У березні 2011 р., із підтримкою екзекутивного продюсера канадської телемережі КОНТАКТ Юрія Клюфаса, я почав готувати нову серію україномовних телепередач «Очима культури». (В записах і монтажу мені неодмінно допомагає оператор і монтажер Андрій Равлик.) Україномовні глядачі в Канаді можуть щотижня дивитися на програмі КОНТАКТ ці короткі (7-10 хв.) передачі, присвячені окремим, часто маловідомим питанням нашої культурної спадщини та національної ідентичности. А оскільки відгук на них виявився дуже живим і позитивним, я вирішив спробувати представити ці телесюжети на розуд глядачам в Україні.

Передаючи свій перший блоґ «Львівській Політехніці» за посередництвом Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, маю декілька слів пояснення. Мої телесюжети створені з думкою про широке коло глядачів, включно із такими, які про українську культуру знають дуже мало.

Водночас я намагаюся, щоб у них знайшлося щось цікавого для обізнанішого глядача, може й навіть інтелектуала. Глядачі самі судитимуть, наскільки мені вдалося здійснити це на практиці, а ще й у вельми сконденсованій формі короткого телесюжету. Мабуть, найбільше я зацікавлений тим, як ці передачі сприймуть молоді інтелігентні люди в Україні, такі як студенти Університету «Львівська Політехніка». Сподіваюся, що мої думки будуть сприйняті у тому дусі, в якому вони були висловлені: не як спроба повчати, а як намагання будувати діялог і спонукати обмін думками про важливі для українців справи: як в Україні, так і поза її межами. Маю теж надію, що глядачі вибачать мені технічні недосконалості деяких передач.

У вступі, що передує першій (теж вступній) передачі, мої намагання вмістити в неповних 5 хвилин пояснення концепції усієї телесерії «Очима культури», силою обставин, мусило виявитися вельми сконденсованим, неповним і схематичним. Питання самосвідомости та особистої чи національної ідентичности та цілий комплекс пов’язаних із ними проблем — надзвичайно складні, багатогранні й, великою мірою, залежні від своєрідних обставин життя конкретних суспільств чи індивідів. Про них неможливо сказати вичерпно й всебічно в такому неадекватно малому відтинку часу, і я часто повертатимуся до різних аспектів цих проблем в моїх телепередачах.

Утім, якщо спробувати стисло висловити суть мого підходу до «діялогу з глядачем», яким, в ідеалі, мають бути сюжети «Очима культури», то я б сказав про особисте переконання, що в нинішньому стані української спільноти (насамперед в Україні, але не тільки) реальні зміни на краще настануть НЕ тоді, коли переважний відсоток суспільства відчує готовість одною великою отарою кинутися в боротьбу чи то під гаслами якогось харизматичного вождя, чи під «святим» знаменом-прапором (незалежно яких кольорів), а тоді, коли критична маса українців, звичайних людей, скристалізує в собі автентичне відчуття особистої самототожности, самосвідомости, чіткого відчуття й розуміння, хто вони такі, — та й коли ці люди візьмуть на себе тягар особистої відповідальности за свої думки і дії.

Такий прошарок спільноти не буде сприйнятливим до маніпуляцій «іміджмейкерів» та політичних спекулянтів ані до різних суспільних тисків і кон’юнктур, а зможе почати брати в свої власні руки контроль над своїм життям і життям суспільства. З такого прошарку свідомих українців може вийти повноцінна еліта народу. А на мою думку, усвідомлення самого себе неможливе без глибокого, а не стереотипово бездумного, «завченого в школі» усвідомлення та сприйняття власної культури й спадщини. Один із перших кроків на шляху до себе — це спроба збагнути, звідки ми походимо, до якої культури належимо, який наш живий зв’язок із нею…

Перша вступна телепередача «Очима культури» була присв’ячена темі критичної зміни культурних координатів в Україні напередодні незалежності, — зміни, яка уже тоді вимагала від українців (а, на жаль, від багато кого ще й досі вимагає) переосмислення свого ставлення до власної культурної традиції. Символом тієї критичної точки виступає мотив Чорнобильської катастрофи.

Марко Роберт Стех. «ОЧИМА КУЛЬТУРИ». № 1. Вступна телепередача з мотивом Чорнобиля.


{youtube}opTcmOH7dIQ{/youtube}


Подивитися та прокоментувати усі телесюжети канадської телепрограми «ОЧИМА КУЛЬТУРИ» можна на порталі телемережі КОНТАКТ: www.youtube.com/kontaktukrainianTV/