За період війни українська громада в Нідерландах розгорнула потужний фронт роботи на підтримку України та її мужньої боротьби за свою свободу. Ініціатором проукраїнського руху стала Фундація «Українці в Нідерландах», навколо якої згуртувалися українські діаспоряни та небайдужі жителі Нідерландів.

Член правління фундації Дмитро Максименко коротко розповідає про те, як змінилося життя організації за останні місяці: «Громадянський обов’язок допомогти нашій Батьківщині привів до лав фундації велику кількість найкращих волонтерів. Кількість активних волонтерів збільшилась на понад 300 людей. Викристалізувались такі напрямки роботи: гуманітарна допомога, IT, допомога переміщеним особам, фандрейзинг (спільнокошт), маркетинг, зовнішні комунікації, події. Усі напрямки підпорядковані одній меті: підтримці України та українців, які постраждали від війни з російським загарбником». Зауважимо, що українська громада в Нідерландах є доволі молодою, однак це не стало перепоною для їхньої завзятої та стійкої підтримки України.

Насамперед значний блок своєї діяльності об’єднаний штаб присвятив гуманітарній та військовій допомозі нашій країні. Дмитро Максименко, підсумовуючи роботу волонтерів у цій сфері за три місяці війни, зазначає: «Найкрасномовнішими є цифри надісланої гуманітарної допомоги — 103 вантажівки (372,844 кг) були надіслані у різні точки України: Харків, Одесу, Чернігів, Суми, Львів. Окрім зібраної благодійної допомоги зі 40 точок збору, також було здійснено закупки на суму 479,083 євро (на момент 03.05.2022). Кошти були витрачені на закупівлю автомобілів швидкої допомоги, “бусів”, автобусів та пікапів, засобів захисту та медикаменти. Це результат спільної роботи усіх напрямків і кожного окремого волонтера – від сортувальника на складі до графічного дизайнера, від програміста до водія фури». До речі, фундація безпосередньо працює з багатьма волонтерськими організаціями України, які швидко надають реальну гуманітарну допомогу саме там, де вона потрібна.

Крім того, фундація постійно стає ініціатором збору коштів на потреби України. Так, волонтери Фундації «Українці в Нідерландах» Ярослава Голубчук та Ольга Максименко за підтримки Willem de Kooning Academy (WDKA) провели благодійний аукціон, учасники якого познайомилися з українською культурою, музикою та навіть скуштували традиційні українські страви. Більш ніж 120 небайдужих людей стали відвідувачами аукціону та змогли придбати роботи студентів WDKA. Організатори зібрали понад 4500 €, які передали на потреби українців.

А ще за підтримки Посольства України в Нідерландах та Фундації «Українці в Нідерландах» стартував проєкт #UkrainianFreedomStage для українських виконавців. У його межах 10 квітня на площі Дам в Амстердамі відбувся захід, спрямований на поширення інформації про війну в Україні. Частиною маніфестації став виступ українських джазових та естрадних виконавців. «20 українських музикантів, які зараз перебувають у різних куточках Європи, зібралися на одній сцені, щоб заповнити жахливу тишу війни музикою та українськими голосами», — зауважують організатори. Зібрані пожертви від концерту пішли на гуманітарну допомогу для України, особливо на підтримку Охматдит – дитячої лікарні в Києві.

Організація мітингів та акцій протесту —  ще один важливий блок роботи діаспорної спільноти для допомоги Україні. Самі віча відбуваються від перших днів повномасштабного російського вторгнення. Вони стосуються актуальних подій війни та мають на меті привернути увагу нідерландської, а також світової спільноти до складної ситуації в Україні. Зокрема, 30 квітня в Амстердамі відбулася значуща демонстрація — «Марш Матерів». Понад 400 учасників доєдналися до цього заходу, щоб привернути увагу до вбивств українських дітей, які скоює російська армія. 

Там само 15 та 18 травня відбулися потужні акції на підтримку незламних захисників «Азовсталі» та мирних жителів, які зараз проживають на тимчасово окупованих територіях України. Ініціатором та організатором протестів виступила Фундація «Українці в Нідерландах». Загалом українська діаспора не зупиняється на досягнутому та продовжує відстоювати інтереси України. «Наші демонстрації та протести тривають по всіх Нідерландах! Ми не втомилися. Ми не зупинилися. Ми продовжуємо», — наголошує голова Фундації «Українці в Нідерландах» Віра Зваан.

