7 жовтня 2022 р., за сприяння Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, Національний університет «Львівська політехніка» відвідала делегація із Румунії на чолі з депутатом румунського парламенту, головою Союзу Українців Румунії (СУР) Миколою-Мирославом Петрецьким. До складу делегації також входили Василь Пасенчук, перший заступник голови СУР, Люба Горват, генеральний секретар та голова Сату-Марської філії СУР, а також отець Адріан Вішован, член Союзу Українців Румунії, який розпочав зустріч благословенням.

Із вітальним словом до присутніх звернулася проректорка з науково-педагогічної роботи та стратегічного розвитку Львівської політехніки Лілія Жук. Вона наголосила на цінності таких зустрічей у стінах політехніки, оскільки вони сприяють розвиткові міжнародних відносин та згуртуванню українців за кордоном і в Україні, що особливо важливо в умовах війни.

Модератор зустрічі Андрій Яців, заступник директорки МІОКу, поставив гостям низку актуальних запитань: якою є українська громада у Румунії, які виклики та пріоритети стоять перед Союзом Українців Румунії; як виходець із українського села Вишня Рівна Марамороського повіту став депутатом парламенту Румунії та чому представництво у парламенті важливе для української громади; чи змінилася діяльність СУР від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, як українська громада Румунії діє під час російсько-української війни і як зможемо спільними зусиллями наблизити Перемогу?

На ці та інші запитання відверто та цікаво відповідали учасники делегації. Насамперед Микола-Мирослав Петрецький розповів про українську громаду в Румунії, її чисельність, місця компактного проживання, а також про численні програми румунського уряду щодо збереження та захисту національних меншин у цій країні: «Українська громада – третя за чисельністю національна меншина в Румунії. Вона має своїх представників не лише у парламенті, а й у сільських та міських радах, – таким чином налагоджено тісну комунікацію між громадою та урядом. Румунський уряд дбає про нацменшини, а їхні права засвідчено у Конституції. А наше завдання – зберегти те, що передали нам наші батьки – мову, культуру, історію, – і передати їх нашим дітям. Бо культура, мова та освіта – це ті фактори, які допомагають зберегти ідентичність».

Також очільник СУР ознайомив усіх присутніх із діяльністю організації, її складовими та ключовими напрямами діяльності – збереження ідентичності, мови, культури, традицій, розвиток української освіти, зв’язок із церквами. «Щороку у партнерстві з урядом ми проводимо понад 300 різноманітних заходів, присвячених освіті, культурі, підтримці книговидання та ін. Приблизно третина із них стосується освіти, тому кількість дітей, охочих вивчати українську мову, постійно зростає», – наголосив Микола-Мирослав Петрецький.

На запитання модератора, як змінилася діяльність СУР після 24 лютого, пан Петрецький відповів, що Союз Українців Румунії надав свої приміщення під центри допомоги, опікується вимушено переміщеними особами, залучає їх до діяльності громади, організовує освітньо-культурні заходи, сприяє влаштуванню дітей в навчальні заклади з українською мовою навчання та багато іншого. Також за 2 місяці війни українці Румунії надіслали майже 4 тис. тонн гуманітарної допомоги в Україну, а зараз ця цифра суттєво збільшилась.

Люба Горват докладніше розповіла про освітню діяльність СУР: «Союз Українців Румунії налічує 13 філій. Велику увагу наша організація приділяє освіті: ми постійно організовуємо творчі конкурси, надаємо стипендії учням і студентам, які хочуть удосконалити свої знання з української мови. У цьому напрямі маємо цінний досвід співпраці з МІОКом – кілька років поспіль наші студенти навчаються на літній школі «Крок до України». Для викладачів та вчителів організовуємо курси підвищення кваліфікації, проводимо наради. Активно розвиваємо наукову діяльність – щороку проводимо конференцію зі славістики, провели симпозіум «Українсько-румунські відносини», у якому взяли участь наші колеги з МІОКу. Також Румунія – єдина іноземна країна, в якій від 2018 року діє Закон про святкування Дня української мови. І ми, до речі, відзначаємо його дуже урочисто».

Про підтримку України громадянами Румунії, які за національністю є українцями, говорив перший заступник голови СУР Василь Пасенчук.

Ірина Ключковська подякувала гостям із Румунії за такий сміливий крок – відвідати Україну в час, коли тут відбуваються повномасштабні воєнні дії, та вручила керівництву СУР грамоту за активну позицію і працю на користь нашої держави. Директорка МОКу зауважила: «Подивіться, в який час ми живемо! Саме в цю хвилину гартується нація, формується український світ! Від 24 лютого ми пишемо історію допомоги української діаспори, і українці Румунії мають у ній своє місце… Ці люди, яких ви бачите перед собою, – звернулась Ірина Ключковська до авдиторії, – це скарб, бо вони працюють для нас із вами. Я переконана, що після нашої перемоги ми будемо мати сильну потугу – світове українство!» 

Зустріч румунської делегації з політехніками відбувалася у вщент заповненій актовій залі головного корпусу Університету. Студенти, викладачі, гості з інших вищих навчальних закладів Львова та просто усі охочі із захопленням дізналися про діяльність української громади в Румунії та її допомогу Україні від початку війни, ставили запитання, уважно слухали відповіді, дарували представникам СУР книги та фотографувалися на пам’ять. Це була тепла, дружня, пізнавальна подія, яка, сподіваємося, сприятиме налагодженню нової та продовжить вже наявну співпрацю між державними та громадськими інституціями України та Румунії.

Фото Юрія Мартиновича, Центр комунікацій Львівської політехніки