Львівська політехніка віддавна стала центром, який гуртує довкола себе українську спільноту не тільки Львова, а й усього світу. Яскравим підтвердженням того буде цьогорічний серпень, коли до Політехніки приїдуть очільники українських громад із майже 50 країн світу. Координатором усіх подій буде Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою. Про це розмовляємо із директором МІОКу, доцентом Іриною Ключковською.

– Серпень справді у нас буде дуже спекотний, і не лише через високу температуру за вікном. 18–19 серпня відбудуться Річні наради Світової федерації українських жіночих організацій, до участі в яких запрошено українське жіноцтво зі 17 країн світу. 20–22 серпня під гаслом «Contra spem spero!» (ці слова Лесі Українки відображають віру двадцятимільйонної української діаспори в краще майбутнє Української держави, незважаючи на серйозні сучасні виклики) пройде ювілейний, X Світовий Конгрес Українців (СКУ). На порядку денному СКУ – співпраця з державою Україна, відзначення 80-х роковин Великого голодомору в Україні і євроінтеграція України. У його роботі візьмуть участь президент СКУ Евген Чолій, генеральний секретар СКУ Стефан Романів, голова Європейського СКУ Ярослава Хортяні, представники їхніх комісій. Тож Політехніка у ці дні стане великим майданчиком для обговорення питань збереження національної ідентичності українців, формування моделей співпраці держави зі світовим українством.

23–24 серпня ми проводимо свій захід – IV Міжнародний конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті», котрий присвячуємо 200-літтю від дня народження Тараса Шевченка. У рамках цього конгресу відбудуться дві науково-практичні конференції: «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті «землякам моїм в Украйні і не в Украйні…» та «Шевченко і кобзарство». Вони пройдуть у формі круглих столів, показових виступів та майстер-класів, а також панельних дискусій, на які запросимо експертів із тієї чи іншої тематики.

В основі роботи першої конференції – концепти Шевченкової творчості, які актуальні й нині: «Учітеся, брати мої! Думайте, читайте. І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…». Не обійдемо ми й таку важливу проблему, як трудова міграція: «…мої діти на чужині, на чужій роботі…» (нині понад 7 мільйонів українців проживає за межами України). Вивчаючи міграційні настрої в Україні, проводячи пілотні проекти, ми дійшли висновку, що майже 80 відсотків молодих людей, котрі здобули вищу освіту, зокрема у сфері ІТ, не бачать свого майбутнього в Україні і мають намір реалізувати свої професійні здібності за кордоном, де їх охоче беруть на роботу, створюють належні умови для наукових досліджень і кар’єрного росту.

Плануємо дуже цікаво провести й другу конференцію «Шевченко і кобзарство». До участі запросили провідних мистецтвознавців, літературознавців, музикознавців з України і з-поза її меж. Організуємо цілу серію майстер-класів за участю провідних кобзарів, серед них – Віктор Мішалов із Канади. Не обійдеться і без сенсацій. Одна з них – знайомство із забутим на століття українським музичним інструментом торбаном, яким широко користувалися і кобзарі, і Шевченко.

Окрім цього, відбудеться багато інших цікавих заходів, в організації яких нам допомагають Національна академія мистецтв (виставлятиме картини українських художників, присвячені 200-літтю Шевченка) і Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка (братиме участь у конференції і буде реалізовувати проекти разом із Всеукраїнським жіночим товариством імені Олени Теліги, один із яких – мистецька акція «Художники малюють під звуки бандури»). Цю акцію, до слова, ми розпочали ще в 2009 році. Учасники серпневих заходів матимуть змогу ознайомитися з виставками, присвяченими Голодомору, національному костюму і взуттю, оглянути світлини, взяти участь у відтворенні Шевченкового середовища в Саду Світового українства, побувати на різних концертах і послухати твори, в яких звучатимуть бандура, кобза, старосвітська бандура і торбан. Всі наші дійства завершаться 24 серпня великим концертом у Львівській обласній філармонії.

Проводячи ці, без перебільшення, грандіозні заходи, маємо на меті привернути увагу світової спільноти до величної постаті Кобзаря, до його ролі в націєтворчих, державотворчих і цивілізаційних процесах, а головне – об’єднати зусилля України і українців за кордоном для гідного відзначення його 200-ліття, створити єдиний національний організм для розбудови незалежної демократичної України. Для нас також дуже важливо, щоб в умовах сучасного світу наша молодь переосмислила роль етнонаціональних особливостей, вивчала свою духовну спадщину й творила нові цінності задля «єдності у розмаїтті».

У цій важливій справі нам допомагатимуть волонтери-першокурсники з ІКНІ, ІНЕМ, ІГСН. Опікуватиметься технічним забезпеченням проректор Дмитро Федасюк, а з організаційними питаннями дуже допомагає проректор Богдан Моркляник. Проведення ювілейного Х Конгресу українців взяли під свій контроль голова ЛОДА Михайло Шевчук і Львівська обласна рада.