Українська діаспора Чилі дуже відрізняється від тих, що сформувалися в інших латиноамериканських країнах. Найперше тим, що вона – наймолодша. У ті часи, коли в Південну Америку з України їхали тисячі людей, Чилі мало кого цікавила. І тому перші наші емігранти з’явилися там лише в 1990-2000-х роках.

Діяльність української діаспори

У перші тижні повномасштабного вторгнення росії до України чилійські українці влаштовують протести, пікети, мітинги. Як стверджують організатори, мета таких мітингів – не лише висловити протест діям москви, але й привернути увагу звичайних чилійців до подій в Україні.

Пікети відбувались біля посольства росії в Чилі у місті Сантьяго. Десятки українців, активістів, які тримали в руках плакати та синьо-жовті прапори, засудили вторгнення рф на територію України. Також люди підписували прапор України назвами місць, де знаходились їхні родичі.

Пікети на підтримку України від діаспори в Чилі
Пікети на підтримку України, Чилі (Джерело: 24 Канал)
Українка вигукує гасла проти вторгнення Росії в Україну
Українка вигукує гасла проти вторгнення Росії в Україну, Чилі (Джерело: Суспільне)

Оксана Тунська, українка, активістка, родом з Одеси, проживає в Чилі вісім років. З початку війни 2022 року за її сприяння та за підтримки інших українців значно активізувалася діяльність української громади. Українці в Чилі не лише виходять на мітинги та проводять акції солідарності, а й збирають і передають в Україну гуманітарну допомогу. Зокрема, Тунська є частою гостею місцевого телебачення. Її виступи свідчать про небайдужість українців в Чилі до подій, які відбуваються в Україні.

Численні мітинги, протести на підтримку України проходять у Сантьяго і в інших містечках. Українська діаспора в Чилі засуджує відкритий акт агресії та військове вторгнення збройних сил РФ до України, підтримує цілісність і незалежність України.

Мітинг на підтримку України (Чилі)
Мітинг на підтримку України, Чилі (Джерело: Facebook сторінка Oksana Tunska)

Мирні мітинги, протести української громади тривають. Також організовуються відео-виступи українців Чилі, зокрема Оксани Тунської (11 березня, 13 березня, 16 травня).

24 березня. Рівно місяць від початку війни. Оксана Тунська на телебаченні вкотре розповіла про те, як українці живуть у Чилі, переживши кризу, як підтримують Україну. Також Оксана Тунська організувала благодійну акцію продажу картини. Зібрані гроші від продажу підуть на підтримку українців.

5 липня відбулася знакова зустріч, на якій Тунська відзначила: «На знак підтримки України з боку ЄС та діяльність, яку проводить Українська громада в Чилі, @Українці в Чилі, з Ксенією Хитрик та Юлією Кулик ми передали Послу Європейського Союзу в Чилі Le’on de la Torre подарунок, підготовлений нашими дітьми».

Українською громадою “Українці в Чилі” та українсько-чилійською корпорацією “Мальва” 19 липня у Сантьяго було відкрито виставку “Мій дім Україна”. “Український народ непереможний, наша культура незламна”. Всі зібрані кошти були відправлені до України.

Війна — біда, яка не обирає жертви ні за віком, ні за статтю.  Завдяки Українській громаді в Чилі 8 липня відправлено чернігівським діточкам від 0 до 4 рочків дитяче харчування, памперси, медикаменти та інші необхідні речі. А для багатодітних родин Прилуччини, до дитячої лікарні та людям з особливими потребами, а також у Чернігівський військовий госпіталь передано медикаменти та засоби гігієни.

Відправка в Україну гуманітарної допомоги від українців Чилі
Відправка в Україну гуманітарної допомоги від українців Чилі, 11 липня 2022 (Джерело: Facebook сторінка Ірини Шукрута)

21 травня. Сантьяго. Українці та місцеві жителі Чилі відвідали концерт, який відбувся від гаслом на підтримку України.

Українці та місцеві жителі Чилі відвідали концерт, який відбувся від гаслом на підтримку України
Благодійний концерт на підтримку України, Чилі (Джерело: Facebook сторінка Oksana Tunska)

Підтримка церкви

Тим, для кого розрадою є молитва та хто потребує духовної підтримки, допомагають у храмах Сантьяго. Так у столиці Чилі у Грецькій православній церкві Святих Костянтина й Олени 28 березня відбулася молитва за мир в Україні. «Дякуємо усім, хто приєднався до нас у молитві з церкви чи з ваших домівок. Разом переможемо!», – подякував присутній тимчасовий повірений у справах України в Чилі Владислав Богорад.

Долучилася до благодійної допомоги і Чилійська Церква, яка 19 червня організувала та провела акцію на допомогу постраждалим від війни та зібрала понад 80 тисяч євро. Кошти передані на гуманітарні проекти, які для постраждалих від війни здійснює Карітас Україна.

Благодійна допомога від Чилійської Церкви
Благодійна допомога від Чилійської Церкви, Чилі (Джерело: Vatican News)

Не хлібом єдиним. Задля допомоги Україні, для збору коштів та надання гуманітарної допомоги Україні, яка бореться з вторгненням росії, 17 березня українська й італійська громади в Чилі провели благодійний товариський футбольний матч.

Україна отримує підтримку та всебічну допомогу з боку чилійського парламенту та уряду

Про воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид Українського народу, який вчиняють російські військові в Україні, на важливості покарання воєнних злочинців і створення Спеціального міжнародного трибуналу – ці питання обговорювалися 24 травня на зустрічі Голови Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Мережка з Головою Республіканської партії Республіки Чилі Хосе Мануелем Рохо Едвардсом, членами Республіканської партії у Палаті депутатів Крістіаном Арайа та Бенхаміном Морено.

Крім того, уряд Чилі 26 березня ухвалив рішення про виділення 100 тисяч доларів на допомогу Україні. Гроші передані за посередництва Червоного Хреста.

12 квітня уряд Чилі та Аргентини прийняли рішення про припинення постачання до росії літієвої руди. Про це повідомив заступник директора департаменту металургії та матеріалів Мінпромторгу Владислав Демидов на круглому столі «Вдосконалення законодавства рф у сфері видобутку рідкісноземельних металів».

У звʼязку з агресією щодо України з боку Росії, яку засудила Чилі, уряд країни  22 березня відкликав запрошення російським компаніям, які мали намір взяти участь у міжнародній аерокосмічній виставці FIDAE, яка мала відбутись в Чилі з 5 по 10 квітня». FIDAE – найбільша військова та аерокосмічна виставка в Латинській Америці.

У спільній боротьбі гартується і виборюється воля українців всього світу до Перемоги! Дякуємо Вам, українці Чилі, такої далекої, але такої спорідненої духом країни.

ДЖЕРЕЛА: