У четвер, 11 вересня 2014 року в НУ «Львівська політехніка» відбулася презентація книги Лілі Хайд «Омріяний край». Цей захід, який відбувся у рамках ХХІ Форуму видавців у Львові, організував Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» (МІОК).

Насамперед Ірина Ключковська – директор МІОКу та модератор презентації відрекомендувала присутнім поважних гостей: авторку презентованої книги – Лілі Хайд, британську письменницю, журналістку, громадського адвоката в галузі охорони здоров’я; Марину Гримич – директора видавництва «Дуліби», котра з радістю погодилася видати українською мовою книгу «Омріяний край»; Ігоря Осташа – голову громадської ради видавництва»Дуліби» і Айше Умерову – дочку кримськотатарського політика, віце-прем’єра Уряду Криму, заступника голови Верховної Ради Криму, члена Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.

Ірина Ключковська зазначила, що презентація книги «Омріяний край» – особлива подія, дуже актуальна і знакова, адже книга, яка присвячена 70-річчю депортації татар, стала доступною українському читачеві саме у важкий 2014 рік, коли багатостраждальна пошматована Україна вкотре потерпає від наруги та всіляких утисків. Українцям сьогодні дуже близька тема депортації і страждань загалом. Зараз українському народові, як і кримським татарам у найважчі для них часи, хочеться омріяної Батьківщини. Директор МІОКу підкреслила, що Лілі Хайд у своїй книзі розвинула глобальну тему, розповіла історію всіх, хто пройшов пекло депортації. Окрім цього, Ірина Ключковська назвала книгу «Омріяний край» пересторогою для всіх, особливо для політиків, тих, хто в силі зробити так, щоб депортація ніколи більше не повторилася.

Авторка книги Лілі Хайд поділилася з присутніми своїми неоднозначними відчуттями радості і суму стосовно збігу – появи на світ її книги українською мовою та тяжких українських реалій, до яких дуже дотичне все описане нею. Лілі, проживши десяток років в Україні, зізналася, що щиро полюбила наш край, особливо Крим і людей, які там проживають,і які стали її проводирями й натхненниками в написанні книги. Лілі Хайд висловила всім вдячність та побажала українцям і кримським татарам миру.

Далі з подяки МІОКу за сумлінну працю, оцінену далеко поза межами України, розмову продовжила Марина Гримич. Як видавець, пані Марина з захопленням розповіла про переклад «Омріяного краю», відзначила, що попри чудову українську мову, текст не втратив екзотичної специфіки кримськотатарської культури, які Лілі Хайд майстерно заклала у свій твір. Пані Гримич також акцентувала на об’єктивності викладу історії депортації татар в книзі, що є очевидним фактом, оскільки авторка – британка. Окрім цього Марина Гримич як етнолог, коротко розповіла про естетично багаті, надзвичайно витончені витвори мистецтва кримськотатарських умільців.

Свої думки щодо змісту книги «Омріяний край» та його актуальності для України зараз висловив Ігор Осташ, за особисті кошти якого і була видана презентована книга. Пан Ігор підсумував, що лише тепер українські політики звернули увагу на проблеми кримських татар, лише тепер, коли розділили гірку чашу відчуття втрати Батьківщини.

Цікавим доповненням до слів Ігоря Осташа став виступ Айше Умерової, кримчанки, татарки, яка гарною українською мовою закликала прочитати книгу Лілі Хайд.

Схваленням і високою оцінкою роботи МІОКу розпочала свій коментар Христина Бурштинська – голова Товариства «Просвіта» НУ «Львівська політехніка». Пані Христина поділилася своїми думками стосовно духовної краси книги «Омріяний край» і назвала Крим благодатною землею.

Яскравими були також і коментарі та запитання, які прозвучали під час презентації. Приємно відзначити, що серед присутніх були молоді люди з Донецька та Криму, які висловилися, продемонстрували свою проукраїнську позицію, вразили присутніх патріотизмом та глибиною думок.

На завершення презентації, Ірина Ключковська запросила до слова довгоочікуваного гостя презентації – Рефата Чубарова, кримськотатарського політика і громадського діяча, народного депутата України III–V скликань, голову Меджлісу кримськотатарського народу, заступника голови Ради представників кримськотатарського народу, який, попри щільний графік зустрічей, прийшов привітати поціновувачів таланту Лілі Хайд, цієї тендітної, але такої сильної духом жінки, котра зуміла сьогодні завдяки своїй творчості об’єднати українців і кримських татар спільним бажанням – жити в мирній і процвітаючій омріяній Україні.

Наталія Мартинишин,

фахівець МІОКу

Фото


{gallery}news/lilihayd/foto/:240:140:0:0{/gallery}