День української писемності та мови – не лише причина для святкування. Це також чергова нагода відповісти на важливі запитання: чи готова Україна до викликів глобалізації? Чи дає собі раду в інформаційній війні, зокрема на мовному фронті? Чи ефективною є державна мовна політика? Враховуючи ці надзвичайно важливі питання, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» став ініціатором та організатором проведення круглого столу до Дня української писемності та мови «Українська мова для іммігрантів та емігрантів: зберегти рідне, набути нове», у якому були задіяні відомі фахівці з лінгводидактики, викладачі-практики, представники державних органів влади, фахівці з міграційних питань, представники громадських організацій, волонтери.

Захід розпочала зі свого вітального слова народний депутат України Оксана Юринець, яка зазначила: «Роль мови в житті кожної нації важко переоцінити. Мова – це і найголовніший засіб людського спілкування, і показник інтелектуального розвитку особистості, це і безцінна й невичерпна скарбниця культурного надбання нашого народу. Зрештою, з мови починається сама держава: у мові – її сила, могутність і сутність існування. Спільними зусиллями ми повинні розкрити красу і неперевершеність української мови, дати можливість їй пройняти серця інших людей. Любімо свою рідну мову, оскільки з нею – наше майбутнє і майбутнє нашої України!»

Лілія Жук, заступник начальника науково-дослідної частини НУ «Львівська політехніка», окреслила, що цей круглий стіл є дієвим інструментом у налагодженні співпраці як між представниками різних країн, так і між представниками різних регіонів, адже це є надзвичайно важливо для процесу єднання українського суспільства. «Проведення цього круглого столу має особливе значення, оскільки він дає можливість не тільки предметно обговорити актуальні питання, прийти до спільних ідей та рішень, а й визначити перспективи утвердження рідної мови, адже мова – це засіб формування і збереження самоідентичності українського народу, його культури та його традицій», – зазначила пані Жук.

У своїй вступній промові Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, наголосила на важливих проблемних питаннях у сфері мовного законодавства, які є досі не вирішеними: «Відсутність мовної політики в Україні – це теж політика, і, якщо не буде врегульоване мовне питання в Україні на законодавчому рівні, доки не буде звернено увагу до питання української мови як мови титульної нації, доти всі інші питання, які пов’язані з українською мовою як іноземною, з поширенням української мови у світі, з лобіюванням українського інтересу, з вивченням української мови як іноземної в Україні і для іноземних студентів, і для іммігрантів, і для біженців, не набудуть чинного розв’язання».

Олеся Палінська, старший науковий співробітник МІОКу, модератор круглого столу, привітала усіх учасників зі святом та наголосила на тому, що у тій ситуації, в якій зараз опинилась Україна, ми маємо чітко розуміти, що мовний фронт – це теж фронт, і національна безпека також включає в себе й мовну безпеку.
З надзвичайно змістовною доповіддю «Українська мова як чинник національної безпеки», в якій були окреслені проблеми сучасного стану мовної політики, виступила професор кафедри загального мовознавства Львівського національного університету ім. Івана Франка, д. філол. н. Галина Мацюк.

Під час дискусії учасниками круглого столу були обговорені такі питання, як: мова в глобалізованому суспільстві, проблема викладання української мови для внутрішньо переміщених осіб та мігрантів четвертої хвилі, мовна адаптація іммігрантів в Україні. На жаль, у цих стратегічних питаннях і досі спостерігається повна відсутність координації роботи державних структур, наукових установ, громадських організацій. Тому круглий стіл «Українська мова для іммігрантів та емігрантів» поставив за мету зібрати разом науковців, представників органів державної влади, волонтерів для спільного пошуку відповідей на питання мовної адаптації зовнішніх і внутрішніх мігрантів, викладання української мови для осіб (громадян і не-громадян України), які цього потребують, розробки державної політики стосовно української мови як іноземної.

Активними учасниками дискусії були: Арсен Грабчук (головний спеціаліст відділу імміграційної роботи УСІ та ОБГ, Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області), Ірина Росовська (завідувач сектору по роботі з біженцями та соціальної інтеграції УСІ та ОБГ, Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області), Ольга Проць (начальник відділу активної підтримки безробітних Львівського міського центру зайнятості), Роман Матис (голова ГО «И так поймут»), Святослав Літинський (громадський діяч, старший викладач кафедри програмування ЛНУ ім. І. Франка), Галина Синєока (викладач-волонтер Безкоштовних курсів української мови), Андрій Моторний (завідувач секції мовної підготовки іноземних студентів НУ «Львівська політехніка», к. філол. н., доц.), Микола Зубков (відповідальний секретар-експерт Технічного комітету стандартизації науково-технічної термінології НУ «Львівська політехніка», заслужений працівник освіти України), Оксана Носуліч (викладачка Школи української мови і культури Українського католицького університету), викладачі-мовознавці НУ ЛП та наукові співробітники МІОКу.

Від учасників круглого столу надійшли численні пропозиції стосовно внесення змін до законодавчої бази, яка регулює мовну політику в Україні, які найближчим часом будуть оформлені в ухвалу круглого столу та передані на розгляд до Верховної Ради й Кабінету міністрів України.