До того ж українська громада розвиває інший не менш важливий напрям — підтримує українських вимушених мігрантів у Нідерландах. Представники української громади проводять виїзні зустрічі та різноманітні консультації з новоприбулими. Так, Фундація «Українці в Нідерландах» спільно з Консульським підрозділом Посольства України в Королівстві Нідерланди 21 травня провели виїзне консульське обслуговування тимчасово переміщених громадян України в муніципалітеті Midden-Groningen. Понад 130 осіб мали змогу отримати тимчасові посвідчення, продовжити дію закордонних паспортів та вписати до них дані своїх дітей. Крім того, фундація створила сайт для переміщених осіб, де можна знайти багато корисної інформації про особливості перебування в Нідерландах та за потреби отримати відповідне консультування.

Також значні зусилля діаспорна спільнота докладає для боротьби на політичному фронті. Зокрема, 8 березня представники української громади мали честь зустрітися з монархами Королівства Нідерландів – Їхніми Величностями Королем Віллемом-Александром та Королевою Максимою. Представники діаспори, описуючи свої враження від зустрічі, зауважують: «Ми глибоко вдячні за цей прояв солідарності і можливість розповісти наші особисті історії. Під час цієї особливої зустрічі ми висловили нашу величезну вдячність за всю підтримку, яку нам зараз надають Нідерланди. Ми також іще раз звернулися до Їхніх Величностей із проханням докласти усіх зусиль для того, щоб продовжувати привертати увагу нідерландського суспільства до страшних подій в Україні і зупинити жахливу агресію російської федерації та відновити мир».

Зустріч представників української громади з Їхніми Величностями Королем Віллемом-Александром та Королевою Максимою Королівства Нідерланди
Зустріч представників української громади з Їхніми Величностями Королем Віллемом-Александром та Королевою Максимою Королівства Нідерланди, 8.03.2022 (Джерело: Facebook-сторінка «Українці в Нідерландах-Oekraïners in Nederland»)

Не менш важлива зустріч членів правління Фундації «Українці в Нідерландах» відбулася з Надзвичайним та Повноважним Послом України в Нідерландах Максимом Кононенком та його дружиною Тетяною Дорошенко. На заході також були присутні аташе з культури Юлія Малиновська та волонтерська сотня Гааги #волонтери_nl. На зустрічі обговорювалися питання співпраці, планування спільних заходів, визначення пріоритетних завдань в умовах воєнного стану в Україні. Крім того, голова Фундації «Українці в Нідерландах» Віра Зваан долучилася до засідання Європейського Парламенту у Брюсселі, де закликала надати Україні статус кандидата в ЄС:

«Україна сьогодні захищає не тільки свої кордони та кордони ЄС, вона бореться за весь демократичний та цивілізований світ і його цінності. Україна платить найвищу ціну за свої прагнення, і найбільше потребує приєднання до ЄС в геополітичному плані та для застосування євроінтеграційних реформ заради свого відновлення після війни. Рішення про надання статусу кандидата продемонструє віру лідерів усіх країн ЄС у перемогу України та їхню відданість територіальній цілісності та суверенітету України. Тільки разом ми станемо сильнішими! Це посилить роль ЄС як глобального гравця та зміцнить ЄС як спільноту, орієнтовану на демократичні цінності, захист громадянських прав, свободи слова, сміливість, плюралізм і рівність».

Віра Зваан на засіданні Європейського Парламенту
Віра Зваан на засіданні Європейського Парламенту, 30.05.2022, Брюссель (Джерело: Facebook-сторінка голови Фундації «Українці в Нідерландах» Віри Зваан)

Додатково фундація провела змістовну зустріч із міським головою Гронінгена і Послом України в Королівстві Нідерландів. Сторони обговорили ситуацію в Україні та питання інтеграції вимушених переселенців. «Наші цілі – гуманітарна допомога в Україну, а також підтримати тут людей, які прибувають. Ми підготували пропозиції щодо допомоги вимушеним переселенцям з України. Ми також запропонували платформу, де діти та їхні батьки зможуть познайомитися з нідерландською мовою та культурою», — розповіли представники української громади. Діаспоряни прагнуть долучитися до розв’язання проблем студентів і розширення можливих зв’язків з нідерландським ринком праці. До того ж для українських біженців було організовано ігровий майданчик, де діти та батьки мали змогу весело провести час.

Отож дякуємо українській громаді в Нідерландах за їхню наснагу спільно з нами боротися за звільнення України від російських окупантів. Разом до перемоги. Слава Україні та її героям!

ДЖЕРЕЛА: