Фотовиставка митця із Чикаго на Слобожанщині

30 вересня 2011 року у просторому холі Харківської державної академії дизайну і мистецтв відбулося урочисте відкриття виставки фотомитця із Чикаго (США) Роксоляни Тим’як -Лончини під промовистою назвою «З любов’ю до України. Україна і світ».

З ініціативою проведення  цього мистецького проекту на теренах Слобожанщини виступив Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК), який є чи не єдиною в Україні інституцією, що на професійній основі системно і послідовно займається проблемами світового українства. Співорганізатором і господарем виставки люб’язно погодилася стати Харківська академія дизайну і мистецтв в особі ректора, професора В. Я. Даниленка. Безпосередню організаційну допомогу надали проректор з навчальної та педагогічної роботи І. Г. Бондарчук і начальник міжнародного відділу Т. П. Ульянова та співробітники академії.

Ідея фотовиставки – залучити якомога ширше коло молодої генерації українців до пізнання самих себе, до розуміння своєї суті, до  співставлення себе з іншими народами, їх культурою і ментальністю. Саме тому у відкритті виставки взяла участь студентська молодь із багатьох вузів інтелектуального Харкова. Особливо чисельно був представлений Харківський педагогічний університет ім. Григорія Сковороди (ректор, академік І. Ф. Прокопенко).

Відкриваючи виставку,  у своєму вступному слові проректор академії Іван Бондарчук наголосив, що найкращому взаєморозумінню людей і, насамперед, молоді сприяють мистецькі акції, до яких належить високохудожня виставка Роксоляни Тим’як-Лончини. Куратор виставки, науковий співробітник МІОК Наталя Гумницька представила автора виставки, коротко поінформувала присутніх про співпрацю Інституту з цим  талановитим митцем і патріотом України уродженим у США, ознайомила з її іншими фотопроектами, присвяченими нашій солов’їній мові, з доброчинною діяльністю, пов’язаною із дитячими сиротинцями. Особливо Наталя Гумницька наголосила на філософській, гуманістичній і патріотичній спрямованості виставки, яка уже з великим успіхом відбулася у Чикаго, Києві, Львові, Червонограді. Ідея єдності, взаєморозуміння і взаємоповаги народів і культур є стрижнем даної виставки фотомайстра. Саме цю думку підтвердила своїм емоційним виступом і Тамара Ульянова, яка наголосила, що відкриття виставки співпало із днями США в Україні.

Своє завершальне слово на урочистій частині пані Роксоляна, професійний стоматолог майже з 30-літнім стажем, розпочала так: «Моє захоплення фотографією відкрили для мене великі, чисті очі дитини в одному з дитячих будинків України». Поштовхом до створення образу України у проекції світової історії,  культури, таланту і краси засобом світлин, фіксації миті у вічності стала безмежна любов до України, яку вона, як і її батьки, вимушені емігрувати у далекі 40-ві повоєнні роки минулого сторіччя, вважає своєю Батьківщиною. Мрією пані Роксоляни, заядлого туриста, є відкриття принад України і її чудових і щирих людей для світу. А завершила свій виступ пані Роксоляна такими словами: «…повертаюся в Україну глибоко переконаною, що її незрівнянну красу відкриє для себе світ, обираючи для подорожі і визнання. Відкриймо широко очі та милуймося красою України!», а також подякувала організаторам і господарям виставки  та усім присутнім.

Цей заклик фотомайстра знайшов відгук серед чисельних присутніх, переважна частина якої була молодь.

Під час перегляду виставки її учасники підходили до пані Роксоляни, щоб висловити своє захоплення як ідеєю виставки, так і її майстерним втіленням. Приємно, що серед зацікавлених експозицією переважала молодь. Багато з них щиро зізнавалися, що вперше побачили Україну в такій красі, відкрили її чудові архітектурні комплекси і пейзажні ландшафти, побачили прекрасні обличчя своїх співвітчизників, а також мали можливість порівняти культурні традиції різних народів світу, полюбити свою і заповажати чужу, іншу але теж прекрасну. І дякували, дякували авторові, бажаючи нових творчих проектів і цікавих зустрічей.

Науковий співробітник МІОК
Наталя Гумницька