 11 травня відбулася зустріч у Посольстві з Президентом Світового Конґресу Українців Павлом Ґродом, виконавчою директоркою СКУ Сонею Соутус та віцепрезидентом Українського Конґресового Комітету Америки Майклом Савківим, яка дала можливість координації діяльності для допомоги Україні.

Зустріч Посла з представниками СКУ. Джерело: https://www.facebook.com/photo/?fbid=5101064326636981&set=a.879443012132488

Оксана Маркарова та її команда – активні учасники акцій, які організовує українська діаспора США. Адже мітинги, акції та демонстрації – це дієвий спосіб достукатися до пересічних громадян та американських високопосадовців. Українські громадські організації (організатори: Razom for Ukraine, US Ukrainian Activists, Nova Ukraine, Український Конґресовий Комітет Америки та ін). 27 березня 2022 року відбувся велелюдний мітинг біля Меморіалу Лінкольна, який був приурочений 1 місяцю від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. До протестантів через відеозв’язок звернувся президент України Володимир Зеленський, а також з трибуни виступили посол України в США Оксана Маркарова, яка  своїй промові  зазначила, що такі зібрання є допомогою  дипломатії у просуванні українського питання, оскільки конгресмени, сенатори, представники Білого дому США так чи інакше дізнаються про вимоги протестувальників. 

16 квітня 2022 року у Вашингтоні відбулося аж 4 заходи на підтримку України: перший – демонстрація під будівлею російського посольства проти воєнних злочинів  росіян. У протесті взяли участь жінки у білих сукнях, заплямованих червоною фарбою як символ військових злочинів російської армії проти мирного населення. Другий – акція  з висадження символів України соняхів  навпроти російського посольства. Оксана Маркарова особисто долучилася до цього заходу. Третій – мітинг під Білим домом, організований Razom for Ukraine та US Ukrainian Activists, із закликом допомогти українському народові і надати Україні всі засоби для одержання перемоги. Четвертий захід – марш від Білого дому до резиденції посла росії в США. 

А 10 квітня 2022 року у Вашингтоні провели символічну акцію, учасники якої лежали долілиць  під стінами Білого Дому на знак нагадування про воєнні злочини окупантів (https://www.facebook.com/watch/?v=353433180158431). Основна мета цього заходу – закликати владу США якнайшвидше надати Україні військову допомогу для перемоги.

Оксана Маркарова в інтерв’ю для «НВ» підкреслила важливість таких ініціатив для формування громадської думки та підтримки України конгресменами та зазначила:

«Ми відчуваємо безпрецедентну підтримку на рівні всієї Америки, мабуть, вперше за весь час з 2014 року, коли почалася наша війна. Вперше ставлення американського суспільства та американських політиків до подій в Україні однозначне. Всі розуміють, що Росія — брутальний злочинний агресор, і захоплюються нашим президентом Зеленським, українським народом, та нашими ЗСУ.

Це проявляється в тому, що люди ходять в жовто-блакитних футболках, в тому, що в багатьох інших містах, не тільки в Вашингтоні, на кожному кутку можна почути слова підтримки Україні. Це проявляється в небачених акціях і зборах коштів для України, які ми отримуємо. Це проявляється у дзвінках, листах, які звичайні американці пишуть своїм конгресменам та сенаторам, телефонують у Білий дім.

Цей величезний підйом в американському суспільстві, пов’язаний із тим, що Україна вразила всіх своєю біблійною історією, бо насправді наша війна — це боротьба Давида та Голіафа. Історія, яку весь світ переживає сьогодні, демократична мирна країна, яка бореться вже місяць проти тих, кого вважали другою за потужністю армією світу, яку боялися в багатьох країнах, і кожен день ми боремося і, враховуючи навіть всі жахливі сцени цієї війни, ми не зупиняємося, не припиняємо і не здаємося».

Благодійні заходи

Американсько-український фонд у Вашингтоні на підтримку операції «Ukraine AirLIFT» організував благодійний захід «Вашингтон з Україною» («Washington Stands With Ukraine Fundraiser»). Кошти, зібрані під час нього, переказали на гуманітарну допомогу та медичні товари. Під час події очільниця Посольства України у США виступила з промовою, у якій подякувала за всесторонню підтримку України у час жахливої та страшної російської війни. Ця підтримка відчувається всюди від політичних рішень, військової допомоги та лідерства у санкційній політиці проти тоталітарного агресора, до суто людських виявів співпереживання, пожертв на користь Збройних Сил України, відправки медичних та гуманітарних вантажів, волонтерства, донесення до світу правди, виявів громадянської солідарності і багатьох інших виявах.

