“Давайте об’єднаємо зусилля, щоб захистити дітей, чиї батьки виїхали за кордон», — закликала Терезія Яценюк, член Фонду Арсенія Яценюка “Open Ukraine”, на презентації збірки «Діти емігрантів про себе»

Завантажити Програму Круглого столу (kyiv programm.pdf, 658 Kb)

10 грудня 2008 року Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) спільно з Фондом Арсенія Яценюка «Open Ukraine» презентували збірку «Діти емігрантів про себе». Видання складається з творів та малюнків дітей, чиї батьки виїхали за кордон на заробітки. 156 дітей емігрантів, які зараз мешкають в Україні (переважно в західному регіоні) і за кордоном – в Італії, Іспанії, Португалії, Болгарії, Російській Федерації писали твори та малювали, описуючи свої відчуття від розлуки з батьками або з батьківщиною. Це відверті та талановиті дитячі розповіді про драматизм сучасного заробітчанства.

Презентацію доповнила виставка творів студентської молоді, що брала участь у конкурсі мистецького плаката з міграційної тематики «Щедре українське серце – Україні і Світу!».

Учасники презентації обговорили проблеми національного й соціального сирітства, породжених «четвертою хвилею» української еміграції за круглим столом «Новітня еміграція: проблеми соціального та національного сирітства», та психоемоційного стану й соціального статусу дітей мігрантів,  проблеми адаптації дітей українських мігрантів до чужорідного середовища й збереження їхньої національної ідентичності.

Зокрема, Терезія Яценюк, член фонду “Open Ukraine”, підкреслила, що соціальне та національне сирітство є одним з найболючіших наслідків сучасного заробітчанства. Тому Фонд – наразі одинока національна благодійна організація, що підтримує проекти з проблем трудової міграції, долучився до видання цієї збірки. Пані Терезія закликала державні та громадські сектори об’єднати свої зусилля для захисту цих дітей.

Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львова, висловила свою щиру вдячність фонду Open Ukraine та особисто Арсенію Яценюку за підтримку видання збірки дитячих творів і плакатів. На переконання пані Ключковської, після круглих столів-презентацій збірки дитячих творів, які проводитимуться в містах України, Інститут розробить рекомендаційний документ з удосконалення державної міграційної політики. Такі заходи допомагають привернути увагу суспільства до піднятої проблеми.

Перед учасниками заходу виступила й одна з авторів збірки дитячих творів Оксана Міщук, яка поділилася відчуттями дитини, яка роками полишена батьківської турботи й любові. Вона висловила сподівання, що держава, зрештою повернеться обличчям до проблеми заробітчанства й вживе відповідних кроків на користь збереження сімей трудових мігрантів.

Людмила Волинець, Директор департаменту усиновлення та захисту прав дитини  Міністерства сім’ї, молоді та спорту, наголосила на нагальній необхідності ретельного вивчення складного, багатовимірного феномену соціального сирітства, як необхідної передумови для формування системи адекватних запобіжних заходів.

Сестра Луїза, директор Катехичного педагогічного інституту Українського католицького університету, поділилася досвідом роботи церкви з підтримки дітей емігрантів. Зокрема йшлося про організацію щорічних літніх дитячих таборів в Україні й за її межами. Сестра Луїза переконана, що для подолання проблеми сирітства потрібні об’єднанні зусилля сім’ї, церкви та школи.

Ярослав Багрій, дитячий психотерапевт, назвав Україну поганою матір’ю, від якої важко відвернутися та, водночас, повертатися до неї не хочеться. Пан Багрій назвав нове явище серед заробітчан, які повертаються із заробітків в Україну – «італійський синдром», а також порадив зосередити свою допомогу дітям емігрантів на нематеріальних речах, а надавати психологічну групову допомогу.

В дискусії за круглим столом взяли участь представники владних структур, які займаються справами міграції, студентська молодь, духовенство, ЗМІ, громадські організації; науковці, соціологи, психологи, демографи, юристи, педагоги.

Фонд «Open Ukraine» підтримав цю акцію в рамках програми «Міграція сьогодні», яка має на меті, зокрема, сприяти зменшенню відтоку національних трудових та інтелектуальних ресурсів з України.

Матеріал опубліковано з веб-сторінки Міжнародного Благодійного Фонду “Open Ukraine