Українська громада Ісландії є невеликою та налічує декілька сотень учасників по всій країні, однак це не стало перепоною для їхньої наполегливої та стійкої допомоги Україні. Діаспоряни миттєво відреагували на жорстоке вторгнення росіян на українські землі та засудили його. Ініціатором проукраїнського руху в державі стала громадська організація «Товариство українців Ісландії / Félag Úkraínumanna á Íslandi», яка була заснована у 2012 році вихідцями з Івано-Франківщини та Полтавщини.

Об’єднання українців має незламну позицію щодо підтримки України та активно висвітлює її. Зокрема, представники української діаспори на своїх офіційних акаунтах у соціальній мережі Facebook розгорнули справжню інформаційну війну проти московської пропаганди. Активісти широко розповсюджують правдиві новини про жорстоку російсько-українську війну та злочини московського окупанта на нашій землі. Важливою перемогою у цій боротьбі для діаспорян є заборона в Ісландії російських телеканалів, відмова від показу російських кінофільмів у кінотеатрах та інше.

Діаспоряни завзято популяризують українську мову, літературу та загалом українську культуру серед мешканців Ісландії. Так, 24 березня «Товариство українців в Ісландії» поповнило свою бібліотеку книжками з України. А ще на своїй сторінці у Facebook товариство ділиться добірками творів української літератури, які варто прочитати кожному, а також систематично наголошує на важливості для українців розмовляти саме українською мовою.

Крім того, українська громада проводить мітинги проти російської воєнної агресії. У перші дні повномасштабної російсько-української війни діаспоряни вийшли на протести у місті Рейк’явік біля посольства росії. Мешканці Ісландії, яких шокували дії божевільної країни-агресора, об’єдналися проти кривавого вторгнення росіян на українські землі. Серед учасників маніфестації були українці, литовці, латиші, естонці, ісландці та люди з інших країн. Активісти вимагали негайного припинення вогню та відведення російських і білоруських військ від українського кордону. Схожі віче відбулися у містах Акурейрі та Рейдарфьордурі.

Мітинги українців в Ісландії на підтримку в Україні
Джерело: Félag Úkraínumanna á Íslandi/ Товариство українців Ісландії

Також українська громада надзвичайно вдячна ісландським компаніям, які показали справжню підтримку Україні, припинивши вести справи з росією. «Припиніть годувати російську військову машину. Допоможіть Україні реальними діями. Тоді мир та добро переможуть значно швидше» – саме такі заклики лунали 15 квітня в багатьох містах Ісландії з початку російського вторгнення в Україну.

Значущий мітинг відбувся 6 травня. Українці вийшли до парламенту Ісландії на підтримку своєї Батьківщини. До учасників протесту вийшла прем’єр-міністр країни Катрін Якобсдоттір, яка привітала українських активістів на ісландській землі, побажала миру та процвітання Україні. До слова, раніше до Парламенту та народу Ісландії звернувся Президент України, який подякував державі за підтримку західних санкцій та закликав продовжувати тиск на Росію, відмовляючись від будь-якої торгівлі і фінансових зв’язків з нею.

Мітинги українців в Ісландії на підтримку України
Джерело: Diaspora.ua

Українська громада активно підтримує українську армію. Зокрема, 3 березня українці відправили чартерний рейс з допомогою для наших захисників. Такі рейси мають регулярний характер та забезпечують українських військових необхідною амуніцією. Ба більше, «Товариство українців в Ісландії» розпочало збір коштів на  підтримку України. Акція отримала назву «Support Ukraine». Організатори наголошують, що будь-яка сума є важливою та кожен внесок цінується. 

А ще Асоціація гольфу України 9 березня звернулася до Асоціації гольфу Ісландії з проханням про допомогу. Завдяки тісній співпраці між «Товариством українців в Ісландії», Посольством України в Фінляндії та Ісландії та Посольством України в Польщі вантажними авіалініями з Литви вдалося організувати оренду складу, транспорт до аеропорту та вантажний літак з Ісландії до Польщі, а звідки наземним транспортом до України. Було завезено в Україну взуття, каремати, спальники та матраси, туристично-похідний одяг (оливкового, зеленого чи чорного кольорів).

