18 серпня у Міжнародному інституті освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» відбулася зустріч з представниками української діаспори Казахстану: Головою українського товариства «Ватра», заступником голови Асоціації Українців Казахстану, редактором газети «Українські новини» п. Таросом Чернегою, вчителем української недільної школи п. Світланою Чернегою, директором Львівської спеціалізованої школи № 80 Іриною Василівною Даць, яка впродовж багатьох років розвиває співпрацю з українцями Казахстану.

Розповідь про діяльність українців Казахстану, Ірина Ключковська, Наталя Гумницька, Тарас Чернега

Шановні гості розповіли про здобутки та проблеми діяльності українців у Казахстані, зокрема про діяльність Асоціації «Українці Казахстану» та українське шкільництво у Казахстані . Очолює Асоціацію «Українці Казахстану» Михайло Парипса разом із заступниками – Тарасом Чернегою та Валентином Лимаренком. Силами Асоціації та українського товариства «Ватра» в м. Астані друкується тижневик «Українські новини» (гол. ред. Тарас Чернега) та виходить в ефір українською мовою радіопередача «Українська родина» в м. Павлодар. У 2004р. Асоціація взяла активну участь в акції Посольства України у Казахстані з підготовки та випуску книги-альбому «Українці Казахстану», провівши її презентацію у м. Павлодар. У кожній із 7-ми українських громад Казахстану працюють недільні школи та самодіяльні творчі колективи. Учні недільних шкіл беруть участь у державних та народних святах України, а також у конкурсах на знання української мови (н-д, конкурс української мови ім. П. Яцика). У 2003-2007 рр. Асоціація спільно з громадами республіки та з допомогою українського посольства спрямувала для навчання у вищих навчальних закладах України 84 кращих випускників українських недільних шкіл. У листопаді 2007 р. в м. Павлодар проведено двотижневу виставку «Забуттю не підлягає» та акцію «Запали свічку», у якій взяли участь учні школи національного відродження, парафіяни УГКЦ, члени українського товариства Павлодарської області.

Однією з актуальних проблем українського шкільництва у Казахстані є мовне питання. Викладання українською мовою в українській гімназії майже витіснено.

На зустрічі Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» Ірина Ключковська запропонувала взяти участь у проекті «Відкриймо для України українську діаспору» з метою ознайомлення громадськості Львова з життям українців Казахстану.

Як один із етапів співпраці із українцями Казахстану, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою всіляко сприятиме у проведенні україномовних таборів та участі у них учнів українських недільних шкіл Казахстану.

Оскільки пріоритетом Інституту є діяльність зі східною діаспорою, то ця подія – важливий крок до майбутньої співпраці Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» та українцями Казахстану.