Під такою назвою пройшла І Міжнародна науково-практична конференція 21-22 лютого ц. р. у Львівській Політехніці. Ініціатором та організатором проведення цього заходу виступив Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного Університету “Львівська Політехніка” (МІОК).

Незважаючи на зиму, веселим сонячним промінням древній Львів зустрічав учителів та освітян, що пропагують мову своїх предків у близьких чи далеких краях. 157 учасників з України та десяти країн світу взяли участь у роботі конференції. Присутність на цьому заході освітян з Білорусі, Бразилії, Грузії, Іспанії, Канади, Киргизстану, Польщі, Придністров’я, Росії і Румунії свідчить про інтерес діаспори до української мови на теренах проживання українців у світі.

Під час урочистого відкриття конференції учасників форуму вітали представники міської влади Львова та керівництва університету. Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного Університету “Львівська Політехніка” Ірина Ключковська розпочала пленарне засідання доповіддю “Інтегративна функція української мови”. Ірина Фаріон, доцент кафедри української мови Львівської Політехніки, зосередила свій виступ “Єдина мова задля єдиної держави” на актуальності української мови в Україні, проаналізувавши сучасний стан мовної політики в державі.

Доповідачі пленарного засідання знайомили своїх колег із розвитком та станом українського шкільництва у різних країнах. Цікавою була доповідь Євгенії Петрової, члена Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади, в якій вона охарактеризувала формування системи українського шкільництва в Канаді та підтвердила свою доповідь фотографіями з історії. Українці з перших днів свого поселення на теренах Канади дбали про створення українських шкіл і підтримку своєї мови, культури та традицій. Це вилилося в систематизований процес шкільництва, що продовжує розвиватися і сьогодні.

Оксана Левицька, голова Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади, у своїй презентації коротко ознайомила присутніх з історією Українського Національного Об’єднання Канади та його внеском у розвиток українського шкільництва. На 36-му Крайовому З’їзді в Монреалі у жовтні минулого року за ініціативи Дирекції організації був номінований та створений Комітет Рідного Шкільництва при Дирекції УНО Канади, який працює над започаткуванням нових і відродженням призупинених Рідних Шкіл УНО в Канаді.

З виступу Юрія Чопика, голови Асоціації української громади Іспанії, слухачі дізналися про діяльність суботніх українських шкіл та культурного розвитку в Іспанії.

Анна Хранюк, викладач української мови Університету ім. А. Міцкевича (Познань, Польща), поділилася успіхами кафедри україністики, де студенти починають вивчення української мови як іноземної з абетки. Участь у практичних заходах та художній самодіяльності розглядається як метод вивчення української мови та культури в поєднанні із заняттями.

Тетяна Панасюк, координатор у справах співпраці та міжнародних зв’язків у Варшаві (Польща), розповіла про використання інформативних технологій, позакласне читання і шкільну систему оцінювання, які практикуються у Міжшкільному пункті навчання української мови у Варшаві.

Вчителі навчальних закладів України ділилися напрацьованими навчально-методичними матеріалами. Софія Соколова, заступник директора Інституту української філології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (Київ), відзначила результативність навчальних екскурсій у процесі вивчення мови. Наталія Цісар, старший викладач підготовчого відділення для іноземних громадян Львівського Національного Університету ім. Івана Франка, зупинилася на порівневому навчанні української мови для іноземців – від елементарного до найвищого, що успішно застосовується в цьому навчальному закладі. Зоряна Мацюк, доцент кафедри українського прикладного мовознавства цього ж університету, ознайомила учасників із серією книжок для читання “Читаймо українською мовою”. Цікавою була інформація про Міжнародну літню школу “Українська мова і українознавство” при університеті. Після прослуханого інтенсивного курсу мови, культурно-освітніх заходів, країнознавчих мандрівок та практичної роботи “Мої українські відкриття” студенти складають письмовий тест та проходять усну співбесіду як підсумковий етап навчання. Роман Васьків, керівник школи української мови та культури Українського Католицького Університету, подав інформацію про курси вивчення української мови для іноземців й дистанційні курси української мови. Наукові співробітники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ “Львівська Політехніка” Олеся Палінська та Оксана Туркевич презентували навчальний комплекс “Крок-1”, який складається із десяти модулів, для вивчення української мови як іноземної. Головна засада посібника – “занурення” студента у мовне середовище. Ситуації та діалоги живою сучасною українською мовою відображають мовне оточення, що стимулює слухачів до сприйняття  розмовної мови і розвитку комунікативних навичок. Усі учасники секційних засідань отримали примірники книги для студента “Крок-1” від МІОК.

Два дні роботи конференції були насиченими, у той же час засідання поєднувалися із пізнавальними зустрічами. Ігор Калинець, поет та громадський діяч, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, провів зустріч-діалог на тему “Поет і влада”, ознайомив із сторінками своєї творчості та прочитав вірші політично-філософської тематики й сонети із серії “Сковорода”. Поет передав свої твори представникам конференції. Учасники мали змогу відвідати вікриття виставки фотомитця з Чикаго Роксолани Тим’як-Лончини під назвою “Мова наша солов’їна”. Велика кількість глядачів різного віку та поглядів зібралася в Актовій залі Львівської Політехніки на концерті з нагоди святкування Міжнародного дня мови “Мова: меч духовний”. Талановитий студентський театр Львівської Політехніки продемонстрував своїм виступом, що патріотичний дух живе в українській молоді. Гучно лунав спів заслуженої академічної капели України “Трембіта” під керівництвом Миколи Кулика в унісон із глядачами зали на завершення концерту.

Роз’їхавшись, учасники науково-практичної конференції не лише везли зі собою навчально-методичні матеріали. До речі, бібліотека Українського Національного Об’єднання, яка розміщена в Торонто, на 145 Evans Ave., також поповнилася матеріалами, привезеними з конференції. Представники з різних країн відкрили для себе багато нових знайомств та перенесли дух українства своїм друзям і колегам. Тож продовжуймо розпочату справу – сіймо зернятка української мови, спільно плекаймо та виховуймо підростаючу молодь, щоб у майбутньому зібрати плоди міцної зростаючої української спільноти в Україні та за її межами.Бажаємо майбутніх творчих натхнень!

Бажаємо майбутніх творчих натхнень!
Оксана Левицька,
учасниця науково-практичної конференції
“Львів для української мови у світі”