Не менш важливою є духовна підтримка від українців Ісландії. Так, 13 березня укатедральному соборі Рейк’явіка, найголовнішій церкві столиці, відбулася Служба Божа солідарності з Україною. На Службі Божій звучала українська музика та Псалом 52 (музика Дмитра Бортнянського). На завершення — гімн України. Схожі акції відбулися і в інших церквах Ісландії, які моляться за мир та перемогу України.

Також в Ельборгу, головному залі «Гарпа», 5 липня відбувся благодійний концерт для України. Виступав Національний камерний ансамбль «Київські солісти». «Ми граємо за мир в Україні!», – кажуть «Київські солісти», перебуваючи  в Ісландії на музичному фестивалі «Опівнічне сонце», який організовує Болунгарвікська музична школа та місто Болунгарвік.

Благодійний концерт в Ісландії для України
Джерело: Посольство України в Фінляндській Республіці та Республіці Ісландії

Діаспоряни не зупиняються на досягнутому та наголошують на важливості пам’ятати про важку ситуацію в Україні. Так, 6 червня відбулася зустріч з українкою Надією Абдулріда. Метою події є продовжувати привертати максимум уваги до України та її саркоми — русскіх асвабадітєлєй. «Попри втому, зайнятість, настрій,  продовжуймо подумки, і не тільки, підтримувати свою країну, своїх людей», — зазначають організатори зустрічі. Усі охочі розмалювали певну кількість камінців в українські національні кольори та розклали їх по всьому місту, в якому проживають. 

В Ісландії відбулася зустріч з українкою Надією Абдулріда
Джерело: Félag Úkraínumanna á Íslandi/ Товариство українців Ісландії

Значні зусилля діаспорна спільнота докладає для боротьби на політичному фронті. Зокрема, 16 червня відбулася зустріч Посла України у Фінляндії та за сумісництвом Ісландії Ольги Діброви з українською громадою. На зустрічі обговорювалися питання співпраці, планування спільних заходів та допомоги Україні. До слова, для полегшення комунікації з українськими громадянами, які не змогли вчасно повернутися в Україну та залишаються на території Фінляндії або Ісландії, Посольством України в Фінляндії та Ісландії створено Тelegram-канал «Захист у Фінляндії та Ісландії». Також окремо створено сайт для вимушених мігрантів з України, які втікають від війни. 

Окремо варто наголосити на потужній підтримці України з боку Ісландії. Країна приймає потерпілих від війни українців. За прийнятою у березні 2022 р. програмою допомоги українським біженцям в Ісландії пропонують: безкоштовне поселення, платіжні картки для покупок у певних магазинах, надається дозвіл на проживання і до нього – ісландський ідентифікаційний номер (Kennitala), за яким можна отримувати соціальні послуги, доступ до медицини тощо. Можна знайти роботу, відправити дітей вчитися до шкіл. Незважаючи на прохолодну погоду, Ісландія обіцяє теплий прийом громадянам України.

Також у столиці Ісландії Рейк’явік 17 червня відкрили сквер «КИЇВ». Його відвідали Посол України у Фінляндії та Ісландії Ольга Діброва разом з мером міста Рейк`явік Дагуром Еггертссоном. надати площі назву Kænugarður (назва Києва, відома ісландцям ще по давнім сагам)/ Kýiv-torg Рада з планування та транспорту міста Рейк’явіка вирішили одноголосно на засіданні 27 квітня.

Назва площі англійською мовою – Kyiv Square, і аналогічний переклад буде використовуватися іншими мовами. Тож місто Рейк’явік висловлює підтримку та підкреслює віковий зв’язок Ісландії та Києва. «Ми щиро вдячні Рейк`явіку та мешканцям міста за солідарність з українським народом та українськими містами. Українські прапори майорять перед будинком мерії Рейк’явіка з перших днів широкомасштабного вторгнення російської армії на територію України» – зауважили у Посольстві України в Фінляндській Республіці та Республіці Ісландії.

У столиці Ісландії Рейк’явік відкрили сквер «КИЇВ»
Джерело: Kyiv Media

Віримо, що спільними зусиллями українців в Україні та світі здобудемо Перемогу! Слава Україні!

Джерела: