17 березня 2011 року у Національному університеті «Львівська політехніка» відбулась презентація збірника «Тарас Шевченко та кобзарство». Збірник став результатом проведення однойменної Міжнародної науково-практичної конференції у Національному університеті «Львівська політехніка» (квітень 2010 року) та продовжив серію заходів з нагоди відзначення 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка у Львові.

 Завантажити Збірник матеріалів (zbirnyk.pdf, 1.97 Mb)

Презентація видання, яке містить наукові розвідки учасників конференції з України та з-за кордону, – це не лише розмова про книгу, це ще одна спроба привернути увагу суспільства до святкування 200-ліття з дня народження Шевченка. Спроба, очевидно, вдала, перш за все тому, що свідчить про ініціативу громадськості, а саме групи у складі Тетяни Шаленко (голови Львівського осередку Всеукраїнського жіночого товариства імені Олени Теліги), Романа Наконечного (директора Музею Тараса Шевченка Львівського палацу мистецтв), Ірини Ключковської (директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою), Любові Кияновської (професора Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, доктора мистецтв, заслуженого діяча мистецтв), Романа Яціва (проректора з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, кандидата мистецтвознавства, заслуженого працівника культури України), відзначати таку знаменну подію.

Відкрив презентацію та привітав учасників від Львівської політехніки Богдан Моркляник, проректор з науково-педагогічної роботи і питань соціального розвитку, вказавши на актуальність Шевченківської тематики, на потрібність презентованого видання для студентської молодості, школярів,учителів, науковців, широкого кола громадськості. Під час презентації свої враження та роздуми про збірник висловлювали представники ініціативної групи та громадських організацій Львівщини, серед яких – Людмила Посікіра (професор Національної музичної академії ім. М. Лисенка), Люся Перейма (завідувач науково-методичного музейного будівництва Львівського історичного музею), Ігор Калинець (заступник директора МІОКу, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка), Іван Банущак (голова Суспільно-культурного товариства «Холмщина»), Ростислава Федак (заступник голови Союзу українок України), Зеновія Філіпчук (науковий працівник Музею Тараса Шевченка Львівського палацу мистецтв), Василь Глинчак (мистецтвознавець, заслужений журналіст України), Роксоляна Данчик, (директор музею «Бойківщина»).

Як зазначила Ірина Ключковська, «Шевченко відіграє важливу роль у згуртуванні українських громад, бо саме з Шевченківських вечорів бере початок діяльність багатьох громад українців у світі. Саме Шевченкове слово єднає і гуртує українців». Єднає не тільки поезією, але й піснями на слова Шевченка, які непомітно стали народними. На презентації звучали такі твори у виконанні фольк-гурту «Марвінок».Збірник «Тарас Шевченко та кобзарство» дає можливість кожному читачеві зробити своє відкриття у сучасному науковому осмисленні творчості Шевченка, її взаємозв’язку з давньою українською традицією кобзарства. Зазначимо лише назви розділів, які розкривають цю ідею, –  «Кобзарство як духовний імператив світогляду Шевченка», «Філософсько-естетичні рефлексії спадщини Шевченка», «Кобзарство як концентр українського національного духу».

Як зазначила Ірина Ключковська, «Шевченко відіграє важливу роль у згуртуванні українських громад, бо саме з Шевченківських вечорів бере початок діяльність багатьох громад українців у світі. Саме Шевченкове слово єднає і гуртує українців». Єднає не тільки поезією, але й піснями на слова Шевченка, які непомітно стали народними. На презентації звучали такі твори у виконанні фольк-гурту «Марвінок».

Перечитавши збірник, учасники презентації у виступах цитували чи характеризували окремі статті, наприклад, Костя Черемського, Михайла Чорнопиского, Андрія Скоця, Михайла Хая, Василя Глинчака, Євгена Сверстюка. Водночас доповідачі намагались доповнити матеріали збірника роздумами про кобзу і бандуру, назву збірок Шевченка – кобзар, твори, малий кобзар чи поезії, про громадські музеї Шевченка на Львівщині. Це було своєрідне усне продовження збірника.

Представлення та обговорення збірника викликало у гостей асоціації з іншими книгами чи окремими творами Шевченківської тематики. Ірина Ключковська, у виступі назвала книгу журналіста із США Миколи Дупляка про історію спорудження у 2005 році пам’ятника Шевченкові у Сиракузах (США). Збірник надихнув учасників і на пропозиції щодо відзначення 200-ліття з дня народження Шевченка, зокрема йшлося про залучення молоді, нове видання портрета Шевченка, збір інформації про пам’ятники Шевченка. Прозвучали також анонси наступних подій, а саме – відкриття 27 березня художньо-експериментальної майстерні «Художники малюють під звуки бандури», пленера художників, які малюють екслібриси Шевченка, виставки Львівського історичного музею, присвяченої 150-им роковинам смерті Шевченка, та ін.

Завершувала презентаційні виступи Зеновія Філіпчук з побажанням, щоби у стінах Львівської політехніки завжди панувала висока аура духовної шляхетності.