6 квітня 2022 року у приміщенні Українського дому у Вашингтоні відбувся благодійний концерт за участю української виконавиці Злати Огневич. На запрошення Посольства України у США та Українського дому до події долучилися дипломати з інших країн: Аудра Плепите – постійна представниця Литви при Організації Об’єднаних Націй, Надзвичайний і Повноважний Посол Литви у США, Крістіан Прікк – Надзвичайний і Повноважний Посол Естонії у США, Міко Гаутала – Надзвичайний і Повноважний Посол Фінляндії у США, Робін Дунніґан – заступниця помічника Державного секретаря США з питань Європи та Євразії.  Варто зазначити, що Український дім у Вашингтоні сьогодні є місцем зосередження друзів України, другим домом далеко від дому для американських українців. Тут регулярно організовують не лише благодійні концерти, а й фандрайзингові заходи для збору коштів, як от: виставка «Враження війни», під час якої продемонстровали роботи 40 українських художників; виставка «З вогню до життя», присвячена молодими українкам, які народжували чи чекали дитину під час бомбардувань українських міст. 

Організація гуманітарної та військової допомоги – ще один аспект допомоги Україні у якому надзвичайно злагоджено спільнодіють українські дипустанови, громадські організації (Ukrainians United, Help Razom, Nova Ukraine та ін.) та український бізнес у США (корпорація Meest). Волонтери щотижнево відправляють такі необхідні для біженців і воїнів медикаменти та  засоби захисту. Ось лише 14 квітня 2022 року до України з Чикого та Нью-Йорка надіслали два  літаки з гуманітарною допомогою Україні сумарною вантажністю 178 тонн. Це медикаменти, медичне устаткування, індивідуальні водяні фільтри, продукти харчування тривалого зберігання, машина швидкої допомоги.

Окрім цього, архіважливим досягненням для закупівлі військової амуніції є отримання Посольством ліцензії на експорт шоломів та бронежилетів третього типу за американською класифікацією (4 клас за українською системою). Пані посол прокоментувала це досягнення у своєму фейсбуці так: «Надзвичайні часи вимагають нестандартних рішень… Наша команда працює на усіх можливих та неможливих напрямах щоб допомогти нашим збройним силам, нацполу, та рятівникам та всім захисникам ефективно захищати нас і якнайшвидше перемогти».  

Не залишаються осторонь й активно допомагають на всіх фронтах Україні долати ворога й Почесні консули України у США, зокрема Ірина Мазур, Почесна консулка України у Філадельфії долучається до збору гуманітарної допомоги, індивідуальних засобів захисту, організації мітингів та демонстрацій, а також працює з американськими сенаторами. В інтерв’ю для телеканалу «Перший Західний» пані консул запевнила, що сенатори добре розуміють, яка зараз ситуація в Україні та шукають шляхи для допомоги поза офіційними каналами. Це стосується отримання ліцензій на закупівлю бронежилетів, передання медичного забезпечення в Україну. Також Ірина Мазур акцентувала на важливості організації акцій на підтримку України як можливості прямого контакту американських виборців та сенаторів, тому що таким чином другі отримують реальну картину російсько-української війни. Консулка підкреслила: «Ми є з вами, ми відчуваємо біль, який відчуває український народ, бо ми є з вами, ми єдині, незалежно від того, де ми проживаємо».  

Бойкот компаній, які працюють у росії

Українські активісти у США у соцмережах та під час демонстрацій закликають міжнародні компанії відмовитися від роботи у країні-терористці. А 4 травня 2022 року Посольство України у США письмовим листом підтримало петицію  Наталії Яресько, Дори Хом’як та Вікторії Кулик до Комісії фондового ринку США (U.S. Securities and Exchange Commission) з пропозицією вимагати оприлюднення даних про ведення бізнесу в росії американськими публічними компаніями.

Підтримка петиції  до Комісії фондового ринку. Джерело: https://www.facebook.com/oksana.markarova/posts/pfbid02dCHzeqVBzi6jrVQSUjyWt2zvpC6jbgQYPkbtuW1vXYbyZUX4eW4PE4SpiRhyrRpal

Насамкінець хотіли б підкреслити, що Посольство України у США підтримує та цінує зусилля українських громадських організацій. Про це свідчить рубрика #YouCanHelpUkraine на офіційній фейсбук-сторінці Посольства. Дописи під цим хештегом розповідають про громади та окремих волонтерів США, які зосередили свою роботу на допомозі  Україні у цей страшний  час.  

Віримо і знаємо, що завдяки такій єдності українців світу, жертовній цілодобовій праці українських дипломатів, політиків та неоціненному внеску українських воїнів перемога зовсім близько. Слава Україні! Героям слава!

Джерела 

https://www.facebook.com/oksana.markarova

https://www.facebook.com/ukr.embassy.usa/

https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3408108-za-ukrainu-bila-linkolna-u-vasingtoni-proveli-miting-proti-agresii-rf.html

https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/oksana-markarova-interv-yu-nv-z-poslom-ukrajini-v-ssha-novini-ukrajini-50228353.html

https://usukraine.org/washington-stands-with-ukraine-event/

https://usa.mfa.gov.ua/ukrayin…/osvitni-mozhlivosti-v-ssha

https://www.radiosvoboda.org/a/news-posolstvo-ssha-bronezhylety/31792712.html

https://usukraine.org/washington-stands-with-ukraine-event/

https://lb.ua/world/2021/03/15/479887_oksana_markarova_ukraini.html